
Desetletja miru ne smejo biti ogrožena, je danes v Prištini opozoril generalni sekretar zveze Nato Mark Rutte po srečanju s kosovsko predsednico Vjoso Osmani. Nato bo po njegovih besedah še naprej opravljal svojo vlogo na Kosovu, v celoti pa podpira tudi dialog med Beogradom in Prištino pod okriljem EU, ki da zahteva fleksibilnost in kompromise.
“Naša današnja prisotnost tu je jasen dokaz trdne zavezanosti zavezništva dolgoročni varnosti na Kosovu in v regiji,” je dejal šef Nata Mark Rutte in poudaril, da Nato že 30 let podpira mir in stabilnost na Zahodnem Balkanu.
Izpostavil je, da je Kfor najdaljša Natova misija. Zagotovil je tudi, da bo Nato še naprej opravljal svojo vlogo v okviru svojega mandata, in sicer v sodelovanju s kosovsko policijo in misijo EU na Kosovu Eulex. V celoti bo podpiral tudi dialog o normalizaciji odnosov med Beogradom in Prištino pod okriljem EU.
“Stabilnost v regiji je odvisna od tega, da vse strani izberejo diplomacijo namesto nasilja. Da dialog lahko napreduje, morata obe strani pokazati fleksibilnost in skleniti nujne kompromise,” je opozoril Rutte. Pri tem je poudaril, da bo normalizacija odnosov prispevala k stabilnosti in varnosti celotne regije, prinesla pa bo tudi nove naložbene priložnosti.

Predsednica Kosova Vjosa Osmani je po poročanju kosovskega portala Kosovo Online izpostavila, da je stabilnost regije ozko povezana z evroatlantskimi integracijami.
Po njenih besedah je čas, da Kosovo zavzame svoje mesto v zavezništvu, da bi kot predana članica prispeval k regionalni varnosti. “Ta narod je pred 25 leti rešila zveza Nato, zdaj komaj čaka, da bi bil del Nata,” je dejala.
Kosovo za ogrožanje stabilnosti obtožuje tudi Srbijo. Osmani je danes ponovila obtožbe, češ da je cilj Beograda, da destabilizira ne samo Kosovo, ampak celotno regijo. “Srbija nadaljuje miniranje naporov za mir in stabilnost,” je izjavila.
Beograd in Priština sta marca 2023 v Ohridu v Severni Makedoniji v okviru dialoga sklenila sporazum o poti k normalizaciji odnosov, ki pa ga ne izvajata. Dialog je v zadnjem letu skoraj popolnoma zastal, razmere na severu Kosova, kjer živi večinsko srbsko prebivalstvo, pa so se večkrat zaostrile.
Rutte je v ponedeljek obiskal tudi Sarajevo, kjer je opozoril, da Nato ne bo dovolil varnostnega vakuuma v Bosni in Hercegovini. V prihodnjem mesecu dni se bo v Bruslju predvidoma sestal tudi s srbskim predsednikom Aleksandrom Vučićem.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!