Poteze nove sirske vlade glede sprememb šolskih učnih načrtov so na svetovnem spletu naletele na številne ostre kritike. V šolo naj bi vnašali elemente zelo konservativnega islama, so prepričani kritiki, na drugi strani pa ministrstvo za izobraževanje pravi, da se učni načrti ne spreminjajo.
Nova sirska vlada je po prevzemu oblasti napovedala določene spremembe v šolskem učnem sistemu, ki počasi prehajajo tudi v praktično uporabo. Ob tem pa se sooča s številnimi kritikami, saj naj bi bil v novem učnem načrtu prevelik poudarek na islamistični usmeritvi poučevanja.
Nekatere spremembe v učnem načrtu je sirsko ministrstvo za izobraževanje objavilo na svojem Facebooku. Tako v učnem načrtu namesto besedne zveze “pot dobrote” zdaj piše “islamska pot”, “tisti, ki so prekleti in so zašli”, so spremenili v “jude in kristjane”. Po mnenju strokovnjakov gre za zelo konservativno razlago nekaterih verzov v sveti knjigi islama Koranu.
Spremenili so tudi pomen besede “mučenec”, ki odslej pomeni “nekoga, ki se je žrtvoval za Boga”, ob tem pa so nove sirske oblasti iz učnega programa odstranile tudi celotna poglavja o nastanku življenja in evolucije. Za zdaj še ni jasno, kdaj bodo vse spremembe v učnih načrtih stopile v veljavo, tamkajšnji mediji poročajo, da naj bi veljale za otroke od 6. do 18. leta starosti.
Nekateri uporabniki družbenih omrežij se sprašujejo, zakaj trenutna vlada tako močno posega v učne šolske programe, drugi pa se sprašujejo, zakaj so se tudi v spremembah učnih načrtov tako močno oprli na islamistično naravnanost nekaterih besedil.
“Sedanja vlada je le začasna vlada in nima pravice sprejemati takšnih učnih načrtov. Učne načrte je treba spremeniti, ko bo spremenjena tudi nova ustava,” se glasi eden od komentarjev pod objavo sirskega ministrstva za izobraževanje.
Ministrstvo pa je že zavrnilo kritike, saj da učni načrti v državi ostajajo nespremenjeni, dokler ne bodo ustanovljeni specializirani odbori, ki bodo te učne načrte pregledali in revidirali. Ob tem so dodali, da je ministrstvo dalo le navodilo za odstranitev nekaterih vsebin, ki poveličujejo nekdanji strmoglavljen režim Bašarja al Asada, in da se v učbenikih zamenjajo slike zastave.
Minister za izobraževanje Mohamed al Kadri je minuli mesec za agencijo Reuters dejal, da bosta krščanska in islamska vera še naprej poučevani kot šolska predmeta in da bodo osnovne šole še vedno mešane, torej jih bodo hkrati obiskovali dečki in deklice, bo pa ostalo ločeno srednješolsko izobraževanje.
Al Kadri je vodenje ministrstva za izobraževanje prevzel prejšnji mesec, potem ko je uporniška skupina Hajat Tahrir al Šam (HTS) strmoglavila dolgoletni režim sirskega predsednika Bašarja al Asada.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje