Padec režima Bašarja al Asada v Siriji ne pomeni poraza za Rusijo, je na današnji letni novinarski konferenci povedal ruski predsednik Vladimir Putin in poudaril, da bo Rusija ohranila nadzor nad svojimi vojaškimi oporišči v Siriji. Dodal je, da se z Asadom, ki je pobegnil v Moskvo, še ni srečal, vendar se namerava, poroča britanski BBC.
“Predsednika Bašar al Asada od njegovega prihoda v Moskvo še nisem videl, vendar ga nameravam, zagotovo se bom z njim pogovoril,” je dejal Vladimir Putin, ki velja za dolgoletnega zaveznika strmoglavljenega sirskega predsednika. V odgovoru na vprašanje je še obljubil, da bo z njim govoril tudi o ameriškem novinarju Austinu Ticeu, ki je tako kot več tisoč drugih že leta pogrešan v Siriji.
Prepričan je, da padec režima ne pomeni poraza za Rusijo in da je Moskva v Siriji dosegla svoje cilje. “Dogajanje v Siriji želite predstaviti kot poraz za Rusijo. Zagotavljam vam, da ni tako (…), dosegli smo svoje cilje,” je odgovoril Putin. “V Sirijo smo prišli pred desetimi leti, da bi tam preprečili nastanek teroristične enklave kot v Afganistanu. Na splošno smo dosegli svoj cilj,” je pojasnil.
Poudaril je, da je v stiku s partnerji na terenu in da bo Moskva ohranila nadzor nad vojaškimi oporišči v Siriji. Dodal je, da bodo oporišča uporabili za razdeljevanje humanitarne pomoči.
Rusija pripravljena na kompromise
Putin se je pripravljen sestati tudi z novoizvoljenim predsednikom ZDA Donaldom Trumpom. “Ne vem, kdaj se bom z njim srečal. On o tem ne govori. Z njim se nisem pogovarjal že več kot štiri leta. Seveda sem pripravljen nanj. Kadarkoli,” je povedal. “Če se bova kdaj srečala z novoizvoljenim predsednikom Trumpom, sem prepričan, da se bova imela o čem pogovarjati,” je nadaljeval in dodal, da je Rusija pripravljena na “pogajanja in kompromise”.
Trump je v času kampanje večkrat povedal, da ni naklonjen nadaljevanju pomoči Ukrajini, morebitna odtegnitev ameriške pomoči Ukrajini pa bi bistveno oslabila njeno sposobnost odvračanja ruske agresije. Prav tako si bo Trump prizadeval za končanje vojne v Ukrajini.
Pozval k umiku izraelskih sil iz Sirije
Prav tako je izraelske oblasti pozval, naj umaknejo svoje sile z ozemlja Sirije, in povedal, da je Izrael v Siriji namestil na tisoče vojakov. Na vprašanje o vojni v Gazi je medtem ponovil, da se je Varnostni svet ZN zavzel za rešitev dveh držav. “Izrael je bil ustanovljen, Palestina pa še ne. To je problem,” je dejal.
Ob tem je opozoril, da Izrael nadaljuje z nezakonitim naseljevanjem zasedenih območij in priznal, da ne ve, kakšne cilje Izrael zasleduje. Dodal je še, da je v stalnih stikih s turškim predsednikom Recepom Tayyipom Erdoganom glede razmer na Bližnjem vzhodu, poroča ruska tiskovna agencija Tass.
Turčija ne namerava prekiniti aktivnosti
Uradna Turčija sicer trdi, da namera vztrajati pri svojih aktivnostih v Siriji, dokler se kurdski borci ne bodo razorožili. Vir pri turškem obrambnem ministrstvu je poudaril, da se Turčija ob meji s severno Sirijo sooča z nenehno grožnjo. Teroristična organizacija še naprej ogroža naše meje in območja delovanja v Siriji,” je dejal vir.
“Dokler se teroristična organizacija PKK/YPG ne razoroži in njeni tuji borci ne zapustijo Sirije, se bodo naše priprave in ukrepi v okviru boja proti terorizmu nadaljevali,” je dodal.
Ankara v Turčiji prepovedano Kurdsko delavsko stranko (PKK) povezuje s kurdskimi borci, ki delujejo v Siriji. Tu se združujejo v okviru Sirskih demokratičnih sil (SDF), pod katere sodi tudi kurdska milica YPG. Od leta 2016 je Ankara izvedla več operacij proti SDF. Vendar Turčija sedaj verjame, da bo nova sirska oblast “osvobodila regije, ki jih je zasedla teroristična organizacija PKK/YPG,” je še dejal vir na ministrstvu.
Izjave je vir podal ob vse večji zaskrbljenosti zaradi morebitnega turškega napada na sirsko obmejno mesto Kobane, znano tudi pod imenom Ain al Arab, ki je v rokah Kurdov.
Turčija ima na severu Sirije več tisoč vojakov, podpira pa tudi nekatere oborožene skupine na območju, ki se redno spopadajo s Kurdi.
Turški minister zavrača Trumpove besede
Turški zunanji minister Hakan Fidan je v sredo zavrnil Trumpovo trditev, da je bilo strmoglavljenje Asada sovražen prevzem oblasti s strani Turčije. Fidan je dejal, da je šlo za voljo sirskega ljudstva, ki sedaj prevzema oblast v državi, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Trump je v ponedeljek novinarjem dejal, da upornike, ki so strmoglavili Asada, nadzira Turčija. “Mislim, da je zadnja stvar, ki si jo želimo, da bi vladali v Siriji. Kultura prevlade je uničila našo regijo in ne gre ne za turško, iransko ali arabsko prevlado. Ključno bi moralo biti sodelovanje,” je dejal Fidan na televiziji Al Jazeera.
V uporu proti Asadovemu režimu so sodelovali tudi kurdski borci, ki jih ima Turčija za teroriste. Fidan je novo sirsko vlado pozval, naj ustrezno obravnava kurdsko vprašanje, pri čemer ni šel v podrobnosti.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!