Poškodovan še en kabel: “Nihče ne verjame, da so kabli po naključju pretrgani”

Svet 19. Nov 202412:57 0 komentarjev
Telekomunikacijski kabel v Baltskem morju, ki povezuje Finsko in Nemčijo
Foto: Lehtikuva/Heikki Saukkomaa/REUTERS

V Baltskem morju so danes odkrili še poškodovan podmorski telekomunikacijski kabel, ki povezuje Švedsko in Litvo. Pred tem je bil v morju poškodovan tudi podatkovni kabel, ki povezuje Finsko in Nemčijo. V Berlinu sumijo, da gre za sabotažo.

“Ključnega pomena je pojasniti, zakaj imamo trenutno dva kabla v Baltskem morju, ki ne delujeta,” je za francosko tiskovno agencijo AFP povedal švedski minister za civilno zaščito Carl-Oskar Bohlin in dodal, da pristojni švedski organi preiskujejo incidente.

Podmorski kabel Arelion, ki povezuje Švedsko in Litvo, je v okvari od nedelje, je medtem danes pojasnil tiskovni predstavnik litvanske podružnice švedskega operaterja Telia. “Lahko potrdimo, da prekinitve internetnega prometa ni povzročila napaka opreme, temveč materialna škoda na optičnem kablu,” je dodal.

V Baltskem morju je bil sicer poškodovan tudi kabel C-Lion1, ki povezuje Finsko in Nemčijo. Kot je v ponedeljek sporočil finski omrežni operater Cinia, je bil kabel iz neznanih razlogov pretrgan. Po navedbah operaterja je to verjetno storila zunanja sila.

Tako Finska kot Nemčija sta nemudoma izrazili zaskrbljenost in sprožili preiskavo incidenta. “Naša evropska varnost ni ogrožena le zaradi ruske agresivne vojne proti Ukrajini, temveč tudi zaradi hibridnega vojskovanja zlonamernih akterjev,” sta v skupni izjavi zapisala zunanja ministra obeh držav.

Nemški obrambni minister: kabli niso bili pretrgani po naključju

Nemški obrambni minister Boris Pistorius pa je danes izrazil sum, da gre pri poškodbi kablov za sabotažo. “Nihče ne verjame, da so bili ti kabli po naključju pretrgani. Moramo domnevati (…), da je šlo za sabotažo,” je dejal in dodal, da bo morala Nemčija posebno pozornost nameniti zaščiti infrastrukture v luči vse večjih napetosti z Rusijo.

Kabel C-Lion1 je dolg 1172 kilometrov in od leta 2016 prenaša komunikacije med Helsinki in nemškim Rostockom. Gre za edini kabel za komunikacijo podatkov med Finsko in srednjo Evropo, njegova trasa pa je po pisanju Politica podobna tisti, ki je s plinovodom Severni tok v Baltskem morju povezovala Rusijo in Nemčijo. Ta je zaradi sabotaže eksplodiral septembra 2022, pri čemer krivca za eksplozijo še niso odkrili.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Bodi prvi, ki bo pustil komentar!