Costa sklical izredno zasedanje voditeljev EU: Živimo v odločilnem trenutku

Svet 23. Feb 202517:00 > 19:04 14 komentarjev
Costa, Macron in von der Leyen
Costa, Macron in von der Leyen prejšnji teden v Parizu (Foto: REUTERS/Abdul Saboor)

Predsednik Evropskega sveta Antonio Costa je za 6. marec sklical izredno zasedanje evropskih voditeljev o Ukrajini. K sklicu izrednega vrha je Costo pozvala Slovenija. Jutri delegacija evropskih voditeljev na čelu z Ursulo von der Leyen odhaja v Kijev, francoski predsednik Emmanuel Macron pa v ZDA na obisk k Trumpu.

Predsednik Evropskega sveta Antonio Costa je za 6. marec sklical izredno zasedanje evropskih voditeljev, ki bo namenjeno razpravam o krepitvi evropske obrambe, miru na evropski celini in dolgoročni varnosti Ukrajine, je sporočil v objavi na omrežju X.

“Odločil sem se, da 6. marca skličem posebno zasedanje Evropskega sveta. Živimo v odločilnem trenutku za Ukrajino in evropsko varnost,” je zapisal Costa. Dodal je, da je “na posvetovanjih z evropskimi voditelji slišal skupne zaveze, da se bomo s temi izzivi spoprijeli na ravni EU: okrepiti evropsko obrambo in odločno prispevati k miru na naši celini ter dolgoročni varnosti Ukrajine”. Costa je danes napovedal tudi, da bo še naprej sodeloval s predsednico Evropske komisije Ursulo von der Leyen in vsemi državami članicami EU.

Redni vrh bi bil šele 20. marca, zato je k sklicu izrednega zasedanja Costo pozvala Slovenija, potem ko so se na prvem kriznem vrhu v Parizu srečali zgolj nekateri evropski voditelji. O tem je premier Robert Golob s Costo tedaj govoril po telefonu. Costa je zagotovil, da nas bo po srečanju v Parizu seznanil z nadaljnjimi koraki, tudi z možnim sklicem izrednega zasedanja Evropskega sveta. Slovenija zagovarja čimprejšnje premirje in začetek pogajanj o trajnem in pravičnem miru,” je takrat poudaril Golob. 

Costa se bo skupaj z von der Leyen in več evropskimi voditelji v ponedeljek mudil na obisku v Kijevu, kjer bodo obeležili tretjo obletnico začetka ruske invazije na Ukrajino. Pričakovati je, da bodo znova zagotovili neomajno evropsko podporo Ukrajini.

Zunanji ministri EU bodo medtem ravno tako v ponedeljek razpravljali o svežnju vojaške pomoči Ukrajini, ki ga predlaga visoka zunanjepolitična predstavnica unije Kaja Kallas. Obenem naj bi ministri ob tretji obletnici začetka ruske agresije sprejeli 16. sveženj sankcij proti Rusiji, ki je namenjen predvsem preprečevanju izogibanja doslej sprejetim ukrepom.

Macrona in Starmerja poklicala von der Leyen

Na obisk k predsedniku ZDA ta teden odhajata francoski predsednik Emmanuel Macron in britanski premier Keir Starmer. Pred odhodom se je z njima po telefonu pogovarjala predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen. Zagotovila, da vsi trije neomajno podpirajo Ukrajino.

“Opravili smo dobre pogovore, razpravljali smo o naši neomajni finančni in vojaški podpori Ukrajini,” je von der Leyen danes na omrežju X zapisala o telefonskih pogovorih z voditeljema Francije in Velike Britanije. “Izmenjali smo najnovejše informacije o naših stikih z ameriškimi partnerji ter razpravljali o načrtih za obrambo in varnost naše celine,” je dodala ob naraščajočih napetostih med ZDA in Evropo glede konflikta v Ukrajini in finančnega sodelovanja v okviru zveze Nato.

Von der Leyen, ki bo v ponedeljek ob tretji obletnici začetka ruske invazije skupaj z delegacijo obiskala Kijev, se je z Macronom in Starmerjem pogovarjala v luči njunih bližajočih se obiskov v ZDA, navaja francoska tiskovna agencija AFP. Macron se bo v ponedeljek srečal z ameriškim predsednikom Trumpom kot prvi evropski voditelj, ki bo na uradnem obisku v ZDA po Trumpovi vrnitvi v Belo hišo. Starmerjev obisk v Washingtonu bo sledil v četrtek.

Po navedbah britanske vlade sta se Starmer in von der Leyen pogovarjala v soboto ter se strinjala glede zagotavljanja varnostnih jamstev za pravičen in trajen mir v Ukrajini. Britanski premier je v začetku tedna dejal, da je pripravljen v Ukrajino poslati britanske vojake kot mirovne sile, če bo dosežen trajen mir. Starmer je ob tem v danes objavljenem članku v britanskem časniku The Sun on Sunday zapisal, da je “v interesu tako Združenega kraljestva kot ZDA, da Ukrajini stojita ob strani z varnostnimi zagotovili”.

Številne Evropejce skrbi, da bo Trump v želji po čimprejšnjem končanju vojne v Ukrajini ponudil Moskvi ugodne pogoje, ne da bi Kijevu zagotovil varnostna jamstva, Evropo pa držal stran od pogajalske mize.

Emmanuel Macron in Keir Starmer
Foto: PROFIMEDIA

Generalni sekretar Združenih narodov Antonio Guterres je medtem pozval k mirovnemu dogovoru, ki bo spoštoval ozemeljsko celovitost Ukrajine, poroča francoska tiskovna agencija AFP. “Ponovno poudarjam, da je nujno potreben pravičen, trajnosten in celovit mir, ki bo v celoti podpiral suverenost, neodvisnost in ozemeljsko celovitost Ukrajine znotraj njenih mednarodno priznanih meja,” je sporočil Guterres.

“Osemdeset let po koncu druge svetovne vojne je vojna v Ukrajini resna grožnja ne le miru in varnosti v Evropi, ampak tudi temeljnim načelom Združenih narodov,” je še povedal Guterres in pozdravil “vsa prizadevanja za dosego pravičnega in vključujočega miru”. Ob obletnici začetka vojne v Ukrajini bosta v ponedeljek potekali posebni zasedanji Varnostnega sveta in Generalne skupščine ZN. Varnostni svet bo po napovedih glasoval o predlogu resolucije, ki so ga oblikovale ZDA in v katerem ozemeljska celovitost Ukrajine ni omenjena.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje

Priporočeno vsebino