Severna Koreja je danes proti Japonskemu morju izstrelila medcelinsko balistično raketo, eno svojih najmočnejših, je sporočila južnokorejska vojska. Izstrelitev so potrdili tudi v Tokiu. Bela hiša je dogodek obsodila kot očitno kršitev resolucij Združenih narodov, Kitajska pa je izrazila zaskrbljenost spričo napetosti na Korejskem polotoku.
Po besedah severnokorejskega voditelja Kim Džong Una je država opravila zelo pomemben preizkus medcelinske balistične rakete s ciljem krepitve odvračalne jedrske drže. Kot je dejal, takšen preizkus sovražnikom daje jasno vedeti, da je Pjongjang pripravljen odgovoriti na morebitne grožnje, poročanje severnokorejskih medijev povzema britanski BBC.
Po navedbah generalštaba južnokorejske vojske je Severna Koreja raketo izstrelila z območja Pjongjanga proti Vzhodnemu oziroma Japonskemu morju, in sicer danes nekaj čez 7. uro po lokalnem oziroma v sredo nekaj čez 23. uro po srednjeevropskem času. Zaradi preizkusa so v Seulu povečali stopnjo pripravljenosti svojih sil, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Kmalu zatem so izstrelitev potrdili v Tokiu. Po besedah nedavno imenovanega obrambnega ministra Gena Nakatanija je raketa letela dlje kot katerikoli drug izstrelek, ki ga je Severna Koreja doslej preizkusila. Preletela naj bi namreč okoli 1.000 kilometrov, njena najvišja dosežena višina pa naj bi znašala več kot 7.000 kilometrov.
Bela hiša je izstrelitev obsodila kot očitno kršitev resolucij Varnostnega sveta ZN, ki Pjongjangu prepovedujejo testiranje balistične tehnologije. “Vse države pozivamo, naj obsodijo te kršitve, Severno Korejo pa, naj preneha z destabilizacijskimi dejanji in začne resen dialog,” je dejal tiskovni predstavnik ameriškega sveta za nacionalno varnost Sean Savett. V Pekingu pa so izrazil zaskrbljenost spričo razvoja dogodkov na Korejskem polotoku.
“Kitajska vztraja, da ohranjanje miru in stabilnosti na polotoku ter spodbujanje procesa politične rešitve (…) ustrezata skupnim interesom vseh strani,” je dejal tiskovni predstavnik zunanjega ministrstva Lin Jian.
Čeprav proti Severni Koreji veljajo številne mednarodne sankcije, ki naj bi omejile njen jedrski in raketni program, država že leta razvija tudi takšne rakete, ki bi lahko nosile jedrske konice. V zadnjih dveh letih je Severna Koreja znatno povišala število preizkusov raket in zaostrila svojo retoriko, zlasti proti Južni Koreji in ZDA.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Bodi prvi, ki bo pustil komentar!