Razburjenje ob adventnih cenah v Zagrebu. Ekonomist: Revnejši gredo lahko drugam

Svet 09. Dec 202418:26 8 komentarjev
Zagreb, advent, stojnica
Advent v Zagrebu (Foto: Foto: PROFIMEDIA)

Cene hrane in pijače na zagrebškem adventnem sejmu vse bolj razburjajo. Medtem ko se vrstijo kritike, pa hrvaški ekonomist pravi: cene niso previsoke, revnejši se tako lahko vsaj pohvalijo, da so jedli drago klobaso oziroma gredo drugam.

Letošnja adventna ponudba je znova dražja od lanske. Predvsem v Zagrebu so zaradi cen na prazničnih stojnicah vse bolj razburjeni.

Kot smo že poročali, je treba za klobasice v centru Zagreba odšteti med štirimi in 13 evri. Za primerjavo: v Splitu porcija stane od štiri do sedem evrov, v Osijeku najcenejša porcija stane tri evre, piše Index.hr. Ena telečja hrenovka na stojnicah stane 5,2 evra, kuhano vino stane okoli tri evre.

Največja letošnja atrakcija v Zagrebu so ocvrtki oziroma miške s prelivom dubajske čokolade, za katere je treba odšteti 11,1 evra. Čeprav so številni nad visoko ceno ogorčeni, se pred stojnico s ponudbo od prvega dne vijejo vrste čakajočih obiskovalcev.

“Ljudje bi si radi kaj privoščili, to je popolnoma normalno. Verjetno so za to varčevali ali pa si želijo samo poskusiti kaj posebnega,” je dolge vrste pred drago ponudbo komentirala hrvaška psihologinja.

Revnejši se lahko pohvalijo, da so jedli drago klobaso

Ogorčenje nad visokimi cenami, ki sicer, kot omenjeno, ne zmanjšujejo povpraševanja, je za hrvaški portal komentiral tudi ekonomist Boris Podobnik. Predsednik združenja Glas podjetnikov pravi, da so podražitve povsem normalne. “Smo turistična država in to je čas, ko k nam prihajajo tudi zelo bogati turisti. Če prodajamo klobase in ocvrtke po 10 in 15 evrov, potem očitno obstajajo kupci,” pravi.

Zagreb, advent, stojnica
Advent v Zagrebu (Foto: Foto: PROFIMEDIA)

Dodal je, da si lahko takšne cene privoščijo tudi manj premožni turisti in celo revnejši lokalni prebivalci, ker verjetno toliko zapravijo le dvakrat na leto. “Revnejši se lahko pohvalijo, da so pojedli klobaso za 15 evrov. Tisti, ki se jim to zdi predrago, gredo še vedno lahko v katero drugo mesto,” je dodal.

V Sindikatu gostincev so tudi izpostavili, da morajo gostinci zaradi podražitev vsako leto tudi sami dvigovati cene, gostje pa se kljub negodovanju vsako leto vračajo. “Gostinci bi lahko še vedno dobro zaslužili, če bi spustili cene, a dokler ljudje plačujejo, jim tega ni treba storiti,” pravi nekdanji predsednik Neodvisnih hrvaških sindikatov Krešimir Sever.

“Živimo v tržnem gospodarstvu. Nima se smisla nekomu pritoževati zaradi podražitev,” pa je zaključil Podobnik.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje