Ameriški predsednik Joe Biden je zmagovalcu predsedniških volitev Donaldu Trumpu že čestital za zmago. V svojem prvem nagovoru po volitvah je zagotovil, da bo prenos oblasti miren. Kljub porazu demokratov ostaja pozitiven: "Svoje države ne moreš ljubiti le, ko zmaguješ. Tudi svojega soseda ne moreš imeti rad le, ko se strinjata." Ob tem se je dotaknil tudi obdobja svojega predsedovanja in ga označil za "zgodovinskega". "Ne zato, ker sem bil jaz predsednik, ampak zaradi dela, ki smo ga opravili. Ne pozabite tega, kar smo dosegli," je pozval zbrane.
Ameriški predsednik Joe Biden se je za nagovor javnosti odločil dva dni po ameriških volitvah, na katerih je zanesljivo zmagal Donald Trump. “Za nekatere ljudi je čas zmage, za druge čas poraza. Kampanje so tekmovanje. Država izbere enega ali drugega. Izbrali smo. A večkrat sem že rekel – svoje države ne moreš ljubiti le, ko zmaguješ. Tudi svojega soseda ne moreš imeti rad le, ko se strinjata,” je dejal.
Američane je pozval k umiritvi strasti – ne glede na to, kako so volili. Ob tem pa zagotovil, da bo 20. januarja, ko bo potekala tudi inavguracija novoizvoljenega predsednika, “miren prenos oblasti”. Potrdil je sredine navedbe Bele hiše, da sta s Trumpom že govorila in da mu je Biden čestital za zmago. Prav tako je govoril tudi z aktualno podpredsednico Kamalo Harris, katere kampanjo je označil za “navdihujočo”. “V kampanjo je dala celotno srce,” je rekel.
Svoje predsedovanje zadnjih štirih let je označil za zgodovinsko. “Ne zato, ker sem bil jaz predsednik, ampak zaradi dela, ki smo ga opravili. Ne pozabite tega, kar smo dosegli,” je dejal. Pred iztekom mandata je zbrane zato pozval, naj užijejo vsak dan. “Poraz ne pomeni, da smo poraženi. Neuspehi so neizogibni, a obupati je neodpustljivo,” je dejal.
Na pomisleke o ameriškem volilnem sistemu je dejal, da je ta “iskren, pošten in transparenten”. “Lahko mu zaupamo,” je dejal v govoru, v katerem se je pohvalil tudi z vitalnim ameriškim gospodarstvom.
Del demokratov za poraz krivi prav Bidna
Iz vrst demokratov je bilo nemudoma po razglasitvi prvih rezultatov slišati, da je za visok poraz kriv prav predsednik Biden, ki je na začetku kampanje nastopal kot kandidat demokratov in se tako potegoval za ponovno izvolitev. Po pritisku javnosti, predvsem po slabem nastopu v televizijskem soočenju na CNN, je od kandidature odstopil, mesto kandidatke pa je prevzela ameriška podpredsednica Harris. Po visokem porazu je bilo s strani nekaterih demokratov slišati očitke, da je bila tudi to ena večjih težav njihove kampanje. Kandidatke namreč niso izbrali na volitvah v stranki, njena kampanja pa da je bila zgolj nadaljevanje Bidnove kampanje.
Biden bo v Beli hiši ostal do prvih dni januarja, ko bo oblast z inavguracijo tudi uradno prevzel zmagovalec volitev Trump. Ta je v nasprotju z njegovo zadnjo zmago leta 2016, ko je prejel največ glasov elektorjev, ne pa tudi največ glasov volilcev, tokrat zmagal tudi po številu osvojenih glasov. Po neuradnih rezultatih je prejel več kot štiri milijone več glasov od Harris.
Harris je svoje podpornike nagovorila v sredo, dan po volitvah, in jih spodbudila, naj jih poraz ne ustavi. V njem je večkrat omenila boj, ki ga je skupaj z ekipo bila v kampanji in ki po njenih besedah še ni končan. “Včasih boj traja dlje časa. To ne pomeni, da ne bomo zmagali,” je bila jasna. Dodala je, da se ne bodo nikoli nehali boriti za demokracijo in vladavino prava, ter obljubila nadaljevanje boja za pravice žensk in proti nasilju z orožjem.
Po svetu in v ZDA medtem še vedno odmeva politična vrnitev nekdanjega predsednika Donalda Trumpa. Kljub nekaterim drugačnim napovedim volilnih anket si je Trump zagotovil prepričljivo zmago, dobil je najmanj 295 elektorskih glasov, medtem ko jih je njegova demokratska tekmica Kamala Harris zbrala najmanj 226.
Kampanja Donalda Trumpa je medtem sporočila, da ga je predsednik Biden povabil na sestanek v Belo hišo, a točen datum srečanja za zdaj še ni znan.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje