Ob nedavnem potresu v Maroku je pozornost pritegnila nenavadna svetloba, ki je tri minute, preden so se zatresla tla, razsvetlila nebo nad mestom Agadir. Gre za pojav, ki mu znanstveniki pravijo potresne luči in so ga pred ali med močnejšimi potresi opažali že v antiki. Čeprav so predpotresni bliski resnični, znanstvenike begajo vzroki za njihov nastanek.
Kot smo poročali, so nebo nad maroškim mestom Agadir tri minute pred petkovim potresom razsvetlili nenavadni modri bliski. Podobno bliskanje so opazili tudi tik pred februarskim potresom v Turčiji, pa na Kitajskem leta 2008 in v Peruju leta 2007. Svetlobni bliski begajo ne le sleherne opazovalce, ampak tudi strokovnjake.
Potresne luči, kot jim pravijo, so resnične in niso le plod človeške domišljije. Kot piše CNN, so jih opažali že v antični Grčiji, njihova vidljivost pa je odvisna od vremenskih razmer in osvetljenosti neba. Pojavljajo se v različnih oblikah, ki včasih spominjajo na nevihtne bliske, mavrične oblake, ali pa nebo razsvetlijo tako kot severni sij.
Strokovnjaki pravega vzroka za njihov nastanek še ne poznajo. Kljub temu pa je študija izluščila nekatere značilnosti tega pojava. Raziskovalci so vanjo vključili 65 potresov, ki so se med letoma 1600 in 2014 zgodili v Ameriki ter Evropi in pri katerih so obstajala zanesljiva poročila o pojavu potresnih luči.
Potresne luči pol ure pred potresom v kitajski provinci Sečuan leta 2008.
Ugotovitve so pokazale, da se je približno 80 odstotkov predpotresnih bliskov zgodilo takrat, ko je imel potres magnitudo nad 5. V večini primerov so pojav opazili tik pred tresenjem tal ali pa med njim, svetlobo pa so opazili tudi 600 kilometrov stran od epicentra potresa, izsledke povzema CNN.
Močnejši potresi so najverjetnejši na stikih robov tektonskih plošč, vendar se je večina analiziranih svetlobnih pojavov zgodila v notranjosti plošč.
Večinsko sprejete najverjetnejše teorije, zakaj pred in med potresom na nebu opazimo potresne luči, še ni. Profesor na univerzi v San Joseju Friedemann Freund sicer meni, da je za bliskanje kriva električna energija, ki se sprosti z lomljenjem kamnin ob mehanskih obremenitvah pred in med potresom. “Pred potresi so ogromne količine kamnin v Zemljini skorji obremenjene, napetosti pa povzročajo premikanje in drgnjenje zrn med seboj,” je povedal za CNN.
Kakšno je tvoje mnenje o tem?
Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje