Združeno kraljestvo je razširilo seznam držav, katerih prebivalci bodo za vstop na Otok morali opraviti posebno predhodno avtorizacijo, imenovano Eta. Od srede jo bodo denimo potrebovali Američani, Kanadčani in Avstralci, z aprilom pa tudi prebivalci držav Evropske unije. Kdo jo bo potreboval in kako jo pridobiti?
V Združenem kraljestvu (ZK) s sredo širijo sistem za avtorizacijo vstopa v državo, imenovan Eta.
Kratica označuje elektronsko potovalno avtorizacijo (Electronic Travel Authorisation), gre pa za digitalno shemo za registracijo potnikov, ki za vstop v ZK sicer ne potrebujejo vize.
Doslej je bilo mogoče ob pristanku na Otok pokazati zgolj potni list, sedaj pa bodo morali potniki skupno 48 držav pridobiti avtorizacijo za vstop v državo, še preden bodo sedli na letalo.
Kdo potrebuje Eto?
Vsakdo, ki za vstop v ZK ne potrebuje vize, bo kmalu potreboval Eto, ki omogoča vstop v ZK. Podobna je ameriški Esti – obvezni in plačljivi avtorizaciji za potovanje v ZDA, s katero potnik vnaprej opravi tudi varnostno preverjanje.
Shema je za prebivalce držav članic Sveta za sodelovanje v Zalivu – Bahrajna, Kuvajta, Omana, Katarja, Savdske Arabije in Združenih arabskih emiratov – začela veljati že leta 2024. Z 8. januarjem bo v veljavo stopila za potnike izven območja Evrope, denimo Američane, Kanadčane in Avstralce.
Za prebivalce držav Evropske unije, tudi Slovenije, bo Eta obvezna od 2. aprila.
Tisti, ki v ZK prebivajo, Ete ne potrebujejo, saj je ta namenjena le turističnim in poslovnim obiskom, krajšim od pol leta. Vendarle pa ne gre za vizo, saj vsi, ki so za vstop v ZK potrebovali vizo, to potrebujejo še naprej, ne bo pa jim treba povrh tega pridobiti še Ete.
Cena 12 evrov, veljavnost dve leti
Cena Ete je 10 britanskih funtov oziroma 12 evrov, pridobiti pa jo je mogoče na britanski vladni spletni strani ali preko njihove uradne aplikacije. Priložiti je treba fotografijo oziroma sken potnega lista in svojo fotografijo ter izpolniti vprašalnik. Obdelava vloge običajno traja tri dni, lahko pa tudi dlje, je opozorila britanska vlada.
Eta je veljavna dve leti, v tem času pa omogoča neomejeno število vstopov v državo. Digitalno je povezana s potnim listom, zato bo, če si potnik v roku teh dveh leti izdela nov potni list, njena veljavnost prekinjena. Imeti jo mora vsakdo, tudi otroci in dojenčki.
Veljavna Eta pa še ne zagotavlja vstopa v ZK. Ta je zgolj nujen pogoj, da lahko potniki sploh začnejo proces na mejni kontroli – tudi če v ZK le prestopajo.
Kmalu bo podobno dovoljenje potrebno tudi za vstop v evropske države. EU namreč z letom 2025 uvaja nov režim za prehajanje zunanjih mej, imenovan Etias. Kako bo deloval, preberite v članku: Prihaja nov režim prehajanja zunanjih mej EU: kaj se spreminja za potnike.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje