Sirski uporniki zavzeli Damask, predsednik Asad dobil azil v Rusiji

Svet 08. Dec 202407:22 > 19:19 17 komentarjev

Sirska državna televizija je objavila novico o padcu režima predsednika Bašarja al Asada. "Zmaga velike sirske revolucije in padec zločinskega Asadovega režima," je pisalo v celozaslonskem sporočilu. Uporniki so zasedli predsedniško palačo in napovedali pogovore z mednarodno skupnostjo. V Damask je prispel tudi vodja uporniške skupine uporniške skupine Hajat Tahrir al Šam (HTS) Abu Mohamed Al Džolani. Predsednika države Bašar Al Asad je v Moskvi, kjer so mu že podelili azil.

Uporniške sile, ki so davi prevzele oblast v Siriji, so sporočile, da je v Damask prispel vodja uporniške skupine Hajat Tahrir al Šam (HTS) Abu Mohamed Al Džolani. V sporočilu na Telegramu so ga navedli z njegovim pravim imenom Ahmed al Šara. Na posnetku kleči na polju in spušča glavo k tlom, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Nekaj ur po razglasitvi padca režima predsednika Bašarja al Asada in prevzema oblasti v Damasku so uporniki v glavnem mestu uvedli policijsko uro. Ta po poročanju nemške tiskovne agencije dpa velja od 16. do 5. ure po lokalnem času. Za zdaj ni jasno, kako dolgo naj bi bil ukrep v veljavi. Leti na in z mednarodnega letališča v Damasku so prekinjeni vsaj do 18. decembra, po navedbah italijanske tiskovne agencije Ansa poročajo sirski mediji.

Novico o padcu režima je sicer objavila sirska državna televizija. V predhodnem prispevku, ki ga je predvajala državna televizija, je eden iz skupine ljudi v televizijskem studiu prebral sporočilo o strmoglavljenju “tirana Bašarja al Asada ter izpustitvi neupravičeno priprtih iz režimskih zaporov”.

Po zavzetju Damaska so uporniške skupine sporočile, da si bodo prizadevale doseči sodelovanje s “prijateljskimi narodi” za doseganje stabilnosti in varnosti v regiji. Vodja glavne sirske opozicijske skupine v tujini Hadi al Bahra je za televizijo Al Džazira povedal, da se bo sešel s predstavniki arabskih in evropskih držav, kakor tudi Združenih narodov, da bi dosegli dogovor o naslednji fazi za Sirijo, povzema srbska tiskovna agencija Tanjug.

Uprava za politična vprašanja, veja sirske opozicije, je prav tako napovedala, da bo delovala za vse Sirce in se držala načel pravičnosti in dostojanstva za vse državljane. “Osvoboditev Sirije je zmaga za vse njene otroke, ki so se žrtvovali za enotnost države in ljudi. Ob tej priložnosti potrjujemo svojo zavezanost krepitvi družbene enotnosti ter potrditev načel pravičnosti in dostojanstva za vse sestavine sirske družbe,” je sporočila po poročanju Al Džazire.

Sirija
Foto: Karam al-Masri/REUTERS

Uporniška skupina Hajat Tahrir al Šam (HTS) in zavezniške frakcije so po bliskoviti ofenzivi, ki so jo začele 27. novembra, zavzele dele države izpod nadzora vladnih sil, vključno z večjimi mesti Alep, Hama in Homs, ter davi vkorakale v prestolnico Damask. Zjutraj so vstopili tudi v predsedniško palačo v Damasku in ob tem vzklikali “Bog je največji”, poročajo tuji mediji.

Prebivalci Damaska so se podali na ulice, po družbenih omrežjih pa so krožili videoposnetki, ki prikazujejo, kako pojejo in plešejo. Po navedbah očividcev je bilo slišati slavnostno streljanje. Množica je med drugim vdrla v predsedniško palačo in tam po poročanju AFP zažgala sprejemno dvorano. Prišlo je tudi plenjenja v razkošni rezidenci pobeglega nekdanjega voditelja Asada, ki je bila doslej zaprta za javnost.

“Asadovo letalo izginilo z radarja”

Vodja Sirskega observatorija za človekove pravice Rami Abdel Rahman je za francosko tiskovno agencijo AFP povedal, da je Asad zapustil Sirijo prek mednarodnega letališča v Damasku. Kam je bil namenjen, dolgo ni bilo znano.

Reuters, ki se je skliceval na dva neimenovana vira, je poroča, da naj bi po njunih informacijah obstajala velika verjetnost, da je bil Asad ubit v letalski nesreči, saj je po podatkih spletne strani Flightradar njegovo letalo naredilo nepričakovan obrat in izginilo z zemljevida.

“Izginilo je z radarja, morda so izklopili sledilnik, vendar menim, da je večja verjetnost, da je bilo letalo sestreljeno,“ je dejal eden od sirskih virov, ne da bi navedel podrobnosti.

A kot se je izkazalo, je Asad odletel v Rusijo, kjer je po poročanju ruske državne agencije TASS že dobil azil.

Rusija: Asad je odstopil in zapustil Sirijo

Že zgodaj popoldan so iz Kremlja sporočili, da je sirski predsednik Asad, ki ga je Rusija podpirala v vojni proti upornikom, odstopil in zapustil Sirijo. “Po pogajanjih z določenimi udeleženci oboroženega konflikta na ozemlju Sirije se je odločil odstopiti s predsedniškega položaja in zapustiti državo,” je sporočilo rusko zunanje ministrstvo. Ob odhodu naj bi al Asad dal “navodila za miren prenos oblasti”, navaja francoska tiskovna agencija AFP. Kam je odšel, rusko ministrstvo takrat ni navedlo.

Je pa po poročanju nemške tiskovne agencije dpa dodalo, da “Rusija ni sodelovala v teh pogajanjih”. “Pozivamo vse vpletene strani, da se vzdržijo uporabe sile in da vsa vprašanja upravljanja rešijo s političnimi sredstvi,” je zapisalo. Moskva v trenutnih okoliščinah ne more več podpirati Sirije, je po navedbah dpa dejal namestnik vodje sveta federacije, zgornjega doma ruskega parlamenta in nekdanji diplomat Konstantin Kosačov. Dodal je, da vojne še ni konec, saj je v Siriji veliko nasprotujočih si skupin, med njimi tudi teroristične organizacije. Po njegovih besedah je treba ohraniti ozemeljsko celovitost Sirije.

Rusija ima sicer letalsko bazo v Siriji in pomorsko bazo v Tartusu, ki omogoča dostop do Sredozemskega morja. Zunanje ministrstvo je sporočilo, da ruske vojaške baze niso ogrožene, so pa v stanju povišane pripravljenosti.

V Ukrajini so medtem pozdravili odstavitev Asada. Kot je na družbenih omrežjih objavil zunanji minister Andrij Sibiga, so “diktatorji, ki se zanašajo na Moskvo, obsojeni na padec”. “Asad je padel. Tako je vedno bilo in vedno bo za diktatorje, ki stavijo na (ruskega voditelja Vladimirja) Putina. Vedno izda tiste, ki se zanašajo nanj,” je zapisal Sibiga in zagotovil podporo Kijeva sirskemu ljudstvu.

Sirija Sirija
Foto: Reuters
Sirija Sirija
Foto: Mahmoud Hasano/REUTERS
Sirija Sirija
Foto: Karam al-Masri/REUTERS
Sirija Sirija
Foto: REUTERS
Sirija Sirija
Foto: Karam al-Masri/REUTERS
Sirija Sirija
Foto: Mahmoud Hasano/REUTERS
Sirija Sirija
Foto: Mahmoud Hasano/REUTERS
Sirija Sirija
Foto: Mahmoud Hasano/REUTERS

Množice proti zaprti libanonsko-sirski meji

Na meji med Libanonom in Sirijo pri Masni se zbira vse več ljudi, ki so dolgo čakali, da se lahko svobodno vrnejo domov. Na sirski strani po poročanju BBC ni več kontrolne točke, prav tako so dobili ukaz, da v potne liste ne dajejo več žigov. Vseeno je za zdaj meja še zaprta in ni jasno, kdaj se bo odprla.

Po nekaterih nepreverjenih posnetkih, ki se pojavljajo na družbenih omrežjih, naj bi iz zloglasnega zapora Sadnaj, kjer so mučili in usmrtili več Asadovih nasprotnikov, izpustili na tisoče zapornikov, piše BBC.

Podrli kip očeta al Asada

Televizijski posnetki iz Damaska med drugim prikazujejo ljudi, ki vzklikajo in teptajo podrti kip očeta predsednika Bašarja al Asada, Hafeza. Ta je vladal Siriji do svoje smrti leta 2000 in vzpostavil brutalen sistem vladanja, ki ga je podedoval njegov sin.

Uporniki v Siriji, kjer državljanska vojna divja od leta 2011, so silovito ofenzivo s ciljem strmoglavljenja režima predsednika Asada sprožili 27. novembra. V le nekaj dneh so prevzeli nadzor nad precejšnjim ozemljem na severu Sirije, vključno z Alepom, drugim največjim mestom v državi.

V četrtek jim je uspelo zavzeti tudi Hamo, ki je služila kot tamponsko območje za zaščito prestolnice, v petek pa prišli na obrobje mesta Homs in zavzeli Daro na jugu Sirije. Po navedbah tujih tiskovnih agencij so Asadu, ki je užival podporo Rusije, pomagali tudi borci islamističnega gibanja Hezbolah, ki pa naj bi se umaknili pred ofenzivo sirskih upornikov.

Sirski uporniki napredovali tudi na severovzhodu države

Sirski uporniki so danes sočasno z zavzetjem glavnega mesta Damask napredovali tudi na severovzhodu države. V nagovoru na sirski državni televiziji so sporočili, da so zavzeli območja zahodno od ključnega mesta Deir al Zur, ki so bila doslej pod nadzorom sirskih vladnih sil in zavezniških milic.

Deir al Zur ob reki Evfrat v bližini meje z Irakom se po navedbah nemške tiskovne agencije dpa nahaja na pomembnih prometnih in oskrbovalnih poteh med vzhodnim in osrednjim delom Sirije. Na tem je območju tudi večina naftnih polj v državi, pa tudi ameriško vojaško oporišče.

Deli mesta so večinoma pod nadzorom kurdskih Sirskih demokratičnih sil (SDF), ki pozdravljajo današnji padec režima Bašarja al Asada.

Mesto, ki je bilo med letoma 2014 in 2017 trdnjava teroristične skupine Islamska država, je po navedbah dpa tudi ključno prometno vozlišče med Sirijo in Irakom. Sirska vojska ga je ponovno zavzela leta 2017 ob podpori Rusije.

Kaj bo z vojsko, ki je bila zvesta Asadu?

Mnogi se sprašujejo tudi o usodi sirske vojske, ki je bila zvesta Asadu. Po napovedi Asadovega odhoda so njeni pripadniki po pričevanjih prebivalcev, ki jih je zbrala AFP, nemudoma slekli vojaške uniforme.

Priča je za AFP dejala, da je davi v četrti Maze, kjer ima prostore več varnostnih in vojaških ustanov ter veleposlaništev, videla na desetine zapuščenih vojaških vozil.

Sirska vojska doslej ni izdala uradne izjave ali komentarja. Vojaki, s katerimi se je pogovarjala AFP, pa so povedali, da so bili pozvani, naj se umaknejo s položajev in se vrnejo domov.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje