Vodja Mednarodne agencije za jedrsko energijo (IAEA) Rafael Grossi je danes na pogovorih o jedrskem programu Irana v Teheranu, kjer se je srečal z iranskim zunanjim ministrom Abasom Aragčijem. Slednji je pogovore označil kot pomembne, a hkrati poudaril, da se Iran ne bo pogajal pod pritiskom in ustrahovanjem, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Rafael Grossi, ki je v Teheran prispel v sredo zvečer, je ob začetku obiska na družbenem omrežju X srečanje z Abasom Aragčijem označil kot “nepogrešljivo”.
Aragči pa je v ločeni objavi na omrežju X srečanje opisal kot “pomembno in odkrito”, pri tem pa ponovil zavezanost Irana Pogodbi o neširjenju jedrskega orožja (NPT).
“Nesoglasja lahko rešimo s sodelovanjem in dialogom. Strinjali smo se, da nadaljujemo s pogumom in dobro voljo. Iran ni nikoli zapustil pogajalske mize v zvezi s svojim miroljubnim jedrskim programom,” je še zapisal.
Aragči je bil glavni iranski pogajalec v pogovorih, ki so leta 2015 pripeljali do mednarodnega jedrskega sporazuma med Iranom in zahodnimi silami.
Vodja iranske diplomacije je še dejal, da se je Iran pripravljen pogajati na podlagi “nacionalnega interesa in neodtujljivih pravic”, ni pa “pripravljen na pogajanja pod pritiskom in ustrahovanjem”.
Grossi se je sestal tudi z vodjo Iranske organizacije za jedrsko energijo (OIEA) Mohamadom Eslamijem, ki je opozoril, da se bo Iran nemudoma odzval v primeru tujega pritiska na jedrski program njegove države.
“Vsaka intervencionistična resolucija v jedrskih zadevah Irana bo predmet takojšnjih protiukrepov,” je po poročanju AFP glede morebitne resolucije IAEA, ki bi posegala v iranski jedrski program, na novinarski konferenci dejal Eslami.
Vodja IAEA naj bi se v nadaljevanju srečal tudi z iranskim predsednikom Masudom Pezeškianom.
To je Grossijev drugi obisk v Teheranu letos, do njega pa prihaja nekaj tednov pred uradnim nastopom novoizvoljenega ameriškega predsednika Donalda Trumpa na položaju.
ZDA so leta 2018, med prvim Trumpovim predsedniškim mandatom, enostransko odstopile od jedrskega sporazuma, ki ga je Iran leta 2015 sklenila s stalnimi članicami Varnostnega sveta ZN, Nemčijo in EU. Ta je predvideval, da bo islamska republika omejila proizvodnjo jedrskih materialov v zameno za umik sankcij.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!