Presenečenje iz prazgodovine: pohodnica v Alpah odkrila nenavadne stopinje

Svet 15. Nov 202420:15 0 komentarjev
Alpe
Valtellina Orobie, Italija (Foto: PROFIMEIDA)

Pohodnica je pod zasneženimi pobočji Alp odkrila presenečenje iz prazgodovine: odtise plazilcev in dvoživk, ki so po Alpah hodili še pred dinozavri.

Taljenje snega in radovedna pohodnica sta recept za nedavno in presenetljivo najdbo v italijanskih Alpah. Claudia Steffensen je lani poleti na poti po gorskem območju Valtellina Orobie stopila na skalo z nenavadnimi vzorci. Izkazalo se je, da gre za sledi plazilcev in dvoživk, ki so tam živele še pred pojavom dinozavrov.

“Moj mož je hodil pred mano in gledal predse, jaz pa sem gledala proti svojim stopalom. Stopila sem na kamnino, ki se mi je zdela nenavadna, podobna cementni plošči. Na njej sem opazila nenavadne okrogle vzorce z valovitimi črtami. Podrobneje sem jih pogledala in ugotovila, da gre za odtise stopal,” je Steffensen povedala za Guardian.

Ko so si najdbo na 3.000 metrih nadmorske višine ogledali strokovnjaki, so spoznali, da gre za odtise prazgodovinskih živali, ki so obstajale še pred dinozavri: sledi segajo 280 milijonov let v preteklost, v geološko obdobje perm. “Takrat se dinozavri še niso razvili, živali, ki so pustile najdene odtise, pa so bile visoke od dva do tri metre,” je povedal paleontolog iz milanskega prirodoslovnega muzeja, kjer hranijo fosile, Cristiano Dal Sasso.

perm
Predhodniki dinozavrov, ki so hodili po Alpah (Foto: Prirodoslovni muzej Milano)

Fosili so se prikazali zaradi podnebnih sprememb

V ekipi, ki je pregledovala najdbe pohodnice, je tudi specialist za fosile z naravoslovnega muzeja v Berlinu Lorenzo Marchetti. Čeprav je v Alpah že večkrat preiskoval fosile iz obdobja perma, tako bogatega nahajališča še ni opazil, je povedal na NBC News. “Prvič smo videli tako neverjetno raznolike odtise stopal vretenčarjev, nevretenčarjev, odtisov rastlinstva in drugih fosilov,” je dodal.

Oggi al Museo di Storia Naturale di Milano è stata presentata un’importante scoperta: un ricchissimo sito paleontologico…

Posted by Museostorianaturale_milano on Wednesday 13 November 2024

Vse od odkritja raziskovalna skupina opravlja nadaljnje preglede fosilov. Na območju so s kartografiranjem našli še več sledi, prve so prejšnji mesec s helikopterjem odpeljali v milanski muzej.

Ker fosili ležijo v zgornjem delu gorske doline, ki je večino leta pokrita s snegom, so odkritja tesno povezana s podnebnimi spremembami. Zaradi taljenja snega, pa tudi erozije kamnin, raziskovalci predvidevajo, da bodo v naslednjih letih v Alpah lahko odkrili še številne starodavne fosile.

V permskih sedimentih Južnih Alp so bili že prej najdeni celinski fosili, vendar nobeden takšne kakovosti. Takoj za omenjenim permom so po Zemlji začeli hoditi dinozavri. Ti so živeli v obdobju, ki sega od poznega triasa, pred približno 230 milijoni let, do konca krede, pred približno 66 milijoni let.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Bodi prvi, ki bo pustil komentar!