
Ruski predsednik Vladimir Putin je napovedal začasno prekinitev ognja v vojni v Ukrajini, ki bi se začela 8. maja in trajala tri dni. Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je dejal, da gre za poskus manipulacije. V Kijevu so pozvali k najmanj 30-dnevni prekinitvi ognja, ki da bi morala nastopiti takoj.
Ruski predsednik Vladimir Putin je napovedal začasno prekinitev ognja v vojni v Ukrajini, poroča BBC.
"V tem obdobju bodo vse sovražnosti prenehale," so sporočili iz Kremlja in dodali, da je Putin odločitev sprejel iz "humanitarnih razlogov", poroča nemška tiskovna agencija dpa.
Prekinitev ognja, ki bo po navedbah Kremlja trajala od 8. maja zjutraj do 11. maja, sovpada z 80. obletnico zmage Sovjetske zveze nad nacistično Nemčijo, ki jo v Rusiji obeležujejo 9. maja.
Kot so še sporočili v Kremlju, je Rusija mnenja, da bi morala ukrajinska stran slediti temu zgledu. "V primeru kršitev premirja s strani ukrajinske strani se bodo ruske oborožene sile ustrezno in učinkovito odzvale."
"Ruska stran ponovno izraža pripravljenost na mirovne pogovore brez predpogojev, katerih cilj je odprava temeljnih vzrokov ukrajinske krize in konstruktivno sodelovanje z mednarodnimi partnerji," so še sporočili po poročanju BBC.
Kremelj je za veliko noč napovedal 30-urno premirje, a čeprav sta obe strani v tem času poročali o upadu spopadov, sta druga drugo obtožili več sto različnih kršitev prekinitve ognja.
Tiskovni predstavnik Kremlja Dmitrij Peskov je danes že pred Putinovo napovedjo povedal, da je Moskva pripravljena začeti mirovne pogovore z Ukrajino brez predpogojev. Ruski zunanji minister Sergej Lavrov pa je kot pogoj za kakršna koli pogajanja s Kijevom postavil mednarodno priznanje ruske suverenosti nad polotokom Krim in štirimi ukrajinskimi regijami, ki si jih je priključila Moskva.
Ukrajina je pripravljena podpreti premirje "za vsaj 30 dni"
Ob Putinovo napoved se je v današnjem dnevnem nagovoru obregnil ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski, rekoč da gre za poskus manipulacije. "Iz nekega razloga morajo vsi počakati do 8. maja in šele potem prekiniti ogenj, da bi zagotovili tišino" na paradi ob dnevu zmage v Moskvi, je po poročanju francoske tiskovne agencije AFP dejal Zelenski.
Kijev je medtem ruske oblasti danes pozval, naj takoj sprejme celovito premirje za najmanj 30 dni. "Če si Rusija resnično želi miru, mora takoj ustaviti napade. Zakaj bi čakala do 8. maja?" je na družbenem omrežju X zapisal ukrajinski zunanji minister Andrij Sibiha.
Dodal je, da je Ukrajina pripravljena podpreti trajno in celovito premirje "za vsaj 30 dni".
V Washingtonu so medtem poudarili, da si Donald Trump želi trajno in ne začasno premirje, kar po mnenju francoske tiskovne agencije AFP kaže, da ameriški predsednik predloga Moskve ni ocenil kot zadovoljivega.
"Vse bolj je razočaran nad voditeljema obeh držav," je dejala tiskovna predstavnica Bele hiše Karoline Leavitt.
Najnovejša napoved prekinitve ognja prihaja v tednu, ki so ga ZDA označile za zelo pomembnega v mirovnih pogajanjih med Rusijo in Ukrajino. Washington poskuša posredovati pri dogovoru, vendar je administracija ameriškega predsednika Trumpa zagrozila, da se bo umaknila, če ne bo prišlo do napredka.
Nedaven poskus velikonočne prekinitve ognja v Ukrajini kljub delno zmanjšani intenzivnosti spopadov ni privedel do zatišja na fronti.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje