Sirija: arabske države se zavzemajo za volitve pod nadzorom ZN in umik Izraela

Svet 14. Dec 202417:28 > 18:30 3 komentarji
sirija
Pokopališče v taborišču za palestinske begunce južno od Damaska, 14. december 2024 (Foto: Profimedia)

Zunanji ministri arabskih držav so pozvali k mirnemu prenosu oblasti v Siriji po padcu režima Bašarja al Asada ob podpori Združenih narodov in Arabske lige. Obsodili so izraelske napade in zahtevali umik izraelske vojske z ozemlja Sirije.

Zunanji ministri osmih arabskih držav so danes na srečanju v Akabi na jugu Jordanije pozvali k mirnemu prenosu oblasti v Siriji po padcu režima Bašarja al Asada ob podpori Združenih narodov in Arabske lige. Ministri se v mestu udeležujejo še širšega kriznega srečanja o Siriji, kjer so med drugi prisotni še predstavniki ZDA, ZN in EU.

Ministri Jordanije, Iraka, Savdske Arabije, Egipta, Libanona, Združenih arabskih emiratov, Bahrajna in Katarja so se sprva v skupni izjavi po ločnem srečanju zavezali, da bodo podprli miren prenos oblasti, v katerem bodo zastopane vse politične in družbene sile.

Podprli so prehodne oblasti, čemur pa morajo po njihovem mnenju slediti svobodne in poštene volitve pod nadzorom ZN. Posvarili so pred etnično, sektaško ali versko diskriminacijo, se zavzeli za krepitev sodelovanja v boju proti terorizmu in poudarili pomen delujočih državnih institucij, da bi preprečili zdrs Sirije v kaos.

Prav tako so obsodili izraelske napade na vojaške cilje v Siriji in zahtevali umik izraelske vojske z ozemlja Sirije.

sirija
Akaba, Jordanija, 14. december 2024 (Foto: Profimedia)

Krizno srečanje

Podoben poziv je nato sledil po skupnem srečanju osmerice ministrov z ameriškim državnim sekretarjem Antonyjem Blinknom, turškim zunanjim ministrom Hakanom Fidanom, visoko zunanjepolitično predstavnico EU Kajo Kallas ter posebnim odposlancem ZN za Sirijo Geirom Pedersenom.

Kot je dejal Blinken, so se udeleženci strinjali, da mora tranzicija v Siriji prinesti vključujočo in reprezentativno vlado. “Treba je spoštovati pravice vseh Sircev, vključno z manjšinami in ženskami,” je v Akabi poudaril Blinken in se zavzel tudi za dostavo humanitarne pomoči vsem, ki jo potrebujejo. Po njegovih besedah so se na pogovorih prav tako strinjali, da morajo državne institucije še naprej nuditi nujne storitve.

Podobno je pred tem Pedersen pozval države, naj si prizadevajo preprečiti propad sirskih institucij. “Zagotoviti moramo, da institucije ne bodo propadle in da bomo čim prej dobavili humanitarno pomoč. Če nam bo to uspelo, se bo sirskemu ljudstvu morda odprla nova priložnost,” je dodal.

Kallas je po srečanju kot glavna načela, o katerih so se dogovorili, v izjavi na omrežju X izpostavila stabilnost, suverenost, ozemeljsko celovitost, pa tudi spoštovanje manjšin, okrepitev institucij ter vlado, ki bi vključevala vse skupine v Siriji.

Blinken je sicer še potrdil, da so bile ZDA že v stiku s skupino Hajat Tahrir al Šam, vodilnim gibanjem znotraj upornikov, ki so strmoglavili režim, čeprav je ta na seznamu terorističnih organizacij.

Turčija, ki ima najtesnejši odnos s sirskimi uporniki, pa je medtem danes po 12 letih ponovno odprla svoje veleposlaništvo v Damasku.

Izrael znova napadel

Izraelska vojska je danes izvedla nov niz napadov na vojaške cilje v Siriji, s katerimi si prizadeva uničiti ostanke opreme poražene sirske vojske po padcu režima Bašarja al Asada, je po poročanju francoske tiskovne agencije AFP sporočil Sirski observatorij za človekove pravice.

“Izraelski napadi so uničili znanstveni inštitut in druge vojaške objekte v Barzehu na severu Damaska, ciljali pa so tudi vojaško letališče v zaledju prestolnice,” je sporočil observatorij in dodal, da so bila tarča napadov med drugim tudi skladišča balističnih raket scud na območju Kalamun.

Poročila o izraelskih napadih na Sirijo se vrstijo, odkar so uporniki v bliskoviti ofenzivi minuli konec tedna strmoglavili režim Bašarja al Asada. Izraelska vojska je po navedbah observatorija izvedla že več sto napadov s ciljem uničenja vojaških zmogljivosti bivšega režima.

Doslej je uničila številna najpomembnejša vojaška območja v Siriji, vključno z letališči in njihovimi skladišči, radarji, signalnimi postajami in številnimi skladišči orožja in streliva na različnih lokacijah.

Le nekaj ur po padcu Asadovega režima je izraelska vojska vstopila tudi v tamponsko območje na zasedeni Golanski planoti, ki ločuje izraelske in sirske položaje, in s tem prekršila dogovor o premirju iz leta 1974. Omenjeno območje, ki ga nadzorujejo sile ZN, razmejuje Sirijo z njenimi ozemlji na Golanski planoti, ki jih Izrael zaseda od vojne leta 1967.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje