Članice zveze Nato morajo v luči vse večje grožnje Rusije zvišati izdatke za obrambo, da bi s tem preprečile morebiten izbruh novega konflikta, je danes izjavil generalni sekretar Nata Mark Rutte. "Kar se dogaja v Ukrajini, se lahko zgodi tudi pri nas," je še opozoril. Namenjanje dveh odstotkov BDP za obrambo po njegovem namreč ni dovolj. "Če zdaj ne bomo skupaj porabili več sredstev za preprečevanje vojne, bomo pozneje plačali veliko, veliko, veliko višjo ceno," je poudaril.
“Nismo pripravljeni na to, kar nas čaka čez štiri do pet let. Nevarnost se nam približuje s polno hitrostjo,” je Mark Rutte dejal v svojem prvem pomembnejšem govoru, odkar je oktobra prevzel položaj generalnega sekretarja. Prepričan je, da se Rusija pripravlja na dolgoročno konfrontacijo tako z Ukrajino kot Natom ter da si Rusija, Kitajska, Severna Koreja in Iran prizadevajo oslabiti Severno Ameriko in Evropo. “Kar se dogaja v Ukrajini, se lahko zgodi tudi pri nas,” je še opozoril.
Vztrajal je, da trenutno ni nobene neposredne vojaške grožnje Natu, vendar bi morale zaveznice po njegovem mnenju vseeno okrepiti lastno obrambo in s tem preprečiti morebiten izbruh novega konflikta. “Lahko preprečimo naslednjo veliko vojno na ozemlju Nata,” je dodal.
Spomnil je, da je rusko gospodarstvo v vojnem stanju, medtem ko si v Evropi države nerade prizadevajo za zvišanje izdatkov za obrambo. Ponovil je, da namenjanje dveh odstotkov BDP za obrambo ni dovolj in članice Nata znova pozval k zvišanju obrambnih izdatkov.
“Lahko vam povem, da bomo potrebovali veliko več kot dva odstotka. Če zdaj ne bomo skupaj porabili več sredstev za preprečevanje vojne, bomo pozneje plačali veliko, veliko, veliko višjo ceno,” je poudaril.
Prav tako je opozoril, da vojna v Ukrajini povzroča vse več uničenja in smrti. Ocenil je, da je vojna od začetka ruske invazije februarja 2022 terjala že več kot milijon žrtev, vsak teden pa je na obeh straneh več kot 10.000 mrtvih ali ranjenih.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje