
Moratorij medsebojnih ukrajinsko-ruskih napadov na energetske objekte, ki je v veljavi od prejšnjega tedna, je očitno prekinjen. Rusija in Ukrajina sta se danes medsebojno obtožili kršenja dogovora o začasni prekinitvi napadov na energetsko infrastrukturo. Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski terja odziv ZDA.
Ukrajina in Rusija od torka, ko je Bela hiša objavila ločeni izjavi o dogovorih s Kijevom in Moskvo, nista izvajali napadov na energetsko infrastrukturo, nato pa sta se v četrtek medsebojno obtožili kršenja dogovora.
Rusko obrambno ministrstvo je ukrajinske sile obtožilo, da so v sredo napadle energetski poslopji v regiji Brjansk in skladišče plina na polotoku Krim. Ukrajinska vojska je te navedbe označila za lažne.
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je nato rusko vojsko obtožil, da je v topniškem obstreljevanju Hersona zadela več stavb, vključno z energetskim poslopjem.
Zelenski od ZDA, ki so posredovale pri dogovoru o delni prekinitvi ognja, terja odziv. Poudaril je, da so potrebni ukrepi, ne zgolj besede.
Lokalne oblasti v delno zasedeni regiji Herson so poročale o dveh smrtnih žrtvah obstreljevanja in izpadih dobav elektrike, navaja nemška tiskovna agencija dpa.

Dogovor o prekinitvi napadov na energetsko infrastrukturo je sicer v veljavi od minulega tedna, ko je na to po pogovoru z ameriškim predsednikom Donaldom Trumpom pristal ruski voditelj Vladimir Putin. Rusija na popolno 30-dnevno prekinitev ognja zaenkrat noče pristati.
Tudi “glede morja še nič ni jasno,” je v četrtek dejal visok ukrajinski uradnik, pri čemer se je po navedbah AFP nanašal na načelno strinjanje Kijeva in Moskve o vzpostavitvi varne plovbe v Črnem morju. Dogovor o tem sta po navedbah Bele hiše obe strani dosegli v ločenih pogovorih s predstavniki ZDA, ki so v začetku tedna potekali v Savdski Arabiji. Rusija je sicer pozneje uveljavitev dogovora o prekinitvi napadov v Črnem morju začela pogojevati z odpravo nekaterih zahodnih sankcij, predvsem proti ruskim bankam, ki sodelujejo pri mednarodni trgovini s kmetijskimi pridelki in proizvodi ter gnojili.
Ruski predsednik Vladimir Putin naj bi prekinitev napadov na energetsko infrastrukturo potrdil že v telefonskem pogovoru z ameriškim predsednikom Donaldom Trumpom pred tednom dni, vendar je Rusija po navedbah ukrajinske strani tudi po tem napadala energetske objekte. Ukrajinski uradniki so namreč po navedbah AFP med 18. in 25. marcem zabeležili osem napadov na ukrajinske energetske objekte. Rusija je na drugi strani prav tako obtožila Ukrajino, da je ta teden napadla in poškodovala več elektrarn v obmejnih regijah Kursk in Brjansk.
Obojestranski napadi, katerih cilj ni energetska infrastruktura, se medtem kljub pogovorom o obsežnejši prekinitvi ognja nadaljujejo. Rusija je ponoči znova napadla več ciljev po vsej državi, pri čemer ukrajinska zračna obramba po lastnih navedbah ni uspela zaustaviti večine od skoraj 90 ruskih dronov in ene balistične rakete, poroča AFP. V regiji Harkov na severu države je bilo ranjenih več kot 20 ljudi, še trije pa v mestu Dnipro na vzhodu, so sporočile regionalne oblasti. Poškodovanih je več stanovanjskih stavb in avtomobilov, o sestrelitvah brezpilotnikov in manjši gmotni škodi so poročali tudi v regijah Sumi in Černigiv.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje