Predsednica Evropskega parlamenta Roberta Metsola bo obiskala Slovenijo. Države članice pred volitvami obiskuje, ker želi spodbuditi udeležbo na prihajajočih evropskih volitvah, kjer je Slovenija vedno med najslabšimi.
Predsednica Evropskega parlamenta Roberta Metsola bo v okviru turneje po državah članicah Evropske unije pred junijskimi evropskimi volitvami v ponedeljek in torek na obisku v Sloveniji. Sešla se bo z državnim vrhom in nagovorila državni zbor, srečala se bo tudi z mladimi in predstavniki civilne družbe.
Pričakovati je, da bo Metsola v Sloveniji poudarila pomen volitev v Evropski parlament in skušala spodbuditi volivce, naj se 9. junija udeležijo glasovanja. Na volitvah bo izvoljenih devet slovenskih evroposlancev, eden več, kot jih je Slovenija v Evropskem parlamentu imela doslej.
Predsednica Evropskega parlamenta naj bi skušala med obiskom nagovoriti predvsem mlade. Z njimi in predstavniki civilne družbe se bo sešla v ponedeljek, ko bo sodelovala na javni tribuni Vprašaj predsednico. Na njej se bo z mladimi po napovedih pogovarjala o izzivih, ki so pred EU, o bližajočih se volitvah in o pomenu aktivnega državljanstva.
Drugi dan obiska v Sloveniji ima Metsola na programu srečanje s predsednico DZ Urško Klakočar Zupančič, nato bo nagovorila državni zbor in odgovarjala na vprašanja predstavnikov poslanskih skupin.
Sešla se bo tudi s predsednico republike Natašo Pirc Musar in premierjem Robertom Golobom.
Na tokratnih volitvah pričakujejo premik v desno
Predsednica Evropskega parlamenta v Slovenijo prihaja v sklopu obiskov v državah članicah EU pred evropskimi volitvami, ki bodo po uniji potekale med 6. in 9. junijem. Ta teden je tako že obiskala Avstrijo, kjer je prav tako pozvala k udeležbi na volitvah v Evropski parlament.
Slovenija je od leta 2004, ko je postala članica Evropske unije, med državami z najnižjo udeležbo na vseh evropskih volitvah. Ta se je kljub prizadevanjem, da bi volivce zvabili na volišča, gibala med 28 in 29 odstotki, najnižja, 24,55-odstotna, pa je bila leta 2014. S tem je Slovenija krepko pod povprečjem v EU, ki od leta 2004 znaša med 42 in 50 odstotki.
Glede na javnomnenjske raziskave se Evropskemu parlamentu po tokratnih volitvah obeta premik v desno, kar bi lahko zamajalo ravnovesje med političnimi skupinami in vplivalo na evropske politike na več področjih.
Študija evropskega think-tanka Evropski svet za zunanje odnose (ECFR), objavljena konec januarja, ugotavlja, da bo na volitvah močno narasla podpora desnim strankam, zaradi česar bi se v Evropskem parlamentu okrepili skrajno desna skupina Identiteta in demokracija (ID) ter desni Evropski konservativci in reformisti (ECR).
Največje politične skupine Evropska ljudska stranka (EPP), socialisti in demokrati (S&D) ter predvsem liberalna Renew Europe naj bi medtem zabeležile upad podpore. Kljub temu bo EPP po napovedih ECFR ostala največja politična skupina v Evropskem parlamentu.
Maltežanka Metsola iz vrst EPP je v pogovoru za avstrijski časnik Kleine Zeitung v zvezi s predvidenim zasukom v desno ta teden dejala, da države članice pred volitvami obiskuje tudi zato, da bi pokazala, da bitka še ni izgubljena in da se je treba zoperstaviti govoricam.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!