V Veliki Britaniji so se čutili dolžne, da dodatno osvetlijo besede francoskega predsednika Emmanuela Macrona, da sta državi na nedeljskem srečanju dosegli dogovor o predlogu enomesečnega premirja v Ukrajini. Po navedbah BBC gre trenutno le za idejo, ki pa še ni bila uradno dogovorjena. Oglasili so se tudi v Kremlju, kjer so prepričani, da je ukrajinskega predsednika v mir treba prisiliti.
Po včerajšnjem sestanku evropskih in drugih voditeljev o Ukrajini, ki je potekal v Londonu, je francoski predsednik Emmanuel Macron dejal, da skupaj z britanskim premierjem Keirom Starmerjem predlagata enomesečno omejeno premierje. Na britanski strani danes dodatno pojasnjujejo, da to ni bil nek dokončen dogovor, le ideja, poroča BBC.
“Francija in Velika Britanija nista dosegli nobenega dogovora o predlogu enomesečnega omejenega premirja v Ukrajini, o katerem se je poročalo,” se je odzval državni sekretar za oborožene sile na britanskem obrambnem ministrstvu Luke Pollard.
Na novinarsko vprašanje o načrtih, ki jih je včeraj predstavil Macron, je odgovoril, da to ni nekaj, kar bi Velika Britanija trenutno priznavala. Dodal je, da se “zasebno pogovarjajo o več različnih možnostih”, a da se o nobeni še niso dokončno dogovorili.
Prepričan je, da bodo ZDA kot pomembna zaveznica Veliki Britaniji in njenim načrtom stale ob strani. Ob tem se je skliceval na globoke obrambne odnose med državama. Delno enomesečno premirje med Rusijo in Ukrajino je tako za zdaj le ideja, ki so jo predstavili Francozi, poroča BBC.
Kaj je včeraj povedal Macron
Francoski predsednik Emmanuel Macron je po včerajšnjem srečanju v Londonu za francoski časnik Le Figaro dejal, da skupaj z britanskim premierjem predlaga enomesečno omejeno premirje. Prekinitev ognja naj bi veljala pred napadi iz zraka, na morju in pred napadi na energetsko infrastrukturo, da bi tako pridobili čas za umiritev ruske agresije v Ukrajini, je še dodal.
Srečanje v Londonu (Forto: PROFIMEIDA)
Priznal je, da bi bilo popolno prekinitev ognja zaradi dolžine frontne črte “zelo težko” nadzorovati, zato je poudaril potrebo po omejenem premirju. V intervjuju za francoski časopis Le Figaro je Macron sporočil, da bi morebitna napotitev evropskih vojakov na ukrajinsko ozemlje sledila kasneje, ko bi se strani dogovorili o podrobnostih dogovora.
Francoski zunanji minister Jean-Noel Barrot je danes menil, da bi s tovrstnim korakom preizkusili pripravljenost Rusije na dejansko končanje vojne. “Nato pa bi se začela prava mirovna pogajanja. Hočemo trden mir in trajen mir,” je dejal za francoski radio France Inter. Barrot je danes tudi poudaril pomen vloge ZDA, ki da morajo ruskega predsednika spraviti za pogajalsko mizo. Priznal je nevarnost širjenja konflikta. “Tveganje za vojno v Evropi, v Evropski uniji ni bilo še nikoli tako veliko (…) frontna linija se nam vedno bolj približuje,” je posvaril.
Velika Britanija torej še ni priglasila predlogu enomesečnega premirja. So pa na včerajšnjem vrhu voditelji priglasili britanskemu načrtu za trajen mir v Ukrajini. Britanski premier Starmer, ki je vrh označil za “trenutek, ki se zgodi le enkrat na generacijo”, je povedal, da načrt v prvi vrsti vključuje nadaljnje pošiljanje vojaške pomoči Ukrajini in povečanje gospodarskega pritiska na Rusijo. Več v prispevku.
Kremelj: Zelenskega je treba prisiliti k miru
Danes se je oglasil tudi Kremelj. Tiskovni predstavnik Kremlja DmitrijPeskov je dejal, da si ukrajinski predsednik Zelenski po njihovih ocenah ne želi miru. “On si ne želi miru. Nekdo bi ga moral prisiliti, da bi si želel mir. Če bodo to storili Evropejci, vsa čast jim,” je na novinarski konferenci povedal Peskov.
Petkov prepir med Zelenskim in predsednikom ZDA Donaldom Trumpom v Beli hiši je označil za dogodek brez primere. Meni namreč, da je Zelenski “pokazal popolno pomanjkanje diplomatskih sposobnosti”, poroča AFP.
Od prihoda v Belo hišo 20. januarja je Trump precej spremenil zunanjo politiko ZDA in se tesneje povezal z Moskvo. Obnovil je stike z ruskim predsednikom Vladimirjem Putinom in se v Združenih narodih postavil na stran Rusije.
Trump se je v petek sestal z Zelenskim, njuno srečanje pa se je kmalu sprevrglo v prepir. Trump je ukrajinskega predsednika odslovil, načrtovan podpis dogovora o izkoriščanju naravnih virov v Ukrajini, kar je bil namen obiska, pa je bil odpovedan. Zelenski je sicer včeraj dejal, da je kljub sporu s Trumpom pripravljen podpisati dogovor.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje