Prelomni dnevi za Evropo: Smo na zgodovinski preizkušnji, poskrbeti moramo zase

Svet 02. Mar 202505:10 24 komentarjev
Izredno zasedanje v Parizu
Izredno zasedanje peščice povabljenih držav v Parizu. Fotogradfija je simbolična (Foto: PROFIMEDIA)

Po petkovem zloglasnem srečanju z ameriškim predsednikom Donaldom Trumpom, ki se je sprevrgel v prepir, se bo ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski danes udeležil neformalnega vrha evropskih voditeljev v Londonu. Ključno pa bo izredno zasedanje Evropskega sveta 6. marca.

Po propadlem srečanju ameriškega in ukrajinskega predsednika v petek v Beli hiši, se bo danes v Londonu neformalno sestala skupina evropskih voditeljev.

Format srečanja je ponovno takšen, da niso povabljeni vsi, a ključno srečanje bo 6. marca. Takrat bo namreč izredno zasedanje Evropskega sveta, ki je edino telo evropskih voditeljev, ki lahko sprejema odločitve.

V London danes prihajajo odhajajoči nemški kancler Olaf Scholz, poljski premier Donald Tusk, italijanska premierka Giorgia Meloni, španski premier Pedro Sanchez, nizozemski premier Dick Schoof, danska premierka Mette Frederiksen in francoski predsednik Emmanuel Macron.

Pridejo tudi generalni sekretar zveze Nato Mark Rutte, predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen, predsednik Evropskega sveta Anotnio Costa, ki bo zastopal tudi Slovenijo, in seveda ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski, ki bo med drugim poročal o srečanju s Trumpom.

Volodimir Zelenski in Keir Starmer
Volodimir Zelenski in Keir Starmer (Foto: Peter Nicholls/Pool via REUTERS)

Slednjega je v Londonu že v soboto sprejel britanski premier Keir Starmer. Na Downing Streetu je Zelenskega pričakala tudi množica ljudi in ga pozdravila z aplavzom. “Upam, da ste slišali nekaj tega navijanja na ulici. To je ljudstvo Združenega kraljestva, ki je prišlo pokazat, kako močno vas podpira … in našo popolno odločenost, da vam bomo stali ob strani,” mu je dejal Starmer.

Britanski premier je ob tem izrazil podporo Ukrajini: “Z vami in Ukrajini bomo stali tako dolgo, kot bo potrebno.” “Veseli smo, da imamo takšne  partnerje in prijatelje,” pa mu je odgovoril Zelenski in se zahvalil za vso podporo. Zelenski in Starmer sta tudi podpisala dogovor o dodatnih 2,6 milijarde funtov posojil za ukrajinsko obrambo.

Zelenski v London po zloglasnem srečanju v Beli hiši

Zelenski se je v britanski prestolnici ustavil na poti iz ZDA, kjer se je v petek njegovo srečanje z ameriškim predsednikom Donaldom Trumpom sprevrglo v prepir, kar je še zaostrilo odnose med Ukrajino in ZDA.

Kijev in Zelenski, za katerega nekateri menijo, da bi se ga Trump rad znebil, imata medtem odločno podporo med evropskimi zaveznicami, a po diplomatskem neuspehu v Beli hiši vseeno trepeta, da bi Trump zdaj občutno zmanjšal ameriško pomoč Ukrajini, kar bi imelo po besedah analitikov resne posledice in bi se poznalo že tja do poletja.

ZDA so od začetka ruske invazije pred več kot tremi leti namenile 64 milijard evrov vojaške pomoči, skupaj pa 114,2 milijarde evrov finančne, humanitarne in vojaške podpore. Evropska unija in evropske države so medtem prispevale 132,3 milijarde evrov.

Volodimir Zelenski in donald trump
Foto: Brian Snyder/REUTERS

Izjave evropskih voditeljev so zelo močne. Med zadnjimi je denimo izjava češkega premierja Petra Fiala, ki je v soboto zvečer zapisal, da je “Evropa pred veliko zgodovinsko preizkušnjo” in da mora biti sposobna poskrbeti zase. “Tega ne bo storil nihče drug.”

Poudaril je, da mora Evropa povečati vojaško podporo Ukrajini, evropske države pa morajo povečati svoje izdatke za obrambo in doseči vsaj tri odstotke BDP. “Če ne bomo dovolj hitro povečali svojih prizadevanj in dovolili agresorju, da narekuje pogoje, se ne bo dobro končalo,” je še dejal.

Medtem je Macron med sobotnim obiskom na Portugalskem že sporočil, da je pripravljen razpravljati tudi o jedrskem odvračanju za Evropo. Namignil je tudi, da bi Francija lahko pomagala zaščititi druge države EU pred jedrskimi grožnjami Rusije. Francija in Velika Britanija sta namreč edini državi zahodne Evrope z jedrskim orožjem.

Da mora Evropska unija slediti zgledu ZDA in z Rusijo opraviti neposredne pogovore o prekinitvi ognja in trajnem miru v Ukrajini, pa je medtem pozval madžarski premier Viktor Orban. Madžarski premier že dlje časa nasprotuje evropski politiki glede vojne v Ukrajini ter obenem ohranja odnose z ruskim predsednikom Vladimirjem Putinom.

POSEBNI VIDEO: “Upanje zahteva pogum”

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje