Slaviša Jovanović iz vasi Donje Međurovo se je znašel v sporu z občino Palilula, ki je pred 17 leti od njega kupila njivo, da bi razširila pokopališče. Ker ni prejel celotnega zneska od prodaje, se je odločil, da bo občino tožil. V sodnem postopku je zmagal, a mu je sodišče namesto denarja vrnilo zemljo, na kateri stoji pokopališče – skupaj s pokopanimi.
Iz občine Palilula v okolici Niša v Srbiji prihaja neverjetna zgodba. Pred 17 leti je tamkajšnji prebivalec Slaviša Jovanović občini prodal del svoje njive v vasi Donje Međurovo, na kateri je občina razširila pokopališče.
Ker ni dobil celotnega zneska, se je odločil, da bo občino tožil. Po desetih letih sodnih postopkov mu je sodišče namesto denarja vrnilo zemljo, na kateri danes stoji pokopališče. Tam je pokopanih okoli 150 ljudi, mnogi med njimi so njegovi sosedi in tudi sorodniki.
“Zelo mi je neprijetno, tega ne prenesem več. Ponoči zaradi tega ne morem spati,” je za N1 Beograd povedal obupani Jovanović. Ob vrnitvi zemljišča v njegovo last se je v vasi pojavila nova težava, saj je to pokopališče edina lokacija za pokope. Jovanović, ki je postal lastnik pokopališča, pa ni pooblaščen za organizacijo pogrebov.
Na zemljišču je postavil tablo z napisom “pokopi prepovedani”, saj ne ve, kako naj prepreči nadaljnje pokopavanje pokojnikov na tem mestu, ki je njegova zasebna lastnina, po drugi strani pa se zaveda problema, ki je nastal.
Slaviša Jovanović je dejal, da je zemljišče v trenutnem stanju neuporabno, edina možnost, ki bi jo lahko uporabil, je ta, da bi moral tožiti vse, da izkopljejo svoje bližnje in da posmrtne ostanke odpeljejo na drugo pokopališče. A se ob tem poraja vprašanje, kam naj umrle prepeljejo, ko pa je njegova njiva že 17 let edino pokopališče v vasi Donje Međurovo.
Aktualni predsednik sveta občanov Žarko Rajković pričakuje, da bo občina Palilula kljub sodbi to parcelo v celoti odkupila, saj jo je nemogoče vrniti v prejšnje stanje. “Kaj naj naredimo s temi, ki so tukaj pokopani? Kaj naj Jovanović tukaj počne? Seje žito, morda pobira rento od mrtvih?” se sprašuje Rajković.
Jovanović je dejal, da je bil pred dvema tednoma pri predsedniku občinske uprave, s katerim se je dogovoril, da bo stopil v stik z županom in da se zadeva čim prej reši.
Čeprav je okrajno sodišče v Nišu izdalo dve sodbi, ki sta določali, da se Jovanoviću izplača preostanek denarja in njiva ostane pokopališče, je višje sodišče ti sodbi razveljavilo. Jovanović je ob tem moral plačati še za 180.000 dinarjev (1.540 evrov) sodnih stroškov, da mu sodišče vrne zemljišče.
Na občini Palilula trdijo, da niso bili odgovorni za sklenitev pogodbe, ob tem pa so poudarili, da so sredstva iz sklada za razvoj nakazali za zavarovanje zemljišča za potrebe pokopališča. Čeprav je bila pogodba podpisana, na občini pravijo, da občina ni bila porok za izvedbo te pogodbe.
Jovanović se ob tem sprašuje, zakaj je občina sredstva nakazala. “Pravijo, da je vse nezakonito: razpis, postopek, odločanje komisij … To je zakrivila občinska služba,” je prepričan. Čeprav na občini zatrjujejo, da se ukvarjajo s tem, kako razrešiti to težavo, je Jovanović za N1 Beograd dejal, da je pripravljen na njihov predlog čakati le še do konca meseca.
Avtor: Milan Stojanović/N1 Beograd
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!