Prehodno sirsko vlado naj bi vodil 40-letni Mohamed al Bašir

Svet 09. Dec 202416:31 > 20:45 7 komentarjev
Mohamed al Bašir
Mohamed al Bašir (Foto: PROFIMEDIA)

Osrednja sirska uporniška skupina HTS je danes sporočila, da si prizadeva zagotoviti popoln nadzor nad prestolnico Damask, in hkrati obljubila oblikovanje nove vlade po padcu režima Bašarja al Asada. To naj bi po poročanju Al Džazire vodil 40-letni Mohamed al Bašir, ki je do zdaj vodil "vlado odrešitve" islamističnih upornikov.

Sirski uporniki si prizadevajo zagotoviti popoln nadzor nad Damaskom, je sporočila osrednja sirska uporniška skupina Hajat Tahrir al Šam (HTS). “Naše sile so že skoraj prevzele nadzor nad prestolnico in zaščito javne lastnine,” je na družbenih omrežjih sporočila skupina HTS in obljubila oblikovanje nove vlade, ne da bi navedla več podrobnosti, navaja nemška tiskovna agencija dpa.

Po poročanju Al Džazire naj bi prehodno vlado najverjetneje vodil 40-letni Mohamed al Bašir, ki v provinci Idlib na severozahodu države vodi “vlado odrešitve” islamističnih upornikov.

Vodja HTS Abu Mohamad al Džulani se je z odhajajočim premierjem Mohamedom al Džalalijem že dogovoril o mirnem prenosu oblasti, s katerim naj bi sirskemu narodu še naprej zagotavljali osnovne storitve, so na omrežju Telegram sporočili uporniki.

Na srečanju je sodeloval tudi Bašir. Omenjena “vlada odrešitve” ima v Idlibu vzpostavljena lastna ministrstva in druge službe, pa tudi pravosodne in varnostne organe. Ustanovljena je bila leta 2017, da bi pomagala prebivalcem Idliba, ki so v tem oporišču islamističnih upornikov ostali odrezani od vladnih storitev.

Sirski uporniki
Foto: Asaad al Asaad/ Sipa via PROFIMEDIA

Iz stranke Baas predsednika Bašarja al Asada, ki je pet desetletij vladala v Siriji, so medtem sporočili, da podpirajo prehodno obdobje in prenos oblasti. “Še naprej bomo podpirali prehodno fazo v Siriji, katere cilj je zaščititi enotnost države,” je dejal generalni sekretar stranke Ibrahim al Hadid.

Zveza uporniških skupin pod vodstvom HTS pa je sporočila še, da so razglasili splošno amnestijo za pripadnike sirskih oboroženih sil in vojaške nabornike. Zagotovili bodo njihovo varnost in prepovedali napade nanje, so zapisali na Telegramu.

Bašar al Asad
Bašar al Asad (Foto: PROFIMEDIA)

Pozivi k mirnemu prenosu oblasti tudi v svetu

Po padcu režima sirskega predsednika Bašarja al Asada, ki ga je sprožil pohod upornikov na Damask, se medtem po svetu še naprej vrstijo pozivi k mirni tranziciji in oblikovanju vključujoče vlade v Siriji. K temu so poleg Združenih narodov med drugim pozvali v Pekingu, Parizu in Ankari.

Tiskovni predstavnik nemškega zunanjega ministrstva pa je danes sporočil, da bo HTS ne glede na to, ali nam je to všeč ali ne, imela vlogo pri reorganizaciji Sirije. Spomnil je, da so voditelji HTS večkrat izjavili, da si bodo prizadevali za zaščito manjšin in zavrnili morebitno maščevanje. Ob tem pa je zagotovil, da bo Berlin skupino presojal po njenih dejanjih in ne besedah.

Palestinsko islamistično gibanje Hamas je medtem čestitalo sirskemu ljudstvu za strmoglavljenje Asadovega režima in pozvalo k enotnosti v državi. Palestinski Islamski džihad je izrazil upanje, da bo Sirija še naprej podpirala Palestince. Libanonsko šiitsko gibanje Hezbolah, ki je bilo v zadnjih letih eden od ključnih podpornikov Asada, pa je dogajanje v Siriji označilo za nevarno spremembo.

Iran je medtem po odstavitvi zaveznika Asada že stopil v stik z uporniki, je danes za tiskovno agencijo Reuters povedal neimenovani iranski uradnik. Kot je dodal, si Teheran prizadeva za nadaljevanje odnosov z Damaskom na podlagi “daljnovidnega in modrega pristopa” obeh držav. Pozval je tudi k oblikovanju vključujoče vlade, ki bo zastopala vse segmente sirske družbe.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje