
Po napetih tednih v Bosni in Hercegovini, ki sledijo obsodbi Milorada Dodika in protiukrepom iz Republike Srbske, se v Sarajevu mudi generalni sekretar Nata Mark Rutte. Kot je dejal, severnoatlantsko zavezništvo v celoti podpira suverenost in ozemeljsko celovitost BiH, a na koncu je vse odvisno od političnih voditeljev države. "Naj bo jasno. To ni leto 1992 in ne bomo dovolili ustvarjanja varnostnega vakuuma," je še dejal šef Nata.
Na delovnem obisku v Bosni in Hercegovini, kjer po obsodbi predsednika entitete Republike Srbske Milorada Dodika ostajajo negotove razmere, se danes mudi generalni sekretar Nata Mark Rutte. Po sestanku s člani predsedstva BiH je na novinarski konferenci dejal, da Nato ostaja zavezan stabilnosti regije in varnosti BiH.
Rutte je prav tako zatrdil, da severnoatlantsko zavezništvo v celoti podpira suverenost in ozemeljsko celovitost BiH. “Daytonski mirovni sporazum je temelj miru v tej državi in treba ga je spoštovati,” je dejal po pisanju N1 BiH. Izrazil je podporo visokemu predstavniku Christianu Schmidtu in kot nesprejemljivo označil vsako dejavnost, ki spodkopava daytonski sporazum, ustavni red ali državne institucije. “Hujskaška retorika in nevarna dejanja predstavljajo veliko nevarnost za stabilnost Bosne in Hercegovine, a moje glavno sporočilo je, da je na koncu vse odvisno od političnih voditeljev v BiH,” je bil jasen.
Ob omembi odgovornosti političnih voditeljev je direktno izpostavil člane predsedstva BiH Željko Cvijanović, Denisa Bećirovića in Željka Komšića. “Država gleda vas. Gre za osebno upravljanje in vodenje, da bo lahko ta država ponosna na svoje predsedstvo, ki bo rešilo ta problem,” je po pisanju N1 BiH dejal Rutte.
Kot je še povedal, obstaja skrb za varnostne razmere, vendar obenem verjame v sposobnost pripadnikov misije Eufor. “Naj bo jasno. To ni leto 1992 in ne bomo dovolili ustvarjanja varnostnega vakuuma. Mednarodna skupnost je tukaj in je zavezana k naši nadaljnji močni podpori prek misije Eufor in Nata. Ne bomo dovolili, da bi bil ogrožen težko pridobljeni mir,” je dejal Rutte in obljubil podporo BiH na evropski in evroatlantski poti.
“To krizo je povzročil Schmidt, zastonj govorite o Dodiku”
Hkrati z Ruttejem so svoje izjave podali tudi člani predsedstva. Komšić je le na kratko strinjal z Ruttejem, Bećirović pa je ponovil, da morajo vsi v BiH spoštovati ustavno ureditev. “To so najtežji trenutki od leta 1995 do danes. Imeli smo priložnost videti brutalen napad na ustavo BiH,” je po poročanju N1 BiH dejal Bećirović.
Najbolj obširna je bila v svojem nastopu srbska članica predsedstva Željka Cvijanović, ki je dejala, da imajo člani predsedstva različne poglede na razloge za krizo. Ob tem je poudarila, da mora rešitev krize priti od znotraj. “Schmidt ne more rešiti Bosne in Hercegovine, lahko pa jo Republika Srbska in Federacija BiH,” je dejala.
V ločeni izjavi je nato Cvijanović, ki predseduje predsedstvu BiH, odločno nasprotovala ravnanju Schmidta rekoč, da se ji ne zdi normalno, da tujec sprejema zakone. Dodik je namreč obtožen, ker je 7. julija 2023 podpisal dva zakona, ki sta določala, da v Republiki Srbski ne izvajajo odločitev ustavnega sodišča BiH in visokega predstavnika Schmidta, ki ima skladno z zakonodajo široke pristojnosti. “To krizo je torej povzročil Christian Schmidt in zastonj govorite o Miloradu Dodiku,” je dejala Cvijanović in pozvala, da se stvari obravnavajo kot normalno politično zgodbo.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje