Švedska vlada je Kitajski poslala uradno prošnjo za sodelovanje s švedskimi oblastmi pri preiskavi okoliščin poškodovanih podatkovnih kablov v Baltskem morju. Peking je izrazil pripravljenost sodelovati pri preiskavi dogodka. Kitajska ladja, ki je glavna osumljenka za nastale poškodbe na kablih, ki sta zdaj že v celoti popravljena, še naprej ostaja zasidrana v morski ožini Kattegat med Dansko in Švedsko.
V začetku preteklega tedna je odjeknila novica o poškodbi podmorskega telekomunikacijskega kabla v Baltskem morju, ki povezuje Finsko in Nemčijo. Malo za tem so sledila poročila, da je poškodovan tudi podatkovni kabel, ki povezuje Švedsko in Litvo.
Kabel C-Lion1, ki povezuje Finsko in Nemčijo, deluje in je v celoti obnovljen, je sporočil finski operater Cinia in dodal, da je bila okvara odpravljena hitreje, kot so pričakovali. Tudi kabel Arelion, ki povezuje Švedsko in Litvo, je popravljen in deluje normalno, je potrdil tiskovni predstavnik švedskega operaterja Arelion.
Vse več oči je uprtih v Kitajsko, od koder prihaja tudi ladja Ji Peng 3. Ta je ravno v dneh, ko so se zgodile poškodbe kablov, plula v švedskih teritorialnih vodah v Baltskem morju. Kot so zaznali preiskovalci, je ladja nad prvim kablom upočasnila, pri drugem pa se popolnoma ustavila. Časopis Wall Street Journal poroča, da je ladja “namerno” poškodovala kable tako, da je spustila sidro in ga več kot 160 kilometrov vlekla po morskem dnu.
Ladja je zdaj že deset dni zasidrana v morski ožini Kattegat med Švedsko in Dansko.
Kitajska zanika vpletenost
Čeprav je Kitajska že zanikala kakršnokoli vpletenost, je švedski premier Ulf Kristersson v četrtek na novinarski konferenci povedal, da je švedska vlada poslala “uradno prošnjo za sodelovanje Kitajske s švedskimi oblastmi”, saj si želi pojasnil, kaj se je zgodilo med 17. in 19. novembrom.
“Menimo, da je izjemno pomembno ugotoviti, kaj natančno se je zgodilo, in seveda pričakujemo, da bo Kitajska našo zahtevo izpolnila,” je dejal Kristersson. Ob tem je ponovil tudi že prej izrečeno zahtevo – želi si namreč, da se ladja vrne v švedske vode. S tem bi jo namreč lažje preiskale.
Tiskovna predstavnica kitajskega zunanjega ministrstva Mao Ning je danes v odgovoru sporočila, da je Peking pripravljen sodelovati pri preiskavi dogodka, poroča nemška tiskovna agencija dpa.
Čeprav baltske države, predvsem Švedska, že več dni namigujejo, da bi bila za poškodbe lahko kriva sabotaža, in prst posredno uperjajo v kitajsko ladjo, je Kristersson v četrtek še enkrat ponovil, da besede o sodelovanju Kitajske ne pomenijo obtoževanja, da je Kitajska vpletena v zadevo.
Mednarodna telekomunikacijska zveza (ITU), agencija ZN za telekomunikacije in Mednarodni odbor za zaščito kablov (ICPC) sta ustanovila svetovalni odbor, namenjen zaščiti podmorskih telekomunikacijskih kablov. Poškodbe podmorskih kablov so namreč dokaj pogoste, saj jih vsako leto zabeležijo od 150 do 200.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje