Spopadi v Siriji terjali več kot tisoč smrtnih žrtev

Svet 10. Mar 202509:25 > 18:56 3 komentarji
Sirija
Foto: /Mahmoud Hassano/File Photo/REUTERS

Sirske varnostne sile so med večdnevnimi spopadi z borci, zvestimi nekdanjemu predsedniku Bašarju Al Asadu, ubile najmanj 1.068 civilistov, večinoma alavitov, je danes sporočil Sirski observatorij za človekove pravice. Turški predsednik Recep Tayyip Erdogan je medtem Damasku zagotovil nadaljnjo podporo.

Po navedbah observatorija s sedežem v Združenem kraljestvu so sirske varnostne sile in zavezniške skupine od četrtka, ko so v obalnih regijah izbruhnili spopadi, ubili najmanj 1.068 civilistov, večinoma pripadnikov alavitske manjšine, ki ji pripada tudi decembra strmoglavljeni Al Asad.

Sirsko obrambno ministrstvo je pred tem danes sporočilo, da je vojaška operacija na območju končana. Spopadi v provincah Latakija in Tartus so sicer predstavljali najhujše nasilje v Siriji od padca Bašarja Al Asada.

Organizacija Amnesty International je pozvala k mednarodni preiskavi. “Poleg vladne preiskave, bi morale oblasti neodvisnim nacionalnim in mednarodnim preiskovalcem omogočiti dostop do Sirije, vključno z obalnimi območji, da lahko ti sami opravijo preiskavo,” je sporočila.

Nove oblasti pod vodstvom islamistov si prizadevajo prevzeti nadzor na celotnim ozemljem od vojne razdejane in razdeljene države. Obenem se mednarodni skupnosti trudijo predstaviti kot legitimna oblast.

Turški predsednik Recep Tayyip Erdogan
Recep Tayyip Erdogan. Foto: Profimedia

Turški predsednik Recep Tayyip Erdogan je medtem danes obsodil nasilje in obenem Siriji zagotovil nadaljnjo podporo, poroča francoska tiskovna agencija AFP. “Naši sosedi Siriji bomo še naprej zagotavljali vsakršno možno podporo, da si povrne in ohrani ozemeljsko celovitost (…) ter doseže mir z vsemi svojimi etničnimi in verskimi manjšinami,” je dejal.

Turčija, ki je diplomatsko misijo v Siriji obnovila le nekaj dni po padcu Asada, si prizadeva zapolniti vrzel v Siriji, ki je tam nastala po umiku Irana, Asadovega ključnega podpornika. V zameno naj bi si želela zagotoviti podporo Damaska v boju proti kurdskim silam na severovzhodu države, ki jih obravnava kot podaljšek v Turčiji prepovedane Delavske stranke Kurdistana (PKK).

Sirski predsednik medtem svari pred državljansko vojno

Sirski predsednik Ahmed Al Šara je v nedeljo v luči spopadov z uporniki “ostanke nekdanjega režima” strmoglavljenega predhodnika al Asada in njihove tuje podpornike obtožil, da skušajo zvleči državo v državljansko vojno.

V videu, ki ga je objavila sirska tiskovna agencija Sana, je začasni predsednik opozoril, da “ostanki nekdanjega režima in njihovi tuji podporniki” skušajo podžgati nove spore ter državo zvleči v državljansko vojno. Ob tem je ponovil, da bodo terjali odgovornost vseh, ki so vpleteni v “prelivanje krvi civilistov” in ki zlorabljajo oblast za dosego lastnih ciljev. Turški predsednik je danes pozdravil njegovo napoved.

Izjave Šare sledijo večdnevnemu nasilju v obalnih regijah Sirije, od koder vsakodnevno prihajajo poročila o rastočem številu žrtev.

Sirija
Foto: REUTERS

Nevladna organizacija z mrežo virov po celotni Siriji je ob tem podala poziv novim oblastem, naj ukrepajo zoper pripadnike varnostnih sil in njihove zaveznike, ki da so odgovorni za množične poboje, požige hiš in prisilno razseljevanje alavitov.

Sirsko obrambno ministrstvo je sicer danes razglasilo konec varnostne operacije v obalnih regijah države. Tiskovni predstavnik sirskega obrambnega ministrstva je za sirsko tiskovno agencijo Sana povedal, da so odpravili varnostne grožnje in “ostanke režima” v obalnih provincah Latakija in Tartus. “To smo dosegli in razglašamo konec vojaške operacije,” je dejal. Pozdravil je uspeh pri doseganju zastavljenih ciljev in napovedal “nove načrte za nadaljevanje boja proti ostankom strmoglavljenega režima in prizadevanja za odpravo vseh prihodnjih groženj”.

V Teheranu so medtem zavrnili medijske obtožbe o vpletenosti v nasilje v Siriji. “Te obtožbe so popolnoma smešne in jih zavračamo,” je sporočil tiskovni predstavnik iranskega zunanjega ministrstva in dodal, da je kazanje s prstom na Iran v tem kontekstu “stoodstotno zavajajoče”. Napade na pripadnike alavitske manjšine je ob tem označil za popolnoma neupravičene, navaja francoska tiskovna agencija AFP.

Sirija, ki po padcu Asada decembra lani ostaja razdeljena in razdejana, se tako sooča z najhujšim nasiljem po spremembi oblasti. To predstavlja hudo oviro prizadevanjem novih oblasti z islamisti na čelu, da prevzamejo nadzor nad celotnim ozemljem države in da se mednarodni skupnosti predstavijo kot legitimna oblast.

ZDA in Asadova zaveznica Rusija so za danes sklicale izredna posvetovanja Varnostnega sveta ZN o Siriji, ki bodo potekala za zaprtimi vrati, so medtem potrdili diplomatski viri.

Slovenija zaskrbljena zaradi nasilja v Siriji

Slovenija je zaskrbljena zaradi nasilja v Siriji. Zunanje ministrstvo je v nedeljski objavi na omrežju X vse vpletene pozvalo k spoštovanju mednarodnega humanitarnega prava ter suverenosti Sirije. “Slovenija je zelo zaskrbljena zaradi rastočega nasilja v obalnih regijah Sirije, vključno z napadi na verske in etnične manjšine,” je sporočilo MZEZ.

Vse strani so pozvali, naj spoštujejo mednarodno humanitarno pravo, zaščitijo civiliste in zagotovijo dostop humanitarne pomoči tistim, ki jo potrebujejo. Obenem so pozvali k spoštovanju suverenosti in ozemeljske celovitosti Sirije ter h gradnji možnosti za mirno in vključujočo tranzicijo.

Zunanja ministrica Tanja Fajon je sicer v začetku februarja obiskala Sirijo in se srečala z začasnim predsednikom Ahmedom al Šaro in zunanjim ministrom Asadom Hasanom al Šajbanijem. Obisk je označila kot odraz solidarnosti Slovenije s sirskim ljudstvom ter se zavzela za vključujoč prehod in državo po meri vseh prebivalcev.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje

Priporočeno vsebino