Sirska vojska naj bi se umaknila tudi iz Homsa, obrambno ministrstvo to zanika

Svet 06. Dec 202407:52 > 16:18 5 komentarjev
Sirski uporniki
Foto: PROFMEDIA

Po mestu Hama naj bi se sirska vojska zdaj umaknila še iz mesta Homs, je sporočil vodja Sirskega observatorija za človekove pravice Rami Abdel Rahman. Obrambno ministrstvo v Damasku je sicer trditve observatorija zanikalo. Spopadi med sirsko vojsko in islamističnimi uporniki so od začetka uporniške ofenzive zahtevali več kot 820 smrtnih žrtev, med njimi je vsaj 111 civilistov.

“Sirski vojaki so se umaknili iz mesta Homs proti njegovemu obrobju,” je dejal vodja Sirskega observatorija za človekove pravice Rami Abdel Rahman. Kmalu za tem se je oglasilo sirsko obrambno ministrstvo, ki trdi, da “novice o umiku vojske iz Homsa ne držijo”. Morebiten umik vojske in zavzetje mesta s strani upornikov bi sicer pomenilo prekinitev povezave med prestolnico Damask in sirskimi sredozemskimi pristanišči.

Sirska vojska in borci proiranskih skupin so se danes umaknili tudi z delov vzhodne province Deir Ezor, ki so bili pod njihovim nadzorom, je še dejal Rahman. Dodal je, da proti tem območjem sedaj napredujejo kurdske sile. Provinca Deir Ezor je sicer razdeljena med kurdske sile vzhodno od Evfrata ter sirske sile in zaveznike, ki jih podpira Iran, na zahodu.

Uporniki so ofenzivo s ciljem strmoglavljenja režima sirskega predsednika Bašarja Al Asada sprožili 27. novembra. V le nekaj dneh so prevzeli nadzor nad precejšnjim ozemljem na severu Sirije, vključno z Alepom, drugim največjim mestom v državi. V četrtek so nato uspeli zavzeti tudi Hamo, ki služi kot tamponsko območje za zaščito prestolnice Damask.

Sirske sile, ki si prizadevajo ustaviti napredovanje upornikov, so ob pomoči ruskih letalskih sil izvedle zračne napade na položaje upornikov v provinci Hama. Še pred tem je observatorij poročal tudi, da je vojska napadla most na avtocesti med Homsom in Hamo.

Vojska in borci proiranskih skupin so se umaknili tudi iz mesta Deir Ezor in njegove okolice, kolone vojakov pa so se usmerile proti Palmiri. V mestu Deir Ezor se sicer nahajajo iranski svetovalci, ki so v Sirijo prišli po začetku državljanske vojne leta 2011.

V odzivu na spopade v Siriji je izraelska vojska sporočila, da bo okrepila prisotnost na zasedeni Golanski planoti. Zatrdila je, da “spremlja razvoj dogodkov in je pripravljena na vse scenarije, tako napadalne kot obrambne”, ter dodala, da ne bo dopuščala nobene grožnje v bližini izraelske meje.

Rusko veleposlaništvo v Damasku je medtem danes pozvalo ruske državljane, naj državo zapustijo s komercialnimi leti prek delujočih letališč, Jordanija pa je zaprla meje s Sirijo.

Sirski uporniki
Foto: Izettin Kasim / Anadolu/PROFIMEDIA

Vodja uporniške skupine HTS Abu Mohamed Al Džolani je medtem ponovil, da cilj ofenzive ostaja strmoglavljenje režima sirskega predsednika . “Ko govorimo o ciljih, cilj revolucije ostaja strmoglavljenje tega režima. Naša pravica je, da za dosego tega cilja uporabimo vsa razpoložljiva sredstva,” je povedal v danes objavljenem intervjuju za CNN.

Vodja kurdskih Sirskih demokratičnih sil (SDF), ki nadzirajo območja na severovzhodu Sirije, Mazloum Abdi, pa je danes izjavil, da je ofenziva upornikov ustvarila novo politično in vojaško realnost v državi. “Presenečeni smo bili nad nenadnim in hitrim propadom sirskih vladnih sil na frontah, saj so frakcije prevzele nadzor nad velikimi območji,” je dejal in izrazil željo po pogovorih s HTS, drugimi uporniki in tudi Turčijo.

Spopadi so doslej zahtevali več kot 820 smrtnih žrtev, med njimi najmanj 111 civilistov. Po navedbah Združenih narodov je razseljenih že 280.000 ljudi, v primeru zaostritve razmer pa bi se število razseljenih lahko povzpelo tudi do 1,5 milijona ljudi.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje