V Baltskem morju so odkrili poškodbo na podmorskem podatkovnem kablu, ki povezuje Finsko in Nemčijo. Preiskava dogodka poteka, zakaj je škoda nastala, pa še ni znano. Finski omrežni operater Cinia je sporočil, da ne izključujejo sabotaže.
Finski omrežni operater Cinia preiskuje poškodbo na podmorskem internetnem oziroma telekomunikacijskem kablu, ki povezuje Finsko in Nemčijo, poroča bruseljski portal Politico.
Komunikacija med državama je prekinjena, vzrok za poškodbo pa za zdaj še ni znan, so sporočili iz Cinie. Njen direktor Ari-Jussi Knaapila ne izključuje možnosti sabotaže. “Poškodba je posledica delovanja zunanje sile,” je dejal Knaapila in poudaril, da škode ni povzročila podvodna seizmična aktivnost, denimo plaz.
A nasprotno meni direktor finskega državnega kibernetsko-varnostnega centra Samuli Bergström, češ da je “vsekakor mogoče”, da se je kabel poškodoval sam od sebe. “Kabli na dnu morja so izpostavljeni raznim vremenskim pojavom in ladjam ter različnim vzdrževalnim delom,” je Bergström pojasnil za finski časopis Ilta-Sanomat.
Na mesto dogodka je bila z namenom preiskave in odprave škode že odposlana ladja, a lokacije še ni dosegla.
Internetni promet sicer ni moten, je dejal Samuli Bergstrom, vodja centra za kibernetsko varnost pri finski agenciji za promet in komunikacije. “Na srečo je med Finsko in tujino več podatkovnih kabelskih poti, zato izpad enega kabla ne bo vplival na internetni promet,” je dejal.
Tako Finska kot Nemčija sta izrazili zaskrbljenost in sprožili preiskavo incidenta. “Naša evropska varnost ni ogrožena le zaradi ruske agresivne vojne proti Ukrajini, temveč tudi zaradi hibridnega vojskovanja zlonamernih akterjev,” sta v skupni izjavi zapisala zunanja ministra obeh držav.
Omenjeni kabel je sicer dolg 1.173 kilometrov, povezuje pa Helsinke in nemški Rostock. Gre za edini kabel za komunikacijo podatkov med Finsko in Srednjo Evropo, njegova trasa pa je po pisanju Politica podobna tisti, ki je s plinovodom Severni tok v Baltskem morju povezovala Rusijo in Nemčijo. Ta je zaradi sabotaže eksplodiral septembra 2022, pri čemer krivca za eksplozijo še niso odkrili.
Lani so finske oblasti preiskovale že kitajsko ladjo NewNew Polar Bear, ki so jo sumili namernega poškodovanja podvodnih kablov v Baltskem morju, še piše bruseljski portal.
Podvodni kabli so debeli kabli iz optičnih vlaken, položeni po morskem dnu. Prenašajo ogromne količine podatkov in tako povezujejo splet med državami. Trenutno je na svetu položenih 1,1 milijona kilometrov takšnih kablov, ki prenašajo okoli 95 odstotkov svetovnih podatkov in zvoka, je poročal Euronews.
Države po vsem svetu vse bolj skrbi možnost napada na podvodno internetno infrastrukturo, ki z več kot milijonom kilometrov kablov na morskem dnu prenaša 95 odstotkov svetovnih podatkov. Rusija je s takšnim napadom v preteklosti že odkrito zagrozila, grožnjo pa so po sabotažah Severnega toka začele resneje jemati tudi evropske države, saj je trenutno na sto tisoče kilometrov podvodnih kablov brez kakršnegakoli nadzora in bi jih lahko tuje države zlahka poškodovale ali uničile.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje