Madžari v nedeljo niso le volili novega parlamenta, ampak so tudi odločali o lani sprejetem zakonu, ki naj bi po zatrjevanju vlade premierja Viktorja Orbana otroke zaščitil pred propagando skupnosti LGBTIQ. Referendum po sicer še začasnih izidih ni uspel zaradi prevelikega števila neveljavnih glasov.
Volilci so odgovarjali na štiri referendumska vprašanja glede pouka o spolni usmerjenosti v javnih šolah, seznanjanja mladoletnih s terapijami za spremembo spola ter omejevanja medijskih vsebin, ki vplivajo na spolni razvoj otrok in jim predstavljajo možnosti spremembe spola.
Po skoraj 88 odstotkih preštetih glasovnic je videti, da je pri treh vprašanjih stroge omejitve, kakršne je uvedla vlada, podprlo dobrih 95 odstotkov volilcev. Le pri prvem vprašanju o tem, ali podpirajo sodelovanje otrok v javnih šolah pri pouku o spolni usmerjenosti brez privolitve staršev, je bil ta delež nekoliko nižji, “zgolj” 92,4-odstoten.
A za veljavnost referenduma bi se ga morala udeležiti in oddati veljavne glasovnice vsaj polovica volilnih udeležencev. Sprva je bilo v nedeljo zvečer videti, da je bil ta pogoj brez težav izpolnjen, a kasneje se je izkazalo drugače.
Iz rezultatov, kot jih je ponoči objavila madžarska tiskovna agencija MTI, namreč izhaja zelo velik delež neveljavnih glasovnih, takih je bila namreč kar slaba tretjina vseh oddanih. Delež tistih volilnih upravičencev, ki so se torej udeležili referenduma in obenem podali veljavne odgovore, je bil tako le 44-odstoten.
Namenoma oddala neveljavno glasovnico
Francoska tiskovna agencija AFP ob tem navaja izjavo mlade prebivalke Budimpešte, da je namenoma oddala neveljavno glasovnico in na ta način pokazala svoje nestrinjanje z “izprijenim” referendumom, ki po njenem madžarske pripadnike skupnosti LGBTIQ prikazuje kot “sovražnike”.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje