Iranski voditelj ajatola Ali Hamenej je padec režima Bašarja al Asada v Siriji označil za "plod zarote ZDA in Izraela". Ob tem je zatrdil, da pretres v zavezniški državi ne bo vplival na moč Irana. Premier v prehodni sirski vladi Mohamed al Bašir je medtem pozval k stabilnosti in miru v državi. Kljub temu orožje v Siriji še ni povsem utihnilo. Izrael intenzivno obstreljuje in uničuje sirsko vojaško infrastrukturo ter osvaja sirsko ozemlje pod Golansko planoto. Medtem se na severu spopadajo oborožene skupine, ki jih podpira Turčija, in kurdske oborožene skupine s podporo ZDA.
Oslabitev odpora proti Izraelu po strmoglavljenju predsednika Bašarja al Asada v Siriji ne bo zmanjšala moči Irana, je zatrdil ajatola Ali Hamenej. “Iran je močan in mogočen in bo postal še mogočnejši,” je zatrdil vrhovni voditelj, ki položaj zaseda že od leta 1989.
Odgovornost za strmoglavljenje režima dolgoletnega sirskega predsednika je pripisal glavnima sovražnikoma islamske republike, ZDA in Izraelu. “Nihče ne bi smel dvomiti, da je to, kar se je zgodilo v Siriji, plod zarote ZDA in Izraela,” je dejal. Za Iran je bila namreč Sirija pod Asadom strateško ključna, zlasti v luči oboroževanja libanonskega šiitskega gibanja Hezbolah, ki je tako kot Teheran del osi odpora proti Izraelu.
V govoru je Hamenej kot krivca za dogodke v Siriji v zadnjih dveh tednih obtožil še eno, Siriji sosednjo državo, a je ni imenoval. Poleg Izraela in Libanona s Sirijo mejijo še Turčija, Jordanija in Irak, med njimi pa je bila proti Asadu nastrojena zlasti Turčija, ki je upornike tudi vojaško podpirala. “Njihovi cilji so različni, nekateri si prizadevajo zavzeti ozemlja na severu ali jugu Sirije, Amerika pa želi okrepiti svoj položaj v regiji,” je še ocenil iranski vrhovni voditelj.
Po padcu Asada, ki je pobegnil v Moskvo, je predsednik sirske prehodne vlade postal Mohamed al Bašir, ki je v torek pozval k stabilnosti in miru v državi. “Zdaj je čas, da ta narod uživa stabilnost in mir,” je v prvem intervjuju po imenovanju za Al Džaziro dejal Bašir.
V drugih medijskih nastopih je vse sirske begunce, ki so zatočišče poiskali v tujini, pozval, naj se vrnejo domov. “To je poziv vsem Sircem v tujini. Sirija je zdaj svobodna država, ki si je zaslužila svoj ponos in dostojanstvo. Vrnite se,” je Bašir dejal v intervjuju ter poudaril, da bodo v Siriji zagotovljene pravice vseh ljudi in sekt. Prav tako je zatrdil, da si bodo nove oblasti prizadevale ponovno vzpostaviti varnost in stabilnost v vseh sirskih mestih. “Ljudje so izčrpani zaradi nepravičnosti in tiranije. Ponovno je treba vzpostaviti državno oblast, da se bodo ljudje lahko vrnili k delu in normalnemu življenju,” je še dodal.
Kljub padcu režima miru še ni
Vendar kljub padcu režima se vojaški spopadi v Siriji še niso povsem končali. Izrael je namreč v dneh po odstavitvi Asada začel intenzivna obstreljevanja vojaških ciljev in odredil kopenske premike vojske. Kot je v torek sporočila izraelska vojska, so v dveh dneh izvedli okoli 480 zračnih napadov. Ti so uničili več skladišč orožja, sistemov zračne obrambe, letal in helikopterjev ter raziskovalnih centrov povezanih s kemičnim orožjem navaja Al Džazira. Prav tako je po njihovih navedbah izraelska mornarica napadla dve sirski pristanišči, kjer je bilo zasidranih 15 plovil, in uničila več plovil in orožja.
Poleg tega je izraelska vojska izvedla tudi kopenski premik na okupirani Golanski planoti. Tam je vojska najprej zasedla razmejitveni pas med okupiranim izraelskim ozemljem in sirsko stranjo, nato pa začela osvajati naselja v Siriji. Predstavniki Izraela so v izjavah navajali, da skuša vojska z napadi in kopensko operacijo zagotoviti varnostni pas, kjer ne bi bilo “ekstremistov,” ki bi lahko napadali Izrael.
Spopadi pa se odvijajo tudi na severu države, kjer se različne oborožene skupine, ki jih podpira Turčija, borijo proti zavezništvu kurdskih borcev, ki imajo podporo ZDA. Kurdske skupine so se pod napadi proturških skupin umaknile iz dveh mest na severu, piše CNN. Predstavniki ZDA so obljubili nadaljnjo podporo kurdskim skupinam, ki so bile ključni zaveznik ZDA v boju proti Islamski državi.
Kurdske Sirske demokratične sile (SDF) so sicer sporočile, da so ob posredovanju ZDA dosegle dogovor o prekinitvi ognja s proturškimi silami v mestu Manbidž na severu Sirije. “Naš cilj je doseči prekinitev ognja po vsej Siriji in začeti politični proces za prihodnost države,” je dejal Mazloum Abdi, vodja skupine SDF, ki nadzira območja na severovzhodu Sirije, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje