Romunsko ustavno sodišče je dva dni pred drugim krogom v celoti razveljavilo rezultate predsedniških volitev, da bi "zagotovilo pravilnost in zakonitost volilnega postopka". Romunski obveščevalci so namreč opozorili na možnost tujega vmešavanja v volitve. Oba kandidata, ki bi se morala pomeriti v drugem krogu, sta do odločitve sodišča kritična. Zmagovalec prvega kroga Calin Georgescu je razveljavitev volitev označil za napad na demokracijo.
Drugega kroga predsedniških volitev v Romuniji to nedeljo ne bo.
Čeprav je romunsko ustavno sodišče v začetku tedna potrdilo izid prvega kroga, ki je potekal 24. novembra, v katerem je zmagal skrajno desni in Rusiji naklonjen kandidat Calin Georgescu, pa je sodišče rezultate razveljavilo in določilo, da se celoten volilni postopek izvede ponovno.
Sodišče je v sporočilu za javnost dodalo, da so volitve razveljavili zato, da bi “zagotovili pravilnost in zakonitost volilnega postopka”.
Odločitev so sodniki sprejeli dva dni po tem, ko je odhajajoči predsednik Klaus Iohannis iz nacionalno-liberalne stranke PNL objavil dokumente romunske obveščevalne službe, ki je preiskovala kampanjo presenetljivega zmagovalca prvega kroga volitev Georgescuja.
Obveščevalci so namreč ta teden opozorili na možnost tujega vmešavanja v volitve. V dokumentih so navedli, da je kampanja na družbenih omrežjih temeljila na bogato plačanih vplivnežih, izigravanju pravil TikToka, neupoštevanju volilne zakonodaje in morebitni vpletenosti “državnega akterja”. Dokumenti ruskega vpliva na volitve niso omenjali direktno, so pa močno namigovali nanj.
Georgescu: Naša demokracija je napadena
Calin Georgescu je odločitev ustavnega sodišča označil za državni udar in napad na demokracijo. Romune je medtem pozval, naj ostanejo zvesti njihovemu “skupnemu idealu”.
Do razveljavitve volitev je bila kritična tudi Georgescujeva protikandidatka Elena Lasconi, ki bi se morala z njim v drugem krogu pomeriti to nedeljo. Proevropska kandidatka in predsednica zeleno-liberalne reformne stranke USR meni, da bi se moralo spoštovati voljo Romuncev in volitve nadaljevati, je njene besede povzel SkyNews. Čeprav je rusko propagando označila za resno težavo, pa bi se bilo treba, kot je nadaljevala, s posledicami soočiti po svobodnih volitvah.
“Danes je romunska država poteptala demokracijo. Bog, romunsko ljudstvo, resnica in pravo bodo zmagali – in našli bodo krivce za uničenje naše demokracije,” je še dejala in poudarila, da pri tem ne gre zanjo, temveč za državo, katere gospodarstvo se sesuva.
Odločitev ustavnega sodišča pa je medtem pozdravil romunski premier Marcel Ciolacu in jo označil za “edino pravilno”.
Odhajajoči predsednik Klaus Iohannis pa je danes potrdil, da bo na položaju ostal, dokler ne bo izvoljen nov predsednik. Dejal je še, da je Romunija stabilna in varna država, ki ostaja proevropsko usmerjena in bo še naprej trdna zaveznica zveze Nato.
Odločitev po pisanju romunskega portala G4Media pomeni, da se bo moralo vse začeti od začetka. Kandidati se bodo morali ponovno registrirati in opraviti postopek potrjevanja pri osrednjem volilnem uradu ter izvesti predvolilno kampanjo. Datum novih volitev bo določila vlada.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje