Posilstva v Indiji: “Če so tako množična, je jasno, da imajo žensko za objekt”

Svet 07. Mar 202405:40 3 komentarji
indijska ženska v tradicionalnem oblačilu
Slika je simbolična (Foto. PROFIMEDIA)

Nedavno skupinsko posilstvo španske turistke v Indiji je pretreslo velik del sveta in ga obenem spomnilo na globoko zakoreninjeno spolno nasilje v tej državi. Indijsko sodišče pa bolj kot posilstvo skrbi morebiten negativen vpliv na indijski turizem. "Jasno je, da žensko razumejo kot objekt, ki si ga lahko moški privošči kadarkoli," je za N1 stanje komentirala strokovnjakinja s področja femicida in nasilja nad ženskami Jasna Podreka.

“Če so posilstva tako množična in javna, je jasno, da kultura žensko razume kot objekt, ki si ga moški lahko privoščijo kadarkoli,” je indijsko statistiko posilstev za N1 komentirala strokovnjakinja s področja femicida in nasilja nad ženskami Jasna Podreka.

Podatki namreč kažejo, da je v Indiji vsakih osemnajst minut posiljena ena ženska. Med posilstvi posebej izstopajo skupinska. Primeri zelo redko pristanejo na sodišču, še redkeje dobijo sodni epilog.

“Pri ženskah v Indiji je strah pred skupinskim posilstvom vseprisoten. Hiše zapuščamo v skupinah, prekrivamo se, s seboj imamo solzivce, na telefonih pa vključene GPS-sledilnike. Predvsem pa se med seboj stalno opominjamo, da nas bo okolica med posilstvom prej opazila, če zakričimo Požar in ne Na pomoč,” je pred slabim letom v kolumni za New York Times opozorila indijska novinarka Vidya Krishnan in dodala, da se posilstev v državi ne problematizira zares.

Zahod predramijo le najbolj kruti primeri

O tem, kako velik problem je spolno nasilje v Indiji, se občasno pogovarja tudi preostali del sveta. Običajno se to zgodi, ko je nasilje usmerjeno v turistko iz ameriške ali evropske države. “V preteklih letih se je o posilstvih v Indiji javno govorilo le, ko so posilili turistke, torej prebivalke zahodnega sveta,” je bila kritična Podreka.

Tako je bilo tudi prejšnji teden, ko je sedem moških napadlo dva španska turista, ki sta kampirala. Ženska je povedala, da so jo posilili, njenega partnerja pa zvezali in hudo pretepli. A tudi pri takih primerih je iz javne debate po navadi izključena problematika globoke zakoreninjenosti spolnega nasilja, je opozorila Podreka.

“Posilstvo se razume kot enkraten in izoliran dogodek, ne pa kot vrh ledene gore,” je povedala in dodala, da se javnost načelno ukvarja in zgraža le nad “tistim najhujšim dogodkom”, ostale oblike nasilja in odnosa, ki se skrivata za njim, pa spregleda.

“Indija se je na nasilje nad ženskami že tako navadila, da nas lahko predrami le primer, o katerem ženska spregovori zelo javno. Drugače pa naša avtonomija, naš um in naša telesa sploh niso pomembni,” je po odmevnem skupinskem posilstvu za indijski The Print zapisala indijska novinarka Karanjeet Kaur.

Zdi se, da sodišče bolj kot posilstvo skrbi morebiten upad turizma

Tudi ko žrtve o posilstvih spregovorijo javno, se poleg zgražanja nad napadalci in podpore žrtvam najdejo tisti, ki bi to raje pometli pod preprogo. V primeru španske turistke je bilo to sodišče, saj je v ponedeljek po pričevanju para zaskrbljeno izpostavilo, da bo posilstvo turistke skupaj z javno pozornostjo slabo vplivalo na turistično ekonomijo in omadeževalo ugled Indije v svetu, je poročal britanski The Telegraph.

“Mislim, da izjava sodišča v tem primeru odraža splošno stanje v družbi in potrjuje, kako močno minimalizirajo tovrstno obliko nasilja. V primeru posilstva sodišče bolj skrbi ugled države. Indija se ne ukvarja dovolj z zaščito žensk,” je bila o izjavi sodišča jasna Podreka in dodala, da ravno s takimi odzivi tudi pravosodje generira pogoje za izvajanje nasilja nad ženskami.

nasilje nad ženskami
Slika je simbolična (Foto: PROFIMEDIA)

Španski par je v ponedeljek od sodišča dobil milijon rupij odškodnine, kar je dobrih 11 tisoč evrov. Partnerja pričakujeta, da bo vseh sedem posiljevalcev dobilo dosmrtno zaporno kazen, sta povedala med pričanjem.

“Najbolj žalostno pa je, da bo tudi ta primer čez dva meseca popolnoma pozabljen. Ostalo bo le zavedanje, da se spolno nasilje v Indiji lahko zgodi vsakemu,” je poudarila indijska novinarka Kaur.

“Pretresena, a ne presenečena”

Nedavni primer je znova osvetlil tudi neučinkovito in neprimerno obravnavo posiljenih žensk v Indiji in dejstvo, da se od odmevnega primera iz leta 2012 ni veliko spremenilo. Takrat je svet pretresel primer skupinskega posilstva indijske študentke na avtobusu. Mlada ženska je zaradi hudih poškodb kasneje umrla.

Po državi so se začeli množični protesti, s katerimi so (predvsem) ženske zahtevale strožje kazni za posiljevalce in nadzor nad policijskimi preiskavami posilstev, ki so bile popolnoma neučinkovite.

Številne politične obljube, ki so sledile zborovanjem na ulicah, niso prinesle sprememb. “Pretresena sem nad tem, kar se je zgodilo španski turistki. Obenem pa me ne preseneča več,” je še komentirala Kaur in spomnila tudi na nekatere druge primere skupinskih posilstev v Indiji v zadnjih letih, med njimi na najstnico iz najnižje kaste. Dekle so v vasi Utar Pradeš pripadniki druge kaste najprej posilili, nato pa umorili. V sodnem postopku so bili obtožb oproščeni, indijska policija pa je umorjeno najstnico pokopala sama, brez vedenja njene družine.

V primeru skupinskega posilstva nomadskega otroka v Kašmirju je množica začela prirejati zborovanja v podporo posiljevalcem. Kasneje se je izkazalo, da so bili med posiljevalci tudi policisti.

Tudi organizacija Human Rights Watch je pred leti poročala o poniževalnih pregledih žrtev posilstva. Policisti, zdravniki in pravniki naj bi posiljene ženske spraševali, ali so prepričane, da si posilstva res niso želele, nekateri so jih tudi sami spolno zlorabili, je poročal The Washington Post.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje