Pri Malem Lošinju potonila jahta s štirimi tonami nafte (VIDEO)

Svet 11. Avg 202214:08 > 14:24 0 komentarjev
Jahta
Primorsko-goranska županija/N1 Zagreb

Pri otoku Unije, ki leži blizu Malega Lošinja, je potonila motorna jahta s štirimi tonami nafte. Vzrok potopitve še ni znan, jim je pa uspelo preprečiti nenadzorovano iztekanje nafte. Nihče od članov posadke ni bil poškodovan. Lani so na Hrvaškem v skupno 610 akcijah na morju rešili več kot 700 ljudi.

V bližini Malega Lošinja oziroma pri otoku Unije je v sredo popoldne potonila italijanska motorna jahta s štirimi tonami nafte, so danes sporočili z županijske luške uprave Mali Lošinj. Nihče od štirih članov posadke ni bil poškodovan.

Dvajset metrov dolga jahta Cleo, na kateri so bili štirje Italijani, je potonila nedaleč od obale otoka Unije.

Pripadniki intervencijske skupine civilne zaščite pregledujejo stanje trupa plovila, da bi odkrili vzrok potopitve in plovilo pripravili za vleko na površino.

Uslužbenci luške kapitanije Reka preiskujejo vzrok nesreče, lastniku motorne jahte pa so izdali nalog za izvlečenje plovila.

Županijska luška uprava Mali Lošinj je s hitrim ukrepanjem in ob sodelovanju z luško kapitanijo Reka ter izpostavama Mali Lošinj in Cres preprečila nenadzorovano iztekanje nafte in veliko onesnaženje morja. Okoli potopljene jahte so postavili tudi več kot 320 metrov dolgo samovpojno ogrado. So pa s prvim sporočilom za javnost ustvarili nekoliko zmede, saj so zapisali, da je bilo na jahti 400 ton nafte.

Lani z morja rešili več kot 700 ljudi

Na hrvaškem morju so lani sicer rešili 733 ljudi, 13 ladij, 110 čolnov, 12 jaht in 15 drugih plovil, so danes sporočili s hrvaškega ministrstva za pomorstvo, promet in infrastrukturo. Življenje je izgubilo 28 ljudi, od tega devet potapljačev, poškodovanih je bilo 33.

Največ, 196, akcij iskanja in reševanja je lani potekalo v okolici Zadra, sledijo Šibenik s 123 akcijami, Split s 121, Reka z 69 in Dubrovnik z 52.

“Analize potrjujejo, da so najpogostejši vzroki nesreč in nezgod na morju neupoštevanje meteoroloških opozoril, nezadostne navtične izkušnje ter neprimerna opremljenost čolnov in tehnične okvare plovil,” so sporočili z ministrstva. Reševanje na morju je sicer najpogostejše med turistično sezono zaradi povečanega pomorskega prometa plovil za rekreacijo in sprostitev. Največ reševalnih akcij je tako tudi lani potekalo v avgustu 2021. Bilo jih je 162, kar je za 24 več kot leta 2020.

Spremljajte N1 na družbenih omrežjih FacebookInstagram in Twitter

Naložite si našo aplikacijo: na voljo za android in za iOS.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Bodi prvi, ki bo pustil komentar!