
Trumpov svetovalec za nacionalno varnost Mike Waltz je po petkovem sporu med ameriškim predsednikom Donaldom Trumpom in ukrajinskim predsednikom Volodimirjem Zelenskim v Beli hiši slednjega javno primerjal z "nadležnim bivšim dekletom." Mnogi poznavalci že ocenjujejo, da je odnos Trumpove administracije do ukrajinskega predsednika takšen, kot je, ker se želijo Zelenskega znebiti. Oglasil se je tudi Trump in zapisal, da Zelenski sploh več nima izbire. In dodal, da je odigral vrhunsko partijo šaha na obeh straneh. Ob tem pa je še posvaril, naj ga nihče ne podcejuje, saj da zmeraj razmišlaj 10 korakov vnaprej.
Po prepiru, ki je v petek izbruhnil med ameriškim predsednikom Donaldom Trumpom, podpredsednikom ZDA J. D. Vanceom in ukrajinskim predsednikom Volodimirjem Zelenskim v Beli hiši, iz Washingtona za ukrajinskega predsednika Zelenskega prihaja nedvoumno ponižanje. Zdaj se je oglasil Trumpov svetovalec za nacionalno varnost Mike Waltz.
Za Breitbart News Network je dejal, da je Zelenski kot nadležna bivša punca.
“Očitno je osredotočen izključno na to, da mora sam preveriti vse in popraviti vsako podrobnost. Je kot bivše dekle, ki se hoče prepirati o vsem, kar ste rekli pred devetimi leti, namesto da bi se trudila, da bi odnos premaknila naprej,” je povedal.
Za CNN pa je dejal: “Potrebujemo voditelja, ki se bo lahko dogovarjal z nami, sčasoma tudi z Rusi, in končal to vojno. In če se izkaže, da so osebni ali politični motivi predsednika Zelenskega preveč neskladni s tem, da bi lahko končal spopade v svoji državi, potem mislim, da imamo resen problem.”
Republikanski predsednik predstavniškega doma ameriškega kongresa Mike Johnson je povedal: “Ali se mora Zelenski opogumiti in se vrniti za mizo in se zahvaliti, ali pa mora državo voditi nekdo drug, ki bo to storil. Mislim, da morajo to ugotoviti Ukrajinci, toda predsednik Zelenski mora storiti, kar je potrebno.”
Mnogi poznavalci že ocenjujejo, da je odnos Trumpove administracije do ukrajinskega predsednika takšen, kot je, ker se želijo Zelenskega znebiti.

Ameriški predsednik je namreč osebni napad nanj izvedel tudi pred nedavnim, ko je Zelenskega javno razglasil za diktatorja, ga obtožil, da med svojim ljudstvom nima več podpore sploh, da zavrača volitve in da je polovica ameriške pomoči Ukrajini izginila. Kljub dejstvom, ki so precej drugačna, je Trump nekaj dni kasneje še enkrat dejal, da je Zelenski zanj diktator.
Gotovo pa Trump tudi nikoli ni pozabil demokratske ustavne obtožbe iz svojega prvega mandata, v kateri je glavno vlogo igral Trumpov telefonski pogovor prav z Zelenskim. Vsebina pogovora je prišla v javnost, informacije pa sta dajala tudi dva ukrajinska žvižgača. V pogovoru je Trump Zelenskega prosil za informacije o ukrajinskih poslih sina Joeja Bidna, na to pa “vezal” svojo pomoč Ukrajini.
Tudi med intervjujem za Fox News po spodletelem srečanju v Beli hiši je voditelj Zelenskega vprašal, ali namerava odstopiti. A je Zelenski odvrnil, da to ne bi bila dobra ideja in da lahko o tem odloča le ukrajinsko ljudstvo. Za zdaj ni videti, da bi bil položaj Zelenskega v Ukrajini po prepiru v Beli hiši ogrožen.

Trump: Zelenski nima izbire
Oglasil se je tudi ameriški predsednik in zapisal, da Zelenski nima druge možnosti kot da sprejme Trumpove pogoje, ker “Trump dejansko varuje mir v Ukrajini in ob tem pa ZDA ne drvijo v vojno.”
Dogovor o redkih zemljah, ki ga Zelenski in Trump v petek sicer nista podposala, saj je Zelenski želel več varnotnih jamstev, srečanje pa se je tako in tako končalo s prepirom in predčasno, bi bil po Trumpovi oceni varnostno jamstvo pred ruskimi napadi. “Kajti napadi na Ukajino bi v tem primeru ogrožali tudi ameriška življenja,” je zapisal. In nadaljeval: “Trump je na obeh straneh odigral mojstrsko partijo šaha in Zelenski nima izbire, kajti brez podpore ZDA bo vojna z Rusijo zgolj trajala. Ne podcenujete Trumpa, on zmeraj razmišlja 10 korakov naprej,” je na socialnih omrežij še zapisal ameriški predsednik.
Stara celina s svojim mirovnim načrtom
Po propadlih pogovorih med Trumpom in Zelenskim se je danes v Londonu sestala skupina evropskih voditeljev. Britanski premier Keir Starmer je povedal, da na mirovnem načrtu skupaj s Kijevom delata tudi Združeno kraljestvo in Francija, ki sta – mimogrede – edini državi zahodne Evrope z jedrskim orožjem.
Britanski premier pravi, da verjame, da si Trump želi trajnega miru, a mirovni načrt zdaj očitno nastaja tudi na stari celini. Ameriki ga bodo predstavili, pravi britanski premier, ki pri tem poudarja tudi nujnost varnostne zaščite ZDA (angl. US backstop). In meni, da je za trajen in pravičen mir nujna tudi “močna Ukrajina”, ki ima lahko tudi močno pogajalsko pozicijo.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje