Severnokorejski voditelj svari pred jedrsko vojno

Svet 22. Nov 202411:11 3 komentarji
Kim Džong Un
Foto: PROFIMEDIA

"Korejski polotok se še nikoli ni soočal s takšno nevarnostjo jedrske vojne kot zdaj," opozarja severnokorejski voditelj Kim Džong Un, ki ZDA hkrati obtožuje stopnjevanja napetosti in provokacij. V javnosti je medtem zakrožila raziskava britanske organizacije, ki kaže, da je Severna Koreja letos v osmih mesecih od Rusije prejela več kot milijon sodov nafte. Uvoz nafte v Severno Korejo je zaradi sankcij močno omejen, analitiki pa ocenjujejo, da gre za povračilo za napotitev severnokorejskih vojakov na fronto.

Severnokorejski voditelj Kim Džong Un je obtožil ZDA, da stopnjujejo napetosti in provokacije, ter dodal, da se Korejski polotok še nikoli ni soočal s takšno nevarnostjo jedrske vojne kot zdaj, poročanje severnokorejskega državnega medija KCNA povzema Reuters.

Kim je v govoru na vojaški razstavi dejal, da so njegove dosedanje izkušnje s pogajanji z Washingtonom le izpostavljale njihovo agresivno in sovražno politiko do Pjongjanga. “Vojskujoče se strani na Korejskem polotoku še nikoli niso bile pred tako nevarnim in ostrim soočenjem, ki bi lahko preraslo v najbolj uničujočo jedrsko vojno,” je po navedbah KCNA dejal Kim.

Kot je še dodal, so v pogajanjih z ZDA prišli tako daleč, kot je bilo mogoče, a da velesila ni pripravljena na sožitje temveč proti Severni Koreji vodi agresivno politiko, ki se ne more nikoli spremeniti. Severnokorejski voditelj se je še zavzel za razvoj obrambnih sposobnosti in nadgradnjo ter modernizacijo orožja.

Kim bo od 20. januarja prihodnje leto v Beli hiši imel novega sogovornika, ki pa ga že precej dobro pozna. Med prvim mandatom prihodnjega ameriškega predsednika Donalda Trumpa sta se voditelja med letoma 2018 in 2019 srečala trikrat. Kot piše Reuters pa njune diplomatske aktivnosti zaradi razlik med ameriškimi pozivi Severni Koreji, naj se odpove jedrskemu orožju, in zahtevami Pjongjanga po ublažitvi sankcij niso prinesle konkretnih rezultatov. Severnokorejski držani mediji sicer Trumpove izvolitve niso omenjali.

Kim Džong Un in Donald Trump
Foto: PROFIMEDIA

Rusija v zameno za severnokorejske vojake poslala orožje in pomagala zaobiti sankcije ZN

Severna Koreja je deležna precejšnje pozornosti in kritik tudi zaradi njene vse večje vpletenosti v vojno v Ukrajini. Na ruski strani se namreč bori več kot 10.000 severnokorejskih vojakov, Kim pa svojemu zavezniku Vladimirju Putinu dobavlja tudi orožje. Državi sta sicer že pred časom sklenili tudi dogovor o vzajemni pomoči v primeru agresije, ki določa, da morata državi v primeru oboroženega napada priskočiti na pomoč druga drugi.

Na dan prihajajo tudi informacije o tem, kaj je Severna Koreja v zameno za vojaško pomoč dobila od Rusije. Po poročanju francoske tiskovne agencije AFP je glavni južnokorejski svetovalec za varnost Šin Von Sik dejal, da je Rusija Severni Koreji v zameno za vojake zagotovila gospodarsko pomoč in protiletalske rakete.

Britanski BBC pa medtem poroča, da je Rusija zaveznici pomagala tudi zaobiti sankcije, ki jih je proti njej zaradi jedrskega programa uvedel Varnostni svet ZN. Analiza satelitskih posnetkov organizacije Open Source Centre je pokazala, da je Severna Koreja letos v osmih mesecih od Rusije prejela več kot milijon sodov nafte. Po navedbah organizacije so severnokorejski tankerji od 7. marca do 5. novembra 43-krat obiskali rusko pristanišče Vostočni, kjer je tudi naftni terminal.

Satelitski posnetki prikazujejo severnokorejske tankerje v pristanišču, dodatni posnetki pa tudi njihovo plovbo proti ruskemu pristanišču in nazaj proti domu. V britanski organizaciji so opazili, da je bila med plovbo proti Vostočnem večina trupa tankerja nad morsko gladino medtem ko je bila ob povratku večina trupa pod gladino. Kot so zaključili, je k temu prispevala teža napolnjenega tankerja.

Severna Koreja je edina država na svetu, ki ne sme kupovati nafte na prostem trgu. Zaradi razvoja jedrskega orožja in balističnih raket je Varnostni svet ZN proti njej uvedel sankcije, ki letni uvoz rafinirane nafte v to državo omejujejo le na 500.000 sodov.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje