Razkrili Trumpov načrt za konec vojne: čemu bi se morala odpovedati Ukrajina

Svet 08. Apr 202419:06 17 komentarjev
Donald Trump
Foto: PROFIMEDIA

Neimenovani sodelavec nekdanjega ameriškega predsednika Donalda Trumpa je razkril, kako bi ta ob vrnitvi v Belo hišo končal vojno v Ukrajini. V Trumpovi ozemeljski kupčiji bi moral Kijev za mir odstopiti zajeten del vzhoda države.

V ZDA na plano prihajajo podrobnosti načrta, s katerim bi republikanski predsedniški pretendent Donald Trump končal že dve leti trajajočo vojno v Ukrajini. Za Washington Post ga je razkril eden od Trumpovih svetovalcev, ki je bil priča zakulisnim pogovorom o reševanju konflikta.

Kot poroča ameriški časopis, bi Trump iz Bele hiše pritisnil na Kijev, da se dokončno odpove Krimu in Rusiji prepusti tudi Donbas. Po besedah anonimnega vira naj bi nekdanji predsednik dejal, da si tako Rusija kot Ukrajina želita končati vojno, za del ukrajinskega prebivalstva pa naj bi bilo življenje pod oblastjo Kremlja sprejemljivo.

Gre za ozemlji, ki sta bolj ali manj v rokah Rusije. Krim si je država po protestih nezakonito priključila leta 2014, prav temu pa so sledili nemiri in krepitev separatističnih teženj proruskega prebivalstva v Donbasu, čemur so sledili spopadi med ukrajinsko vojsko in separatisti z rusko podporo. Rusija je kmalu po začetku invazije februarja 2022 območje zasedla, trenutno pa je pod nadzorom ruskih sil skoraj celotno območje Donbasa.

Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je v javnih nastopih večkrat zatrdil, da predaja ozemlja v ruske roke ne pride v poštev, prav tako pa je napovedal, da bodo ukrajinske sile osvobodile tudi Krim.

“Špekulacije neinformiranih, ki nimajo pojma, kaj se dogaja”

Predstavniki Trumpove predsedniške kampanje na vprašanja Washington Posta o obstoju načrta niso želeli odgovoriti, so pa dejali, da vse špekulacije prihajajo iz neimenovanih in neinformiranih virov, ki “nimajo pojma, kaj se dogaja in kaj se bo zgodilo”. Ob tem so še navedli, da je Trump edini, ki govori o ustavitvi ubijanja na fronti.

Medij iz ameriške prestolnice še piše, da so nekateri strankarski podporniki ta trenutek najmočnejšega republikanca skušali prepričati, da bi si premislil. “Z njim se 100 odstotkov časa pogovarjam o Ukrajini. Putin mora plačati ceno. Na koncu ne more zmagati,” je dejal republikanski senator Lindsey Graham.

Ukrajinsko topništvo v regiji Doneck
Ukrajinsko topništvo v regiji Doneck (Foto: REUTERS/Sofiia Gatilova)

Vendar bi bilo določanje razmejitve po Trumpovem scenariju vse prej kot preprosto, opozarja Washington Post. Rusija si je septembra 2022 namreč priključila ukrajinske regije Donbas (regiji Doneck in Lugansk), Herson in Zaporožje, česar mednarodna skupnost ni priznala. Velja izpostaviti, da ruska vojska trenutno ozemlja vseh štirih regij ne zaseda v celoti. Po Trumpovem načrtu bi se tako morali v Moskvi odpovedati zasedenemu delu Hersonske in Zaporoške regije, ki ju obravnavajo kot del Rusije.

Uresničitev Trumpovega načrta bi pomenila velik zasuk v ameriškem odnosu do vojne v Ukrajini. Administracija sedanjega predsednika demokrata Joeja Bidna je vztrajala pri vojaški in finančni pomoči Ukrajini in možnosti trgovanja z ukrajinskim ozemljem ni dopuščala. Vendar pa so nadaljevanje podpore dobro leto pred volitvami blokirali republikanski kongresniki, ki imajo večino v senatu. K blokadi je prispevala predvsem poslušnost kongresnikov, ki so sledili Trumpovim spodbudam.

Zmaga na volitvah in vrnitev Trumpa v Belo hišo je sicer precej verjetna. Nabor različnih merjenj javnega mnenja kaže, da sta Trump in Biden brez upoštevanja neodvisnih kandidatov zelo blizu. Raziskave, ki so v nabor vključile tudi neodvisne kandidate, kažejo na Trumpovo prednost. Nestrankarski kandidati namreč v večji meri glasove “kradejo” Bidnu. To še posebej velja za nekdanjega demokrata Roberta F. Kennedyja jr., ki je demokratske vrste zapustil kmalu po Bidnovi ponovni kandidaturi.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje