Račun brez krčmarja? Zelenski Evropi namesto ruskega ponuja azerbajdžanski plin

Svet 27. Jan 202504:57 8 komentarjev
Črpališča nafte in plina
Črpališča nafte in plina v Azerbajdžanu (Foto: Profimedia)

Potem ko od novega leta ruski plin prek Ukrajine ne prihaja več v Evropo, kar vpliva predvsem na Madžarsko in Slovaško, Zelenski ponuja drugačno rešitev. Po plinovodu bi čez Ukrajino v Evropo lahko pritekal azerbajdžanski plin, je dejal.

Ukrajina je pripravljena omogočiti tranzit plina iz Azerbajdžana v Evropo, je v soboto dejal ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski. Novinarjem v Kijevu je povedal, da se je o dogovoru pogovarjal z azerbajdžanskim predsednikom Ilhamom Alijevim, ko sta se srečala v zadnjih dneh, poroča Politico.

Azerbajdžan “ima veliko izvozno zmogljivost, 25 milijard kubičnih metrov,” je dejal Zelenski. “Lahko uporabimo svojo infrastrukturo, če države v Evropi potrebujejo plin. Ne pa ruskega plina,” je dejal.

Pretok ruskega plina v Evropo prek Ukrajine se je ustavil v začetku meseca, ko se je iztekel sporazum med Kijevom in rusko družbo Gazprom. Na to so se ostro odzvali na Slovaškem in Madžarskem, kjer so do nedavnega še vedno prejemali precejšnje količine plina iz Rusije.

Zelenski je o tej temi govoril na sobotni tiskovni konferenci z moldavsko predsednico Maio Sandu. Strinjala sta se, da bosta “zagotovila nujne in konkretne rešitve” za energetsko krizo v moldavski separatistični Pridnestrski republiki, ki jo podpira Rusija, potem ko je Moskva zaprla pretok plina prek Ukrajine in doslej zavračala uporabo alternativnih poti.

“Rusom ne bomo dovolili dobička,” je dejal Zelenski. “Ali bomo pustili Azerbajdžancem zaslužiti? Z veseljem. Ali bomo pomagali Slovakom? Z veseljem. To je tisto, kar lahko naredimo hitro. Lahko podpišemo pogodbo in jo hitro sestavimo, če bomo dobili signale ljudi iz Tiraspola (de facto glavno mesto Pridnestrja), Slovaške in drugih držav v Evropi,” je dejal ukrajinski voditelj.

Sandu in Zelenski
Sandu in Zelenski na novinarski konferenci v Kijevu, 25. 1. 2025 (Foto: Profimedia)

Ima Azerbajdžan dovolj zmogljivosti?

Strokovnjaki dvomijo, da ima Azerbajdžan dovolj zmogljivosti za dobavo večjih novih količin fosilnih goriv Evropi prek Ukrajine.

“Azerbajdžan se poskuša pozicionirati kot glavni energetski partner EU,” je dejala Aura Sabadus, strokovnjakinja za plinske trge pri družbi ICIS. “Ampak nimajo proizvodnje in trenutno obljubljajo več, kot imajo.” Po besedah ​​Sabadus bi vsak tak posel z Bakujem verjetno vključeval zamenjavo količin, kar pomeni, da bi se ruske dobave “preimenovale” v azerbajdžanske.

Konec leta 2024 je potekel tranzitni sporazum, ki je Rusiji dovoljeval izvoz plina v EU po plinovodih, ki potekajo čez Ukrajino.

Že pol leta pred iztekom te pogodbe je visoki azerbajdžanski uradnik za Politico potrdil, da potekajo pogovor o možnostih, da bi s fosilnimi gorivi bogata južnokavkaška država lahko prevzela pogodbo.

Pogodobo o dobavi azerbajdžanskega zemeljskega plina sta lani podpisala tudi slovenski Geoplin in azerbajdžansko državno plinsko podjetje Socar.

Madžarska in Slovaška sta kljub vojni, ki je divjala v sosednji Ukrajini, uporabljali omenjeno tranzitno pot in še naprej uvažali velike količine ruskega plina. S tem sta zaslužili donosne pristojbine, plin pa pošiljali naprej v druge države.

Zelenski je decembra zavrnil zamisel, da bi lahko pakt obnovili. “Ne bomo podaljšali tranzita ruskega plina,” je takrat dejal ukrajinski predsednik, “ne bomo jim dovolili, da na naši krvi zaslužijo dodatne milijarde.”

Vprašanje naj bi Evropska unija poskušala razrešiti v ponedeljek, ko bo v Bruslju potekalo zasedanje zunanjih ministrov. Govorili bodo o odnosih med EU in ZDA po vrnitvi Donalda Trumpa v Belo hišo, o Bližnjem vzhodu ter o ruski agresiji na Ukrajino in sankcijah.

Madžarski predsednik Viktor Orban je že zagrozil z vetom na podaljšanje sankcij EU proti Rusiji, če si Kijev ne bo premislil in omogočil dobave ruskega plina Evropi. “Če Ukrajinci želijo pomoč, na primer … sankcionirati Ruse, naj ponovno odprejo plinovod in dovolijo srednjeevropskim državam, vključno z Madžarsko, uvoz plina prek Ukrajine, ki ga potrebujemo,” je v petek dejal Orban.

Potem ko je bil v več podvodnih eksplozijah leta 2022 poškodovan plinovod Severni tok, po katerem je plin po dnu Baltskega morja potoval v severno Nemčijo, je Rusija plin v Evropo dobavljala po dveh poteh. Plinovod Turški tok pod Črnim morjem in njegov celinski podaljšek Balkanski tok oskrbujeta Bolgarijo, Srbijo in Madžarsko, dobava prek Ukrajine pa je temeljila na petletni pogodbi, ki sta jo ukrajinska energetska družba Naftogaz in operater plinovoda GTSOU podpisala z ruskim energetskim velikanom Gazpromom leta 2019. Omenjena pogodba se je iztekla konec preteklega leta.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje