Hermodice carunculata, znan kot vermocane ali ognjeni črv, je morski črv, natančneje mnogoščetinec. Je mesojeda vrsta, ki jo večinoma najdemo na skalnatem morskem dnu, lahko pa tudi na pesku in v travi. V Italiji nanj naletijo vse pogosteje. Kako nevaren je?
Ob italijanski obali se zaradi vročinskih valov in višjih temperatur v morju širi ognjeni črv, ki bi lahko povzročal nevšečnosti turistom.
Med najbolj prizadetimi so obale na jugu Italije, med drugim na Siciliji, v Apuliji, Kampaniji in Kalabriji. Nedavno je italijanski Nacionalni inštitut za oceanografijo in geofiziko (OGS) s sedežem v Trstu opozoril domačine in turiste pred do 30 centimetrov dolgim morskim črvom. Kopalci naj se v primeru, da opazijo ognjenega črva, tega ne dotikajo in naj bodo pri vstopu v vodo previdnejši, je za nemško tiskovno agencijo dpa povedala Michela D’Alessandro z OGS.
Hude nevarnosti za kopalce pisani ognjeni črv sicer ne predstavlja. Stik z belimi čopki in ščetinami je sicer zelo boleč, smrtno nevaren pa je predvsem za alergike. V stiku z njim lahko kožo prodrejo ščetine, ki se pogosto zlomijo, zato jih je težko odstraniti. V teh ščetinah pa so strupeni izločki, ki povzročijo pekoč občutek, srbenje in otrplost. V redkih primerih povzročijo tudi omotico ali slabost.
Po podatkih Italijanskega nacionalnega inštituta za oceanografijo so vermocane v Sredozemlju našli že pred mnogimi leti, prve sledi pa so našli okoli leta 1800 v Katanijskem zalivu. Danes se je njihova številčnost, verjetno zaradi segrevanja voda, tako povečala, da so postali problem zlasti za ribiško industrijo.
V preteklih letih so jih opazili tudi na vzhodni obali Jadranskega morja, med drugim v morju ob otokih Korčula, Mljet in Brač. Letos pa so ga med drugim opazili v Črni gori.
Kot je za STA pojasnila znanstvena sodelavka Nacionalnega inštituta za biologijo Valentina Pitacco, ognjeni črv ni tujerodna vrsta in je prisotna v Sredozemskem morju. Običajno živi južneje, a se po vsej verjetnosti zaradi globalnega segrevanja seli proti severu. Po dosedanjih podatkih pri nas ognjenega črva še ni, je zagotovila.
Prehranjujejo se z ribami in morskimi zvezdami. Sovražnikov nimajo, ob tem pa so sposobni samoregeneracije. Težave povzročajo zlasti ribičem, ki lahko najdejo velike množice črvov v svojih mrežah in na ribiškem orodju.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!