
Narodna skupščina Republike Srbske je po obsodbi predsednika te entitete BiH Milorada Dodika sprejela več zakonov, eden od njih ukinja pristojnosti pravosodnih institucij BiH v Republiki Srbski. V Sarajevu so v odgovor na sprejete zakone napovedali ukrepe, zaskrbljena je tudi mednarodna skupnost, ki je obsodila sprejem zakonov v Narodni skupščini Republike Srbske.
Parlament Republike Srbske je v odziv na obsodbo predsednika te entitete BiH Milorada Dodika sprejel več zakonov. Opozicijski poslanci na glasovanju niso sodelovali.
Sodišče Bosne in Hercegovine je dolgoletnega vodilnega politika Srbov v BiH v sredo spoznalo za krivega nespoštovanja odločitev visokega predstavnika mednarodne skupnosti v BiH Christiana Schmidta. V sodbi, ki še ni pravnomočna, mu je prisodilo leto dni zapora in šestletno prepoved delovanja v politiki.
Med zakoni, ki jih je sprejel parlament entitete, je zakon o neupoštevanju zakonov in prepovedi delovanja institucij BiH, ki predvideva prepoved delovanja sodišča BiH, tožilstva BiH, državne policijske agencije za preiskave in zaščito (Sipa) ter visokega sodnega in tožilskega sveta BiH na območju Republike Srbske. Sprejeli so tudi spremembe kazenskega zakonika Republike Srbske, ki po novem določa zaporne kazni za nespoštovanje odločitev institucij ali organov entitete.
Dodik: Ne gre za odcepitveno dejanje, temveč za varovanje ustavnega reda
Dodik je med govorom v narodni skupščini po poročanju portala Vijesti.ba dejal, da ne gre za odcepitveno dejanje, temveč varovanje ustavnega reda BiH. Napovedal je tudi sankcije proti tistim, ki bodo kršili zakone entitete.
Danes je na družbenem omrežju X sporočil, da je eno leto opozarjal pred rušenjem ustave, kot v Banjaluki označujejo njegovo obsodbo. “Ste vi postavili izbiro – ustava ali Schmidt? Ste. Ste izbrali Schmidta? Ste. Ni vam bilo dovolj, da ste me eno leto maltretirali, hoteli ste ponižati Republiko Srbsko. To pa ne bo šlo,” je še zapisal.
Enostranska ukinitev pristojnosti državnih institucij v entiteti ni v skladu z ustavo BiH. Klub Bošnjakov v zgornjem domu parlamenta Republike Srbske bo zato po napovedih sprožil vprašanje vitalnega nacionalnega interesa. To pomeni, da bo o potezah narodne skupščine odločalo ustavno sodišče entitete, v četrtek sprejeti zakoni pa tako še ne bodo začeli veljati, poroča sarajevski portal Klix.ba.
Na poteze parlamenta entitete so se odzvali tudi v Sarajevu. V največji bošnjaški stranki v BiH, Stranki demokratske akcije (SDA) so po poročanju portala pozvali k izrednemu zasedanju parlamenta BiH in odzivu državnih institucij na “poskus državnega udara”. Bošnjaški član predsedstva BiH Denis Bećirović pa je za danes sklical sestanek, na katerega je povabil tudi Schmidta in vodjo delegacije EU v BiH Luigija Soreco.
Mednarodna skupnost v BiH obsodila odločitve Banjaluke
Vodilni predstavniki mednarodne skupnosti v BiH so danes obsodili odločitve oblasti Republike Srbske, ki so po obsodbi predsednika entitete Milorada Dodika sprejele zakone, ki izpodbijajo avtoriteto institucij BiH. Obtožili so jih spodkopavanja Daytonskega mirovnega sporazuma, oblasti v BiH pa pozvali k zaščiti ustavne ureditve države.
Sestal se je upravni odbor Sveta za uresničevanje miru v BiH (PIC), ki bdi nad uresničevanjem Daytonskega sporazuma in imenuje visokega predstavnika. V njem so med drugim predstavniki ZDA, Velike Britanije, EU in Turčije kot predstavnice Organizacije za islamsko sodelovanje.

V sporočilu za javnost po srečanju so obsodili odločitve parlamenta Republike Srbske in izpostavili, da sta entiteti dolžni v celoti spoštovati ustavo in zakone Bosne in Hercegovine.
Članice PIC so pozvale k takojšnjemu končanju vseh dejavnosti, ki ogrožajo Daytonski mirovni sporazum ter ustavno in pravno ureditev BiH. Izpostavile so, da so te dejavnosti v nasprotju z obveznostmi, ki jih je Bosna in Hercegovina prevzela na poti do članstva v Evropski uniji, so sporočili iz urada visokega predstavnika.
Predstavniki mednarodnih institucij, vključno z Natom in misijo Eufor, so se medtem sestali z bošnjaškim članom predsedstva BiH Denisom Bećirovićem. Ta je “enostranske odločitve parlamenta Republike Srbske, ki jih je sprejel po nalogu Dodika” obsodil kot “napad na mir, varnost in državo BiH”, so sporočili iz njegovega urada.
Mednarodni predstavniki pa so poudarili, da bodo storili vse, da zagotovijo spoštovanje vladavine prava v BiH in preprečijo stopnjevanje krize.
Predsedujoča predsedstvu BiH Željka Cvijanović je že zavrnila kritike PIC z besedami, da Banjaluka spoštuje ustavo, v kateri pa da ne piše, da “lahko neizvoljen tujec predlaga, kaj šele spreminja zakone ali ustave entitet”. Srbska članica predsedstva, ki je blizu Dodiku, je še izrazila upanje, da bo ameriški predsednik Donald Trump “obračunal” z uradom visokega predstavnika, poroča sarajevski portal Klix.ba.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!