Prelomno odkritje dijaka: v boj proti raku tudi s pomočjo gosjih iztrebkov?

Svet 05. Dec 202421:37 3 komentarji
Gos
Foto: PROFIMEDIA

Ameriški dijak je preučeval gosje iztrebke in prišel do prelomnega odkritja na področju medicine.

Srednješolskemu znanstvenemu klubu v Chicagu je uspelo prebojno odkritje v medicini, poroča portal Science Alert. Dijak je pod vodstvom znanstvenikov z Univerze v Illinoisu iz gosjih iztrebkov izoliral bakterijo, ki ima antibiotične lastnosti. V nadaljnji laboratorijski raziskavi so znanstveniki ugotovili, da ima spojina, ki jo proizvaja ta bakterija, lastnosti, ki preprečujejo nastanek raka.

Dijaki, ki so sodelovali v 14-tedenskem programu za spodbujanje znanstvenih poklicev, so v svoji okolici raziskovali bioaktivne spojine in se naučili varno gojiti bakterije ter izbrati kolonije za nadaljnje raziskave. Med 14 zbranimi vzorci pa je bil eden še posebej obetaven.

Znanstveniki so ugotovili, da bakterija Pseudomonas idahonensis, ki jo je izoliral eden od dijakov, zavira več kot 90 odstotkov rasti grampozitivnih bakterij, ki lahko povzročijo okužbe kože.

Znanstveniki so tako v nadaljnjih laboratorijskih raziskavah identificirali doslej neznano spojino orfamid N, ki jo proizvaja prej omenjena bakterija. Znani orfamidi imajo pomemben medicinski potencial, v laboratorijskih testih pa so nato ugotovili, da lahko orfamid N upočasni rast celic melanoma in raka jajčnikov. Dijak, ki je izoliral bakterijo iz gosjih iztrebkov, je zaradi izjemnega prispevka k raziskavi naveden kot soavtor.

gosji iztrebki
Foto: PROFIMEDIA

Odkritje pomembno za boj proti vse bolj odpornim bakterijam

Nevarne bakterije sicer postajajo vse bolj odporne na antibiotike, zato je iskanje novih zdravil ključnega pomena. Kot so ob tem pojasnili znanstveniki, narava ostaja ključen vir protibakterijskih spojin, čeprav so strokovnjaki pri njihovem odkrivanju le redko uspešni.

Odkrivanje antibiotikov iz naravnih proizvodov je doseglo vrhunec sredi petdesetih let prejšnjega stoletja, žal pa od takrat beležijo hiter upad tovrstnega razvoja zdravil. Znanstveniki zato upajo, da bodo ti in podobni programi navdihnili prihodnje generacije.

Ob tem opozarjajo, naj se ljudje ne dotikajo ptičjih iztrebkov, saj je to izjemno nevarno, zlasti v času širjenja ptičje gripe.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje