V Združenem kraljestvu so opravili prve operacije bolnikov s spalno apnejo – v živec so jim vstavili čip. Ta pošilja električne impulze, ki premaknejo jezik in tako odprejo dihalne poti. Bolnikom s spalno apnejo, ki ponoči pogosto nehajo dihati, nova operacija omogoča kakovostnejše spanje, kar pripomore tudi k boljšemu zdravju.
Po ocenah ima v Združenem kraljestvu težave s spalno apnejo okoli osem milijonov ljudi. Pri njih med spanjem prihaja do prekinitev dihanja, ki lahko trajajo od več sekund do celo nekaj minut. Zaradi tega bolniki slabo spijo, kar vodi v utrujenost in težave s koncentracijo. Apneja je povezana tudi z možgansko kapjo, motnjami srčnega ritma, hipertenzijo, sladkorno boleznijo in celo smrtjo.
Britanski Sky News je dobil dostop do ene prvih tovrstnih operacij, ki jo je izvedla ena od bolnišnic skupine University College London Hospitals (UCLH).
“Ponoči se dušim in hlastam za zrakom”
Bolnica Natalie Boller ima spalno apnejo že deset let. Zaradi bolezni je med spanjem nehala dihati tudi po 30-krat na uro. Za bolezen je izvedela šele, ko je težave v njenem spanju opazil soprog. “Mož se boji, da bom umrla. Pravi, da je slišati grozno, da se dušim in hlastam za zrakom,” je opisala. “Preizkusila sem skoraj vse, a nič ni delovalo. Zato me je nova tehnologija pritegnila.”
Kirurgi so pod brado Natalie Boller naredili majhen rez. Na živec, ki nadzoruje mišico v njenem jeziku, so namestili čip. Kirurg Ryan Chin Taw Cheong je pojasnil, da čip pošilja blage električne impulze, ki stimulirajo živec, jezik pa se zaradi tega premakne naprej in odpre zgodnje dihalne poti. “Pacienti tako lahko nemoteno dihajo vso noč in bolje spijo,” je dodal.
Trenutno se spalna apneja najpogosteje zdravi z aparatom za vzdrževanje stalnega pritiska v dihalnih poteh (CPAP). Ta prek maske usmerja tok zraka v dihalnih poteh in tako v njih ohranja konstantni tlak, s tem pa preprečuje mišicam mehkega neba in žrela posedanje in zapiranje dihalne poti. Vendar je aparat tako neudoben, da ga tretjina bolnikov neha uporabljati, poroča Sky News.
Bolniki čip vklopijo s pametnim telefonom
UCLH je prvi center v britanski javni zdravstveni mreži, ki bolnikom z zmerno ali hudo spalno apnejo ponuja dva različna čipa. Operacija je namenjena majhnemu številu bolnikov, ki ne morejo uporabljati aparatov CPAP in jim bo vsadek najverjetneje koristil.
Približno šest ali osem tednov po operaciji se bolniki vrnejo v bolnišnico, kjer jim čip vklopijo in prilagodijo na raven, ki jim je udobna. Doma pa bodo lahko bolniki napravo pred spanjem vklopili z daljincem ali aplikacijo na pametnem telefonu. Nekateri bolniki po operaciji spijo tako mirno, da prvič po več letih celo začnejo sanjati.
Med bolniki, ki so jim namestili čip, je tudi Olivia Rushton. Operacijo je imela junija, zdaj pa se je vrnila v bolnišnico, kjer bodo ponoči spremljali njeno spanje.
Število prekinitev dihanja, ki jih doživi ponoči, se je pri njej po operaciji zmanjšalo za skoraj dve tretjini. “Zdaj komaj čakam, da grem spat,” je povedala za Sky News. “Vse, kar moram narediti, je, da vklopim napravo. Nato zaspim bolj zdravo in za dlje časa,” je dodala.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!