Sirija omejila Libanoncem vstop v državo, v Damasku na obisku ministra EU

Svet 03. Jan 202514:49 0 komentarjev
Sirija
Foto: PROFIMEDIA

Sirske oblasti so po spopadu med libanonsko vojsko in sirskimi borci na meji med državama uvedle omejitve pri vstopu libanonskih državljanov v Sirijo, so danes za francosko tiskovno agencijo AFP povedali libanonski varnostni viri. Po novem naj bi bil vstop dovoljen le Libanoncem z dovoljenjem za bivanje v Siriji. Medtem sta Damask obiskala francoski zunanji minister Jean-Noel Barrot in nemška zunanja ministrica Annalena Baerbock To je bil prvi obisk na ravni zunanjih ministrov držav članic EU v Siriji po padcu Asadovega režima.

Doslej so libanonski državljani v Sirijo lahko vstopili brez vizuma. To se je po navedbah libanonskih varnostnih virov spremenilo v četrtek zvečer, ko naj bi sirske oblasti uvedle “nove postopke” in vstop v državo odslej dovolile le še Libanoncem z dovoljenjem za bivanje ali drugim uradnim dovoljenjem.

Omejitev naj bi sirske oblasti uvedle po spopadu na meji, ki naj bi izbruhnil po tem, ko je libanonska vojska poskušala zapreti “nezakonit mejni prehod” med državama, navaja AFP.

“Sirci so poskušali odpreti prehod z buldožerjem, zato je vojaško osebje v zrak izstrelilo opozorilne strele. Sirci so začeli streljati na vojaško osebje, enega od njih ranili in sprožili spopad,” je na omrežju X sporočila libanonska vojska.

To je sicer prvi primer trenj med sosednjima državama, odkar so sirski uporniki pod vodstvom islamistov decembra lani strmoglavili režim dolgoletnega sirskega predsednika Bašarja al Asada.

Jean-Noel Barrot, Annalena Baerbock, Ahmed al Šara
Foto: AFP PHOTO/SANA/PROFIMEDIA

Zunanja ministra Nemčije in Francije v Siriji o mirnem prenosu oblasti

Francoski zunanji minister Jean-Noel Barrot in nemška zunanja ministrica Annalena Baerbock sta se kot prva zunanja ministra iz EU v Damasku sestala z novimi sirskimi oblastmi. V imenu Evropske unije sta vodila pogovore s predstavniki prehodne vlade v Siriji pod vodstvom islamistične skupine Hajat Tahrir al Šam (HTS), vključno z vodjo skupine Ahmedom al Šaro, poročajo tuje tiskovne agencije.

Barrot je v izjavi izrazil upanje na “suvereno, stabilno in mirno Sirijo” ter na izpolnitev želja in pričakovanj vseh Sircev. Pri tem je priznal, da gre za “krhko upanje”. Baerbock pa je dejala, da želi Nemčija pomagati Siriji, da bi postala “varna in delujoča država s popolnim nadzorom nad svojim ozemljem”. Obenem je po srečanju z al Šaro tudi pozvala nove oblasti, naj ne skrenejo z zmerne poti in ne vzpostavljajo islamistične vlade. Evropa bo namreč po njenih besedah podpirala Sirijo pri tranziciji, ne bo pa financirala islamističnih struktur, je dejala novinarjem ob koncu obiska. Odprava sankcij proti je po njenih besedah odvisna od napredka političnega procesa.

Oba z Barrotom sta izpostavila tudi pomen varnosti Kurdov na severovzhodu države. Barrot je menil, da morajo biti vključeni v političen proces v državi, Baerbock pa se je zavzela za integracijo kurdskih sil v nacionalne.

Zunanja ministra Nemčije in Francije sta pred tem v spremstvu sirske skupine civilne zaščite obiskala zloglasni zapor Sednaja blizu prestolnice, kjer so v času Asadove vladavine izvajali umore, mučenja in zlorabe. “Grozote nekaterih krajev si preprosto ne morete predstavljati. Tukaj so ljudje preživeli pekel, ubijali so jih z metodami, ki so v civiliziranem svetu nepredstavljive,” je ob tem dejala Baerbock in se zavzela za kaznovanje vseh odgovornih za grozodejstva v času nekdanjega režima.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Bodi prvi, ki bo pustil komentar!