V Franciji se Macronovemu zavezništvu obeta večina

Svet 12. Jun 202208:03 > 20:56 0 komentarjev
Emmanuel Macron
Ludovic Marin/REUTERS

Le nekaj tednov po 24. aprilu, ko so Francozi drugi petletni predsedniški mandat na volitvah zaupali Emmanuelu Macronu, se francoski državljani znova odpravljajo na volitve – danes namreč poteka prvi krog parlamentarnih volitev.

Zavezništvo francoskega predsednika Emmanuela Macrona in levo zavezništvo Nupes pod vodstvom Jean-Luca Melenchona sta po prvem krogu parlamentarnih volitev v Franciji glede na izide vzporednih volitev izenačena, oba naj bi dobila okoli 25 odstotkov glasov. A glede na projekcije se Macronovemu zavezništvu po drugem krogu obeta večina v skupščini.

Glede na vzporedne volitve, ki jih je izvedel institut Ipsos, sta Macronovo zavezništvo Skupaj in Nupes dobila po 25,2 odstotka glasov, na tretjem mestu je Nacionalni zbor skrajne desničarke Marine Le Pen z 18,9 odstotka, četrti so desnosredinski Republikanci s 13,7 odstotka glasov.

A končni izid volitev v 577-člansko nacionalno skupščino bo znan šele po drugem krogu volitev prihodnjo nedeljo. Po poročanju francoske tiskovne agencije AFP, ki navaja projekcije instituta Ifop-Fiducial, je Macronova stranka na dobri poti, da ostane najmočnejša sila v državi, saj bi lahko dobili med 275 in 310 sedežev. Absolutna večina je sicer 289 sedežev. Projekcija Ipsosa pa Macronu napoveduje med 255 in 295 sedežev, še poroča AFP.

Francija
PROFIMEDIA

Leva koalicija Nupes, v kateri so poleg Melenchonove Nepokorne Francije še komunisti, ekologi in socialisti, naj bi dobila med 150 in 220 sedežev. Nacionalnemu zboru se obeta okoli 20 sedežev.

Za Macrona, ki si je aprila zagotovil drugi petletni mandat na čelu države, je ključno, da njegovo zavezništvo ohrani absolutno večino v nacionalni skupščini. Brez te bo imel predsednik precej težje delo, saj bo moral za podporo svojim predlogom sklepati zavezništva.

70-letni Melenchon se je takoj po tistem, ko je za las zgrešil uvrstitev v drugi krog predsedniških volitev, podal v boj za zmago na parlamentarnih, ki jih je označil za tretji krog predsedniških. Za cilj si je zadal, da postane novi premier in skuša Macronu preprečiti uveljavitev njegove agende.

Levičar bi rad znižal upokojitveno starost, medtem ko Macron napoveduje njeno zvišanje. Prav tako bi zvišal minimalno plačo. Obljublja, da bo naredil več za socialno zaščito delavcev in za okolje. Macrona označuje za liberalca, ki služi le interesom bogatih.

Predsednik pa želi v drugem mandatu v Elizejski palači izvesti vrsto reform, med njimi pokojninsko, ki je bila sicer njegov cilj že v prvem mandatu. Napoveduje znižanje davkov ter spremembe pri socialnih pomočeh. Obenem je obljubil, da bo v prihodnje bolj prisluhnil Francozom. Udeležba na današnjih volitvah je bila rekordno nizka, glas je oddalo le med 47 in 48 odstotkov od okoli 48 milijonov volivcev.

Parlamentarne volitve v Franciji potekajo po dvokrožnem sistemu. Za izvolitev v prvem krogu mora kandidat v svojem okraju dobiti najmanj 50 odstotkov glasov, ki predstavljajo najmanj 25 odstotkov vpisanih volivcev. Če v prvem krogu nihče ne dobi absolutne večine, se najboljša kandidata čez teden dni pomerita v drugem krogu. Francija ima polpredsedniški sistem, predsednik republike ima široka pooblastila, a je pri vladanju omejen, če nima večine v nacionalni skupščini.

Spremljajte N1 na družbenih omrežjih FacebookInstagram in Twitter

Naložite si našo aplikacijo: na voljo za android in za iOS.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Bodi prvi, ki bo pustil komentar!