Premier Robert Golob je v ponedeljek obiskal Bosno in Hercegovino. Tam se je sestal z vrhom bosanske politike, na ministrstvu za zunanje in evropske politike pa so obisk ocenili kot uspešnega. Premier Golob je po koncu uradnega dela v ekskluzivnem intervjuju za bosansko televizijo N1 odgovoril na nekatera pereča vprašanja, povezana z BiH oziroma njenim približevanjem Evropski uniji. Komentiral je tudi to, kako se odnos do BiH njegove vlade razlikuje od odnosa, ki ga je do te zahodnobalkanske države imel nekdanji predsednik vlade Janez Janša.
“Danes [v ponedeljek, op. a.] sem imel dve sporočili za vse veje oblasti v BiH,” je premier Robert Golob začel odgovor na novinarjevo vprašanje, kako lahko Slovenija oziroma Golob BiH pomagata na njeni evropski poti. “Prvo sporočilo je bilo to, da je situacija v svetu zaradi ruske agresije na Ukrajino drugačna in zgodil se je moment, v katerem smo se na nivoju EU zavedli pomena stabilnosti na Zahodnem Balkanu,” je pojasnil.
Kot je poudaril, se je sprememba v Bruslju zgodila pred šestimi meseci.
Drugo Golobovo sporočilo pa je bilo, da Slovenija ni le prijateljska država, ampak je zaveznica BiH v postopkih približevanju EU. Po njegovih besedah bo Slovenija BiH pomagala na različne načine; vse z namenom, da se uresniči ukrepe, ki so predpogoj za nadaljevanje procesa približevanja EU (14 točk predvideva reforme na področju vladavine prava in boja zoper korupcijo).
“Ker je proces postal političen in ni več tehničen, verjamem, da bi bila že izpolnitev treh do petih področij tisti pomembni korak naprej, da potem tudi Bruselj prepozna napredek,” je ocenil Golob. Po njegovih besedah je v preteklosti veljalo, da morajo kandidatke izpolniti “cel seznam ali nič”, zdaj pa je približevanje EU fazno.
Kot je ocenil, mora Sarajevo v Bruselj poslati jasno sporočilo na način, da nekaj točk uresniči čim prej. V nasprotnem primeru bi lahko “Ukrajina, ki je tista, ki poganja spremembe v Bruslju, šla korak naprej brez BiH”.
Premier Golob je v odgovoru na novinarjevo vprašanje komentiral tudi, kako je njegov odnos oziroma odnos njegove vlade do BiH drugačen od odnosa predhodnika Janeza Janše. V času Janševe vlade je, spomnimo, politični parket v BiH precej razburil non-paper s predlogi za prihodnost BiH.
“Ena beseda: vse je drugačno,” je komentiral Golob in non-paper označil za “sramoten poskus razbijanja enotnosti države”. Po njegovih besedah je slovenska zunanja politika zdaj povsem drugačna in temelji na solidarnosti.
“Verjamemo, da je solidarnost tisto, kar mora EU pokazati do sosednjih držav. Če si katera država zasluži solidarnost, je to BiH,” je poudaril in pojasnil, da bomo “samo s solidarnostjo lahko krepili stabilnost Zahodnega Balkana in s tem rešili tudi svoj interes”. Sloveniji je namreč stabilna BiH v interesu, “tudi zato, ker smo skoraj sosedje in ker imamo velike investicije ter želimo, da pride gospodarskega napredka BiH”.
In kako premier Golob komentira nacionalistično retoriko in delovanje predsednika Republike srbske Milorada Dodika, kakšno sporočilo bi mu prenesel? V odgovoru na vprašanje Golob ni omenil Dodika, je pa poudaril, da je “evropska perspektiva namenjena ljudem”. Politiki, ki jo zavračajo, po njegovi oceni zato delujejo proti lastnemu narodu oziroma državi.
“Verjamem, da je nacionalni konsenz, da je evropska pot edina pravilna,” je dodal. “Ne verjamem, da katerikoli politik lahko temu odkrito nasprotuje.”
Golob je v intervjuju za bosansko televizijo N1 prav tako spregovoril o evroskepticizmu, ki v svojem primežu drži prenekaterega prebivalca BiH. “Resnica je, da je 20 let čakanja neupravičenih in da zaradi tega obdobja obstaja skepticizem o resnosti EU. Upravičeno,” je komentiral. Ob tem je ponovil, da je ozračje v Bruslju zdaj drugačno, skeptike pa je nagovoril, naj Evropi vendarle dajo še eno priložnost.
Spremljajte N1 na družbenih omrežjih Facebook, Instagram in Twitter.
Naložite si našo aplikacijo: na voljo za android in za iOS.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje