Ruski predsednik Vladimir Putin je sirskemu predsedniku Bašarju al Asadu in njegovi družini osebno zagotovil azil. Rusija sicer ni sporočila, ali je Asad res v Moskvi. Sirsko veleposlaništvo je medtem davi razobesilo zastavo sirskih upornikov.
Potem ko so uporniki pod vodstvom islamistične skupine Hajat Tahrir al Šam (HTS) prevzeli glavno mesto Damask, je predsednik države Bašar al Asad hitro zapustil državo. Kot je sporočil vir v Kremlju, naj bi Asad z družino pristal v Moskvi. Tiskovni predstavnik Kremlja Dmitrij Peskov je medtem pojasnil, da je ruski predsednik Vladimir Putin Asadu in njegovi družini osebno zagotovil azil.
Putin ni pojasnil, ali je Asad res v Moskvi, prav tako ni znano, kdaj sta se Asad in ruski predsednik nazadnje sestala. Peskov je ob tem dodal, da srečanje med Putinom in Asadom za zdaj ni predvideno.
Dmitrij Peskov je poudaril, da je Rusija pripravljena na pogovore z novimi voditelji Sirije o prihodnosti dveh ruskih vojaških oporišč v Siriji. “Vidimo obdobje transformacije, skrajne nestabilnosti, zato bosta potrebna čas in resen pogovor s tistimi, ki bodo prišli na oblast,” je povedal.
Kot je dejal, je trenutno pomembno vprašanje varnosti ruske vojske v Siriji. Sile so že sprejele preventivne ukrepe, ki pa jih ni pojasnil, poroča nemška tiskovna agencija dpa.
Kot smo že poročali, je Asad državo zapustil prek mednarodnega letališča v Damasku, kmalu potem, ko so uporniki zavzeli glavno mesto. Asad je odletel z letalom družbe Syrian Air. Po podatkih spletne strani Flightradar je poletelo proti obalnemu delu države, vendar je nato naredilo obrat, po tem pa po nekaj sekundah izginilo z radarja.
Dolgo ni bilo jasno, kam je odletel, pojavljale so se številne teorije, kaj se je zgodilo z letalom, tudi da je bilo letalo sestreljeno. Kot kaže, naj bi bil Asad zdaj v Moskvi, česar pa rusko zunanje ministrstvo še ni potrdilo. Sporočilo je le, da je Asad odstopil in zapustil Sirijo. “Po pogajanjih z določenimi udeleženci oboroženega konflikta v Siriji se je odločil odstopiti s predsedniškega položaja in zapustiti državo,” je sporočilo rusko zunanje ministrstvo.
Pripadniki sirske diaspore pa so medtem na veleposlaništvu v Moskvi razobesili zastavo sirskih upornikov. Kot je za rusko tiskovno agencijo Tass pojasnil predstavnik veleposlaništva, to danes že deluje pod novo zastavo. Ta poteza je še posebej pomembna, saj je Rusija trdna zaveznica Asadovega režima in je podpirala predsednika med 13-letno državljansko vojno v Siriji.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje