
Elon Musk bo kmalu zapustil svoj položaj v ameriški administraciji, je po trditvah neimenovanih virov sodelavcem dejal ameriški predsednik Donald Trump. Milijarder naj bi ohranil neformalno svetovalno vlogo in deloval bolj v ozadju. Da bo Musk v prihodnosti verjetno zapustil urad za vladno učinkovitost, sta javno dejala tako Trump kot njegova tiskovna predstavnica Karoline Leavitt.
Ameriški predsednik Donald Trump je članom svojega kabineta in nekaterim drugim sodelavcem povedal, da se bo Elon Musk v prihodnjih tednih umaknil s svojega trenutnega položaja, poroča ameriški Politico. Informacijo o skorajšnjem Muskovem umiku s položaja so sicer viri potrdili tudi za ABC News.
Predsednik naj bi bil z Muskovim delom pod okriljem urada za vladno učinkovitost (Doge) zadovoljen. Po besedah treh neimenovanih virov, ki so spregovorili za Politico, pa sta se oba skupaj odločila, da se bo Musk kmalu moral vrniti k svojim poslovnim zadolžitvam, pri tem pa bo ohranil “podporno vlogo” Trumpovi administraciji. Eden od sogovornikov je dejal, da bo milijarder ohranil vlogo neformalnega svetovalca in se bo občasno še pojavljal v Beli hiši. Tudi drugi Politicov sogovornik je dejal, da Musk ne bo izginil iz “Trumpove orbite.”
Poznavalci dogajanja so pri tem navedli, da bo Muskov umik najverjetneje sovpadel z iztekom njegovega statusa “posebnega vladnega uslužbenca”. To je poseben status zaposlitve, ki lahko velja le 130 dni in omogoča izjeme pri nekaterih pravilih o konfliktu interesov. Obdobje se bo v Muskovem primeru izteklo konec maja, pri tem pa so že krožile špekulacije, da bi Trump lahko našel način za podaljšanje.
Možnost milijarderjevega odhoda je Trump omenil že v ponedeljek, ko so ga novinarji spraševali o iztekajočem se 130-dnevnem obdobju. “Menim, da je (Musk, op. a.) neverjeten. Hkrati pa mislim, da ima veliko podjetje, ki ga mora voditi. Na neki točki se bo vrnil tja. Tako on želi,” je dejal ameriški predsednik. Poročanje Politica je že komentirala tiskovna predstavnica Bele hiše Karoline Leavitt in ga označila za smeti. “Musk in predsednik Trump sta oba javno dejala, da bo Elon svojo službo zapustil, ko bo njegovo neverjetno delo na uradu za vladno učinkovitost končano,” je dejala.

Izjave iz Bele hiše pa ne pomenijo nujno, da ima Musk pred sabo še ogromno dela pri kleščenju državne porabe. Politico namreč navaja ocene iz administracije, da je ostalo le še malo prostora za varčevanje pri državnem denarju, preden bi Musk in Doge odrezala preveč.
Ločitev in Muskov umik v ozadje bi lahko bila tudi posledica njegovega kaotičnega komuniciranja ter vodenja, ki naj bi po pisanju Politica motila nekatere v administraciji. Tu je tudi njegovo politično delovanje in negativna konotacija, ki se ga je oprijela. Dober primer so bile volitve vrhovnih sodnikov v ameriški zvezni državi Wisconsin, kjer je Musk dobesedno plačeval za glasove podpore konservativnemu sodniku. Demokrati so Muskove sporne poteze izkoristili za mobilizacijo volilcev in njihova kandidatka je zmagala z okoli 10-odstotno prednostjo.
Tu pa so tudi težave Muskovega podjetja Tesla, ki je od njegove politične aktivacije v precej turbulentnem obdobju. Podjetje je v prvih treh mesecih letošnjega leta zabeležilo 13-odstotni padec prodaje vozil, kar je zanje najslabše četrtletje po letu 2022. Kot piše Guardian, je padec prodaje verjetno posledica kombinacije staranja njihove ponudbe, konkurence in negativnih odzivov zaradi Muskove desničarske politike.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje