V Skopju so poslanci parlamenta začeli razpravo, med katero bodo obravnavali vključitev bolgarske etnične manjšine v ustavo. To bi Severni Makedoniji odprlo pot za nadaljnja pogajanja za članstvo v EU. Za potrditev bi bila potrebna dvotretjinska večina 80 poslancev, vendar opozicija sprememb "pod bolgarskim diktatom" ne podpira.
“Pred nami so drzne in težke odločitve; vseh 120 poslancev bi moralo pokazati državniško držo in sprejeti pravilno odločitev, ki bo naši državi omogočila boljšo prihodnost. Poslanci so predstavniki državljanov, in državljani Severne Makedonije želijo živeti v EU,” je v četrtek dejal premier Dimitar Kovačevski, poroča makedonska tiskovna agencija MIA.
Dodal je, da so ustavne spremembe nujen del procesa integracije Severne Makedonije v EU. Ključna sprememba je vključitev Bolgarov kot etnične manjšine v preambulo ustave, kar je Bolgarija postavila kot pogoj za zeleno luč Severni Makedoniji za njen vstop v unijo.
Največja opozicijska stranka v Severni Makedoniji VMRO-DPMNE sicer takšne spremembe ustave ne odobrava in poudarja, da “podpira evropsko pot Severne Makedonije, vendar ne pod bolgarskim diktatom,” poroča portal Nova Makedonija.
Opozicijo skrbi, da bi prihajalo do novih zahtev
Opozicijo na čelu z vodjo VMRO-DPMNE Hristijanom Mickoskim namreč skrbi, da bo tudi v primeru sprememb in vpisa bolgarske manjšine v ustavo prihajalo do “novih zahtev, blokad in zgodovinskega intervencionizma,” preden bi Severna Makedonija dejansko nadaljevala pristopna pogajanja.
“Na petkovem zasedanju ne pričakujem ničesar spektakularnega,” je v četrtek dejal Mickoski. Njegova stranka ima v parlamentu 44 sedežev, celotna opozicija pa 53, kar pomeni, da bo brez podpore VMRO-DPMNE nemogoče doseči dvotretjinsko večino 80 glasov, potrebnih za potrditev sprememb ustave.
Vlada za hitro spremembo ustave
Vlada na drugi strani opozarja, da je ustavne spremembe treba sprejeti čim prej, saj bi Severna Makedonija s tem pokazala pripravljenost na integracijo v EU in okrepila svoj mednarodni ugled.
“Od vas bo odvisno, ali bomo s sprejetjem ustavnih sprememb nadaljevali pogovore za članstvo v uniji ali pa bomo pristopna pogajanja za daljši čas zaustavili brez zagotovil o uspehu,” je poslancem sobranja v četrtek sporočil zunanji minister Bujar Osmani.
Severna Makedonija je lani po dolgih letih čakanja začela pristopna pogajanja za vstop v EU, naslednji korak v pogajanjih pa je sprememba ustave. Severna Makedonija naj bi v skladu z zahtevo oblasti v Sofiji Bolgare vključila v ustavo kot priznano etnično skupino.
Rok za sprejetje ustavnih sprememb je do novembra, v nasprotnem primeru pa bi Severno Makedonijo lahko čakale tudi predčasne parlamentarne volitve, za kar se zavzema opozicija na čelu z VMRO-DPMNE.
Spremljajte N1 na družbenih omrežjih Facebook, Instagram in Twitter.
Naložite si našo aplikacijo: na voljo za android in za iOS.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!