“Rekla je ne”: število porok na Kitajskem padlo na rekordno nizko raven

Svet 13. Feb 202505:00 0 komentarjev
Poroke na Kitajskem
Fotografija je simbolična. (Foto: Florence Lo/REUTERS)

Število porok na Kitajskem je najmanjše v zgodovini vodenja evidenc. K temu prispevajo predvsem visoki življenjski stroški in nasprotovanje tradicionalnim spolnim vlogam.

Na Kitajskem so leta 2024 zaznali rekorden padec števila porok – po podatkih ministrstva za civilne zadeve se je število porok zmanjšalo s 7,7 milijona v letu 2023 na 6,1 milijona lani.

To je enkrat manj porok kot leta 2013 in najmanjše število od leta 1986, ko so začeli voditi evidence, piše Guardian. Podatki kažejo tudi, da je zahtevo za ločitev leta 2024 vložilo 2,6 milijona parov, kar je 1,1 odstotka več kot leto pred tem.

Močan upad je opazen tudi zato, ker so se leta 2023 ljudje poročali kot po tekočem traku, saj so morali nadoknaditi leta, izgubljena med pandemijo. Pojavljajo se tudi ugibanja, da so se ljudje v letu 2024 izogibali porokam, ker v kitajskem luninem koledarju to leto velja za “leto vdovcev”.

A ne gre le za trend enega leta ali naključje. Ljudje se trmasto upirajo prizadevanjem vladajoče komunistične partije, da bi zaustavili demografski upad.

“Ne gre za to, da se ljudje nočejo poročiti, ampak da si tega ne morejo privoščiti!” je zapisal eden od komentatorjev na kitajskem družbenem omrežju Weibo. V le nekaj dneh je svoj komentar na to temo prispevalo skoraj 50 milijonov ljudi.

Poroke in otroci na Kitajskem tesno povezana pojma

Kitajska je druga država po številu prebivalcev na svetu (1,4 milijarde), desetletja pa so strogo omejevali rojstva – od leta 1979 do leta 2015 je veljala politika enega otroka. Zdaj ko se soočajo z upadanjem in staranjem prebivalstva, kar ogroža gospodarsko prihodnost države, pa vlada želi, da bi ljudje imeli več otrok.

Velik del prizadevanj za povečanje števila otrok je tudi spodbujanje števila porok. Otroci so na Kitajskem namreč tesno povezani s poroko, saj tradicionalne vrednote in različni vladni predpisi odsvetujejo rojevanje otrok zunajzakonske zveze.

A desetletja omejitev pomenijo, da je danes veliko manj ljudi, ki bi se želeli poročiti. “Za mnoge mlade je odločitev, da se ne poročijo, aktivna izbira. Pomembno jim je, da imajo njim ljub življenjski slog in uživajo v samskem življenju,” je zapisal komentator na Weibo. “Ženske se lahko preživljajo same in se jim ni treba zanašati na moške. Tako je pripravljenost na poroko veliko manjša kot v preteklosti,” je zapisal drugi.

Na Kitajskem vztraja zaskrbljenost zaradi visoke stopnje brezposelnosti med mladimi, naraščajočih življenjskih stroškov, stroškov izobraževanja in otroškega varstva. Prav tako je vedno močnejše nasprotovanje tradicionalnim spolnim vlogam.

Fotografija je simbolična. (Foto: PROFIMEDIA)

“Upadanje števila porok je odraz številnih družbenih sil: zmanjševanja števila mladih odraslih, slabših razmer za sveže diplomante, spreminjanja odnosa do poroke in vse večje polarizacije med moškimi in ženskami,” za Guardian pojasnjuje Carl Minzner, višji sodelavec za kitajske študije pri Svetu za zunanje odnose, ki je upad števila porok označil za ekstremnega.

Na Weibu so komentatorji ugotavljali tudi, da je kitajska družba postala strpnejša in da se je zmanjšal pritisk družin na svoje otroke. “Pred desetimi leti sem od sorodnikov slišal veliko o tem, katera hči ali sin se ni poročil do 27. ali 28. leta starosti. Zdaj pa poroka pred tem letom ni več predmet razprave,” je zapisal eden od njih.

Število porok se zmanjšuje tudi zaradi opuščanja tradicionalnih spolnih vlog. (Foto: PROFIMEDIA)

Mnogi pa opozarjajo tudi na to, da Kitajska noče uzakoniti istospolnih porok ali zagotoviti enakovrednih pravic istospolnim parom. “Zakaj se je število registracij zakonskih zvez leta 2024 ponovno zmanjšalo? Ker sem lezbijka,” je zapisala komentatorka na omrežju Weibo.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Bodi prvi, ki bo pustil komentar!