
Desetina prebivalcev EU je v letu 2023 poročala o tem, da so v svoji soseski doživeli kriminal, nasilje ali vandalizem. Na Hrvaškem je bil ta delež najnižji med vsemi 27 državami članicami in je znašal 1,4 odstotka. Slovenija je s 6,8-odstotnim deležem pristala na 12. mestu, kažejo nedavno objavljeni podatki Eurostata.
Hrvaška je glede na podatke za leto 2023, ki jih je konec tedna objavil evropski statistični urad Eurostat, najvarnejša država v EU, je v nedeljo na družbenem omrežju X sporočil hrvaški notranji minister Davor Božinović.
“Samo 1,2 odstotka ljudi, ki jim grozi revščina, je poročalo o kriminalu, nasilju ali vandalizmu v svoji soseski, kar je najnižji odstotek v EU. Za ljudi, ki jim revščina ne grozi, je ta delež 1,5-odstoten, kar je prav tako najnižje v uniji,” je na X zapisal Božinović.
1/2 Prema upravo objavljenim podacima @Eurostata za 2023. godinu, Hrvatska se ističe kao najsigurnija zemlja u Europskoj uniji. Samo 1,2% osoba u riziku od siromaštva prijavilo je kriminal, nasilje ili vandalizam u svom susjedstvu, što je najniži postotak u EU. Za osobe koje ⬇️ pic.twitter.com/s5a8eyRvQ4
— Davor Božinović (@DavorBozinovic) February 23, 2025
Leta 2023 je po podatkih Eurostata deset odstotkov prebivalcev v EU poročalo, da so v svoji soseski doživeli kriminal, nasilje ali vandalizem.
Ta odstotek je bil višji pri ljudeh, ki jim grozi revščina, in sicer 12,3 odstotka, v primerjavi z 9,6 odstotka tistih, ki jim revščina ne grozi. V Sloveniji ta delež medtem znaša 6,7 oz. 6,8 odstotka.
Med prebivalci, ki jim grozi revščina, so o kriminalu, nasilju ali vandalizmu največkrat poročali v Grčiji (23,7 odstotka), Nizozemskem (21,1) in v Belgiji (19,5).
Stanje je bil podobno med tistimi, ki jim ne grozi revščina – največkrat so o kriminalu poročali prebivalci Grčije (20,2 odstotka), Nizozemske (16,1 odstotka) in Bolgarije (14,6 odstotka).
Najmanj prebivalcev, ki jim grozi revščina, je o kriminalu, nasilju ali vandalizmu poleg Hrvaške poročalo na Poljskem (2,4 odstotka) in v Litvi (3,6 odstotka), pri drugih prebivalcih pa je bil ta delež poleg Hrvaške najnižji še na Slovaškem (2,4 odstotka) in v Litvi (2,5 odstotka).
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje