Ruske sile bodo ponovno prevzele nadzor nad regijo Kursk, je napovedal ruski predsednik Vladimir Putin. "Vojskovanje je zapleteno, vendar se približujemo reševanju svojih glavnih nalog specialne operacije," je dodal.
Ruski predsednik Vladimir Putin je na letni novinarski konferenci obljubil, da bodo ruske sile ponovno prevzele nadzor nad regijo Kursk, kjer dele od avgusta nadzira ukrajinska vojska.
“Vsekakor jih bomo pregnali. Absolutno. Drugače ne more biti. Toda vprašanja o konkretnem datumu, žal, zdaj ne morem povedati,” je Putin odgovoril na vprašanje o tem, kdaj bodo ruske sile uspele vzpostaviti nadzor nad regijo Kursk. Če bi določil datum, bi namreč ruski vojaki po njegovem mnenju poskušali cilj doseči, pri tem pa ne bi pazili na svoje življenje.
Prepričan je, da je bil ukrajinski vdor v regijo nesmiseln in obljubil, da bodo po vzpostavitvi nadzora obnovili uničene stavbe. Glede razmer na fronti v Ukrajini je medtem poudaril, da se te drastično spreminjajo in da ruska vojska vsak dan osvaja nova ozemlja. “Vojskovanje je zapleteno, vendar se približujemo reševanju svojih glavnih nalog specialne operacije,” je dodal. Rusija si prizadeva tudi za obnovo zasedenega ukrajinskega ozemlja. Kot je namreč navedel Putin, je Moskva investirala v tamkajšnje ceste, zdravstvene ustanove, stanovanja in drugo infrastrukturo.
Moskva je pripravljena na pogajanja z Ukrajino in na kompromise, medtem ko se Kijev po njegovem mnenju ne želi pogovarjati. Pri tem je Putin pojasnil, da naj bi Ukrajino od pogajanj med drugim odvrnil nekdanji britanski premier Boris Johnson, ki naj bi izjavil, da se mora Kijev boriti do zadnjega Ukrajinca. Dodal je, da bo Ukrajini kmalu zmanjkalo ljudi, ki so se pripravljeni boriti.
Ruski predsednik je zaskrbljen zaradi visoke inflacije
Putin je prav tako izrazil zaskrbljenost zaradi visoke inflacije in naraščanja cen v državi. Kljub temu je vztrajal, da je rusko gospodarstvo spričo zunanjih groženj stabilno. Dotaknil se je tudi upadanja rodnosti v Rusiji, pri čemer je regionalnim guvernerjem naročil, naj se njihovi delovni dnevi “začnejo in končajo z reševanjem demografskih vprašanj”, poroča britanski BBC.
Na vprašanje, povezano s posodobljeno rusko jedrsko doktrino, je pojasnil, da ta obravnava nove vojaške grožnje. Če države ustvarijo grožnjo Rusiji, se ima ta pravico odzvati tudi z jedrskim orožjem, je dejal. V skladu z doktrino bi Moskva v primeru napada države brez jedrskega orožja ob podpori jedrske sile napad obravnavala kot njihov skupni napad na Rusijo.
Spregovoril je tudi o novi ruski balistični raketi orešnik, ki jo je Moskva novembra izstrelila na ukrajinsko mesto Dnipro. Prepričan je, da je zahodna tehnologija ne more prestreči. Izvedimo poskus ali dvoboj, izberimo tarčo v Kijevu, pripeljemo tja zahodno zračno obrambo in preverimo, ali jo lahko prestrežejo, je še dodal.
Na vprašanje o vlogi skupine največjih gospodarstev v vzponu (Brics) pa je poudaril, da ta ni orodje za boj proti Zahodu. “Ne delujemo proti nikomur, temveč delujemo v korist svojih interesov in interesov držav članic,” je povedal po poročanju ruske tiskovne agencije Tass.
Po podatkih lokalnih medijev so državljani Rusije pred začetkom novinarske konference Putinu zastavili več kot dva milijona vprašanj. Novinarji, ki se udeležujejo konference, pa so morali dan prej opraviti teste na koronavirus, gripo in okužbo dihal.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje