Satelitski posnetki razkrivajo: Severna Koreja gradi nekaj velikega

Svet 14. Apr 202511:09 9 komentarjev
Severnokorejska fregata
Foto: Maxar Technologies/CNN

Najnovejši satelitski posnetki kažejo, da je Severna Koreja v zaključni fazi gradnje največje vojaške ladje – ta bi lahko bila več kot dvakrat večja od katerekoli ladje v mornariški floti voditelja Kim Džong Una, piše CNN. 

Najnovejše satelitske fotografije namigujejo, da je Severna Koreja morda v zaključni fazi gradnje največjega vojaškega plovila.

Satelitski posnetki, ki sta jih 6. aprila posneli podjetji Maxar Technologies in Planet Labs, prikazujejo ladjo v gradnji v ladjedelnici Nampo na zahodni obali Severne Koreje, kar je približno 60 kilometrov jugozahodno od prestolnice Pjongjang. Analitiki po pisanju CNN menijo, da gre za nadaljnjo krepitev severnokorejskih pomorskih sil. Gradili naj bi raketno fregato, na kateri naj bi bile nameščene izstrelitvene cevi za rakete.

“Fregata FFG meri približno 140 metrov v dolžino, kar jo uvršča med največje vojaške ladje, ki jih je Severna Koreja kadarkoli izdelala,” sta ocenila Joseph Bermudez in Jennifer Jun iz ameriškega Centra za strateške in mednarodne študije (CSIS).

Za primerjavo: ameriški raketni rušilci razreda Arleigh Burke so dolgi okoli 154 metrov, fregate novega razreda Constellation, ki jih še gradijo, pa bodo dolge približno 151 metrov.

Po navedbah analitikov obstoj ladje ni presenečenje. Režim Kim Džong Una že nekaj časa hitro modernizira svoje oborožene sile, razvija nova orožja in preizkuša medcelinske balistične rakete, ki lahko dosežejo skoraj celotno ozemlje ZDA. Vse to poteka kljub strogim ameriškim sankcijam, ki Severni Koreji močno omejujejo dostop do surovin in tehnologije za razvoj tovrstnega orožja, še piše ameriški medij. Po oceni analitikov jim pri tem pomagajo tesnejši odnosi z Rusijo, ki so se poglobili po začetku vojne v Ukrajini.

Da gradijo vojaško plovilo, je lani januarja poročala severnokorejska državna televizija KCTV. Objavili so fotografijo bojnega plovila in Džong Una, ki si ogleduje, kako potekajo dela.

Bojna ladja
Foto: KCTV/CNN

Upokojeni južnokorejski admiral Kim Duk Ki meni, da bi lahko Moskva Severni Koreji zagotavljala tehnologijo za raketne sisteme na fregati. Kakšno orožje bo nameščeno na plovilu, ni znano, analitiki opozarjajo na previdnost.

“Sodobne vojaške ladje predstavljajo izziv pri integraciji komunikacijskih, elektronskih in oborožitvenih sistemov ter elektronskih in akustičnih senzorjev, česar ni enostavno doseči,” je pojasnil Carl Schuster, upokojeni kapitan ameriške mornarice. V intervjuju za CNN marca letos je sicer južnokorejski politik Kim Bjung Ke, član odbora za obveščevalne zadeve, podvomil, ali ima Pjongjang res dovolj tehničnega znanja in infrastrukture za gradnjo napredne vojaške ladje.

“Za upravljanje tako velike vojaške ladje so potrebna ogromna sredstva. Ne gre zgolj za gradnjo ladje, ampak tudi za oblikovanje posadke, ki jo bo upravljala, pa tudi za stroške delovanja, opreme in goriva. Gre za obsežen projekt. Torej je ključno vprašanje: ali si Severna Koreja to lahko privošči?” je ocenil. A upokojeni admiral Duk Ki opozarja, da kljub temu ne smejo podcenjevati končnega plovila.

“Če bo Severna Koreja novo fregato opremila s hipersonično balistično raketo, za katero trdi, da jo je uspešno testirala januarja, bi to pomenilo prelomnico za varnost v regiji,” je dodal.

Po pregledu satelitskih posnetkov je Schuster za CNN ocenil, da bo minilo še vsaj dobro leto, da bo nova severnokorejska fregata pripravljena na testiranje.

Po podatkih ameriške obrambne obveščevalne agencije (DIA) iz leta 2021 naj bi severnokorejska flota štela 400 patruljnih ladij in 70 podmornic. Čeprav gre za veliko število plovil, so večinoma stara in manjša.

POSEBNI VIDEO: Ali lahko sploh še živimo skupaj?

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje